| anonim_4396 a întrebat:

Fraților, am o problemă ce mă macină tare mult, legata de viata si de credinta. Va trebui sa povestesc mult.

Pentru inceput, provin dintr-o familie de crestini, practicanti(baptiști). Ambii mei parinti cat si bunicii sunt credinciosi, merg saptamanal la biserica si sunt implicati. De foarte mic am invatat sa ma rog, ma rugam cu parintii. Abecedarul meu a fost Biblia, cu ea am exersat cititul, desi pe atunci nu pricepeam mare lucru. Nu aveam televizor, ca sa nu ne uitam la prostii, doar ne mai punea tata pe computer niste desene animate crestine. Niciodata nu am avut voie sa merg la ziua cuiva sau la cineva acasa(pâna tarziu si atunci cam pe "ascuns"). Cumva am fost tinut izolat de lume. Pe de o parte e bine, pe de alta poate ca nu.

Eu de la 2 ani aproape nicio duminica nu am ratat de la biserica, mergeam la programul de copii, raspundeam. Apoi am intrat in orchestra unde activez de 6 ani si ceva. Foarte mult m-am bucurat si am avut numai experiente frumoase. Singurele tabere in care am fost sunt cu biserica. M-am distrat mult. Ma ocup si cu filmatul si sunetul acolo. Practic ma fac util, nu stau in banca, este nevoie de mine acolo, iar eu ma bucur sa merg. Acum cativa ani am fost si la o olimpiada de religie, organizata de o biserica, am invatat foarte mult. Fiind incurajat/obligat sa citesc Biblia mult de catre familie, mereu am avut cunostinte destul de bune, am fost un fel de tocilar al religiei. Mereu am fost activ la studiile biblice.

Am fost intotdeauna un copil respectuos si bine crescut, dar trebuie sa spun ca am cazut in plasa pornografiei de la 11 ani. Asta iarasi mi-a creat o criza interioara, m-am simtit ca ultima speta de om. La un moment dat am reusit sa ma las vreo 6 luni, am vorbit chiar cu adolescentii de la biserica despre asta, ceea ce a insemnat mult curaj. Eu stiu ca noi pozam ca sfinti, dar nu este asa, ei m-au inteles si m-au incurajat mult, si stiu ca cu totii ne confruntam cu astfel de probleme indiferent cat de religiosi am fi. Cel mai rau este ca dupa o vreme m-am apucat iar. Eram foarte trist, ma rugam mereu si ma simteam ca un nimic. Si nu vreau sa imi spuneti ca pornografia e buna si asa, depinde de persoana, pentru mine era o dependenta si era foarte rau, ca dovada ca in perioada cand m-am lasat eram extrem de fericit.

Toate acestea vi le-am spus pentru a va arata ca pentru mine credinta si comunitatea aceasta a bisericii este foarte importanta si o parte esentiala din mine. Nu mi-as imagina viata fără. Dar de ceva timp tot am dileme si descurajari. Familia mea ma descurajeaza in ce priveste credinta, fiindca desi se dau pioși viata lor este foarte neconforma. Parintii se cearta mereu, iar tata ne batea mult cand eram mici, ba chiar zicea ca ne bate ca asa zice Biblia. Mama pare ca are probleme mintale si zice ca e posedata sau ca profeteste, tot felul de lucruri ciudata. Sunt trist, caci daca asa arata oamenii care cred in Dumnezeu este foarte dezamagitor. Eu nu vreau sa fiu ca ei. Bunicul meu mereu ajuta oamenii in nevoie, dar neglijeaza familia, iarasi destul de trist. In biserica vad certuri si barfe si multa prostie si manipulare. De exemplu cam toti crestinii il venereaza pe Trump, lucru ce ma face sa imi fie rusine. Sau tot pe acelasi sistem, voteaza PSD, echivalentul romanesc. Nu imi placa ca deja e un stereotip ca daca esti credincios esti prost si naiv. Nu vreau sa fac parte din asta. Cand eram mic eram foarte foarte inteligent, acum cu greu mai sunt peste medie, dar chiar si asa, imi este rusine sa fac parte dintr-o comunitate in care "bataia este rupta din rai" si conspiratiile(neconforme cu Biblia) umbla printre credinciosi. Recent am vazut un videoclip "Rhett's Spiritual Deconstruction" in care tipul vorbea despre cum a ajuns de la un infocat predicator la un agnostic. Am vizionat acest videoclip deoarece nu am vrut sa fiu in capcana Confirmation Bias-ului si sa ma uit doar la ce imi gâdila mie opiniile. Am realizat ca am niste intrebari care ma incurca mult.

Ma incurca aceaste chestiuni: Eu am credinta prin privilegiul ca m-am nascut intr-o familie crestina? Eu nu vreau sa cred ca am un merit fata de semenul meu, desi eu nu am facut nimic pentru asta. Este pura intamplare ca m-am nascut in acest mediu, ce drept am eu asupra unuia care s-a nascut in India sau Emirate si practica o alta religie? De ce as fi eu privilegiat datorita acestei intamplari. Ce vina are cineva care s-a nascut in alta cultura si crede in ea? Ca doar si eu cred in Dumnezeu caci am aflat de el. Daca nu aflam nu aveam de unde crede.
Toti cei care practica alte religii, dar sunt oameni buni, ajung in Iad?
Toti cei care nu afla de Dumnezeu ajung in Iad?
Cu toate studiile biblice facute de mine, am aceste dileme. Eu nu vreau sa cred ca prin faptul ca m-am nascut in familia asta crestina, din pura intamplare, voi fi salvat, iar altul care din aceeasi intamplare s-a nascut in alta cultura este osandit la Iad. Ce drept am eu asupra lui? Nu sunt mai bun cu nimic.

Eu nu vreau sa renunt la credinta, mi-a facut viata mai frumoasa si nu stiu ce as fi fost fara ea, dar sunt intr-un moment de mare dilema. Va rog daca imi poate raspunde cineva si daca ma poate ajuta cineva cu orice fel de sfat.

Multumesc din suflet.

Răspuns Câştigător
| Irinel15123532 a răspuns:

Draga prietene, intrebarile pe care le ai, denota faptul ca ai o credinta reala. Toti avem framantari si intrebari carora ne este greu sa le dam un raspuns. Eu am avut aceleasi intrebari ca si tine, eu m-am nascut intr-o familie ortodoxa, mergeam de 2 ori pe an la biserica, nu mi s-a spus niciodata despre biblie sau Dumnezeu, singurul lucru pe care il stiam despre Dumnezeu era ca este un judecator drept si un Dumnezeu atotputernic, si daca am pacatuit cumva, poate ma va ierta, de fiecare data auzeam aceleasi cuvinte ''poate, s-ar putea, probabil''. Cu toate acestea, am inceput sa citesc biblia, le-am spus si familiei, prietenilor despre Iisus, si acum sunt si ei crestini, si ei sunt interesati de Dumnezeu si il cauta.

Acum, la fel ca si tine, cel mai probabil toti ne-am confruntat cu problema pornografiei la un moment dat, te indemn fierbinte sa te uiti la urmatoarele 2 videoclipuri, te vor ajuta sa scapi de aceasta adictie.

https://www.youtube.com/watch?v=34R4AzSDmEw&t=438s&ab_channel=NeuroProgres

https://www.youtube.com/......tps?/watch

Urmatorul aspect gresit, Biblia nu spune sa facem din copiii nostri saci de box, Biblia spune sa ne disciplinam copiii, dar asta pentru a-i ajuta sa creasca, a-i feri de pericole, asta nu inseamna ca doar prin aplicarea bataii fizice ii putem disciplina, in ziua de astazi ii putem lasa fara calculator 1 zi sau doua, exact ca o gradina, daca nu este intretinuta, buruienile vor creste sufocand adevaratul potential al gradinii, florile frumoase care ar si putut iesi, vor si distruse si sufocate de buruieni. Dar biblia nu invata parintii sa isi pedepseasca copiii in avans, pentru ceva ce nu au facut, totul este dat spre protectia si cladirea caracterului nostru, Biblia ne invata sa ne iubim unii pe altii pentru ca dragostea este de la Dumnezeu.
Deci conform celor spuse mai sus '' "bataia este rupta din rai" este o vorba inventata, nu se regaseste in biblie.
Disciplinarea nu inseamna neaparat sub aspect fizic, trebuie sa ne educam copiii si dandu-le exemple de viata, prin stilul nostru de viata si prin trairile noastre.
Noi ne imaginam pe Dumnezeu dupa modelele din jurul nostru, viata crestina si Dumnezeu nu sunt intotdeauna asa cum vedem noi in alti oameni, oamenii gresesc, cad, se ridica si cad iar, El spune sa avem pace in familie, roadele Duhului Sfant sa se vada in noi.

Galateni 5:19 ''Şi faptele firii pământeşti sunt cunoscute şi sunt acestea: preacurvia, curvia, necurăţia, desfrânarea, 20 închinarea la idoli, vrăjitoria, vrăjbile, certurile, zavistiile, mâniile, neînţelegerile, dezbinările, certurile de partide, 21 pizmele, uciderile, beţiile, îmbuibările şi alte lucruri asemănătoare cu acestea. ''

Roada Duhului, dimpotrivă, este: dragostea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunătatea, facerea de bine, credincioşia, 23 blândeţea, înfrânarea poftelor. Împotriva acestor lucruri nu este lege. 24 Cei ce sunt ai lui Hristos Isus şi-au răstignit firea pământească împreună cu patimile şi poftele ei. 25 Dacă trăim prin Duhul, să şi umblăm prin Duhul. 26 Să nu umblăm după o slavă deşartă, întărâtându-ne unii pe alţii şi pizmuindu-ne unii pe alţii.''

Roada Duhului trebuie sa fie prezenta in vietile noastre.

''Toti cei care nu afla de Dumnezeu ajung in Iad?''
Nu, si lasa-ma sa iti explic de ce, inainte de a ma contrazice.

Romani 1:18 ''Fiindcă ce se poate cunoaște despre Dumnezeu le este descoperit în ei, căci le-a fost arătat de Dumnezeu. 20În adevăr, însușirile nevăzute ale Lui, puterea Lui veșnică și dumnezeirea Lui se văd lămurit de la facerea lumii, când te uiţi cu băgare de seamă la ele în lucrurile făcute de El. ''

Dumnezeu se descopera pe Sine in mai multe feluri,
AprobatDraga prietene, asemenea unui sculptor, sau a unui pictor care se face cunoscut si remarcat prin arta si creatia lui, tot asa Dumnezeu se descopera pe El in creatie.
Te rog sa ma asculti cu atentie. El este o persoana, are sentimente, si este omnistient si omnipotent.
totul este prea complex ca sa le putem intelege, pana si faptul ca respiram involuntar, fara sa muncim la asta, daca vei privi in spatiu, vei vedea planetele cum se misca pe o axa imaginara, ne miscandu-se mai la stanga sau mai la dreapta pentru a intra in coliziune, exista legi ale fizicii, fara ele ar fi haos in univers, exista anotimpuri care ajuta vegetatia, si pe noi, iarna totul amorteste, totul este acoperit de o plapuma frumoasa alba, primavara totul invie, totul este verde si proaspat, daca astea nu sunt lucrarea unui intelect superior, ce sunt? O coincidenta?
Ai dovada Domnului in natura, Dumnezeu spune in biblie ca avem descoperirea Lui si in natura, fiecare floare are o alta aroma, alta culoare, albina polenizeaza, ciocanitoarea este doctorul copacilor, copacii dau oxigenul fara de care am muri cu totii, stam pe singura planeta cu strat de ozon care ne impiedica sa murim, suntem singura planeta pe care este viata, care poate sustine viata, iar coincidenta?
Stiai ca specialistii au dovedit ca singura culoare cel mai usor de acceptat pentru ochiul nostru este albastrul usor deschis si calm? Uita-te in sus, ce vezi? Informatiile acestea pot fi verificate, chiar te rog sa verifici ceea ce iti spun, in biblie nu scrie ''crede si nu cerceta'' asta e o vorba din popor.
Biblia spune in 1 Tesaloniceni 5:21-28 ''Ci cercetaţi toate lucrurile și păstraţi ce este bun si adevarat''
De ce nu a facut Dumnezeu cerul rosu, portocaliu, mov? Pentru ca totul a fost facut pentru noi.
Biblia spune ca Dumnezeu a creat mai intai lumina si apoi luminatorii, cum vine asta?
Albert Einstein susţine în teoria relativităţii că viteza luminii în vid este o constantă care nu depinde de sistemul de referinţă. Consecinţele acestui fapt sunt relativitatea timpului, a spaţiului, a masei şi a altor mărimi fizice. El a ajuns la acest rezultat prin calcul, dar nu a reuşit să explice din ce cauza viteza luminii în vid este constantă. Explicaţia o găsim în altă parte.Pe prima pagină a Bibliei ni se spune că atunci când a făcut lumea, Dumnezeu mai întâi a făcut lumina şi abia după aceea a creat şi celelalte lucruri care puteau fi luate ca sisteme de referinţă.
Referitor la datele radiometrice, ele nu sunt exacte, iar biblia confirma faptul ca pamantul a fost acoperit de ape in intregime la potop, ceea ce se aseamana cu asa numita de catre oameni ''era glaciara''.
Dumnezeu a creat pamantul cu varsta aparenta, a creat omul, nu l-a creat bebelus, ci l-a creat pe Adam barbat, si daca ai fi taiat pomii din gradina pe care a facut-o Dumnezeu, pomul avea inelele din interiorul care indica o varsta de 100 de ani, dar pomul avea doar 5 minute de cand fusese creat de Dumnezeu. Totul este foarte complex.

Tine minte lucrul acesta, sa nu il uiti niciodata, Dumnezeu este drept, si El nu nedreptateste pe nimeni.
Fiecare va fi judecat dupa ceea ce a cunoscut, altfel va fi judecat un om din Africa fara nici o posibilitate de a afla despre Dumnezeu, si altfel vom fi judecati noi cu Biblia pe telefonul mobil. Chiar si acei oameni din Africa, tot prin Iisus vor fi mantuiti, si dupa ceea ce au cunoscut, Dumnezeu este drept.
Un copil, chiar daca nu i-a spus nimeni, stie ca este rau sa loveasca un alt copil, stie ca este rau sa fure, cele 10 porunci sunt sadite in inima lui.

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Omule ce atata roman inutil, omul intreaba ceva voi complet altceva

32 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Fiecare are un timp cand pune sub semnul înterbării convingerile familiei și caută propriile lui răspunsuri pentru viața.Eu am crescut în Biserica penticostală, soțul meu în cea baptistă și amandoi am avut perioada noastră de contestare, de îndepărtare de Dumnezeu.Eu la 19 ani crrdeam că Dumnezeu sau e rău sau nu exista, nu m-am mai rugat si am zis că vreau să mă descurc fără El..Am scris pe larg la întrebările mele cum a fost procesul reîntoarcerii mele la Dumnezeu.Voi reveni cu un comentariu referitor la cei din alte culturi.

| ania a răspuns:

Când neevreii măcar că nu au lege fac din fire lucrurile legii, prin aceasta ei, care nu au lege, își sunt singuri lege și ei dovedesc că lucrarea legii este scrisă în inimile lor, fiindcă despre aceasta mărturisește conștiința și gândurile lor, care sau se învinivățesc sau se dezvinovățesc între ele.Și faptul acesta se va vedea când, după evanghelia mea Dumnezeu va judeca lucrurile ascunse ale oamenilor.(Romani 2-14-16).Cineva sumariza de aici principiul judecății de apoi/Fiecare va fi juecat după cum a răspuns la măsura de revelație pe care a primit-o/ prin natură, prin conștiință, prin lucrarea lui Iisus Hristos.
Legat de pornografie, știi că în Biblie scrie mărturisiți/vă păcatele unii altora-în Biserica mea știu că mai mulți bărbați și=au instalat ceva program așa încât orice site=uri pornografice ar accesa să le apară la toți prietenii cu cae s-au înțeles în acest sens.Te încurajez să cauți consiliere la centrele ELLEL sau măcar să=ți cumperi cărțile lor pe tema sexualității.
Așa cum ai scris nimeni nu e fericit când trăiește în contestarea principiilor Creatorului, la un moment dat se întorc împotriva ta și te chinuie conștiința.Cît timp omul trăiește are în fiecare zi o nouă șansă de a o lua de la început cu Dumnezeu.

| anonim_4396 explică (pentru ania):

Multumesc mult de tot!

| RAY a răspuns:

Oricine care nu il accepta pe iisus ca fiind fiul lui vor ajunge in iadul vesnic, restul ca sunt atatea aiureli scrise pe aici, raspunsul e asta 5, 5 miliarde se vor duce la satanel sa-i tina companie vesnica

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Publicat in February 14, 2014

Toti crestinii adevarati sunt fericiti si sunt liberi de mania lui Dumnezeu, pentru ca Dumnezeu ne-a dat HAR prin faptul ca HRISTOS a fost zdrobit de MANIA TATALUI CA Noi SA FIM LIBERI DE MANIA LUI. Isaia 53:10 Domnul a găsit cu cale să-L zdrobească prin suferinţă… Dar, după ce Îşi va da viaţa ca jertfă pentru păcat, va vedea o sămânţă de urmaşi, va trăi multe zile, şi lucrarea Domnului va propăşi în mâinile Lui.

La multi nu le place ce aud, dar priviti ce spune chiar PAVEL :

Romani 5:1 Deci fiindcă suntem socotiţi neprihăniţi, prin credinţă, avem pace cu Dumnezeu, prin Domnul nostru Isus Hristos.

9. Deci cu atât mai mult acum, când suntem socotiţi neprihăniţi, prin sângele Lui, vom fi mântuiţi prin El de mânia lui Dumnezeu.

11. Şi nu numai atât, dar ne şi bucurăm în Dumnezeu, prin Domnul nostru Isus Hristos, prin care am căpătat împăcarea.

Acum vreau sa va intreb, la ce impacare se refera aici? Dumnezeu nu ne putea accepta langa EL daca nu rezolva mai intai problema pacatului, problema platii pacatului nostru vesnic, care era iadul vesnic, de aceea L-a trimis pe HRISTOSUL Cel vesnic, ca sa sustina Dreptatea MANIEI VESNICE la cruce, astfel Hristos Domnul SA NE POATA ELIBERA DE MANIA VIITOARE. 1Tesaloniceni 1:10 şi să aşteptaţi din ceruri pe Fiul Său, pe care L-a înviat din morţi, pe Isus, care ne izbăveşte de mânia viitoare.

Priviti chiar si in Ioan 3:36 Cine crede în Fiul are viaţa veşnică; dar cine nu crede în Fiul nu va vedea viaţa, ci mânia lui Dumnezeu rămâne peste el."

Dragilor Dumnezeu isi dezlantuie Dreptatea Lui impotriva pacatosului neiertat care nu L-a vrut pe El, de ce? Pentru ca El este rau? Nu dragilor, ci pentru ca EL este Drept si Sfant si noi deja suntem rai, nascuti in pacat si practicam pacatul. Dar uitati-va la Harul lui Dumnezeu, har si un dar care nimeni nu IL merita, harul care ni-L arata pe HRISTOS DOMNUL zdrobit de Dreptatea Tatalui pentru noi, ca noi sa fim cu adevarati IMPACATI CU DUMNEZEU prin HRISTOS.

Nu uitati ca Acest Dumnezeu pe care multi nu-L concep DREPT si Sfant, a omorat toata omenirea prin potop, inecati. Acum nu vreau sa priviti imediat partea vostra egosita si sa ziceti " Dumnezeu este rau" sau "nu vrem un astfel de Dumnezeu", ci priviti faptul ca Dreptatea si Sfintenia lui Dumnezeu are o repulsie asupra pacatosului neschimbat incat totul in jur se va spulbera Apocalipsa 6:16 Şi ziceau munţilor şi stâncilor: „Cădeţi peste noi şi ascundeţi-ne de faţa Celui ce şade pe scaunul de domnie şi de mânia Mielului;

Ei bine, priviti ce spune Petru in 2 Petru 3:7 Iar cerurile şi pământul de acum sunt păzite şi păstrate, prin acelaşi cuvânt, pentru focul din ziua de judecată şi de pieire a oamenilor nelegiuiţi.

Acum poate va intrebati, unde mai este scaparea si unde mai este fericirea si Vestea Buna? EXACT ASTA VREAU SA VA ARAT, ca Vestea Buna este in HRISTOS care a platit plata pacatului nostru la cruce, numai prin El si numai cum zice El vom fi izbaviti de DREPTATEA LUI Dumnezeu care va veni peste toti cei nelegiuiti. ESTE CA SI CU SANGELE DIN Exodul 12, sangele de pe usiori usilor, care i-au izbavit pe evrei de moarte, de urgia si plaga a zecea. Exodul 12:12 În noaptea aceea, Eu voi trece prin ţara Egiptului şi voi lovi pe toţi întâii născuţi din ţara Egiptului, de la oameni până la dobitoace; şi voi face judecată împotriva tuturor zeilor Egiptului, Eu, Domnul.

13. Sângele vă va sluji ca semn pe casele unde veţi fi. Eu voi vedea sângele şi voi trece pe lângă voi, aşa că nu vă va nimici nicio urgie, atunci când voi lovi ţara Egiptului.

Aici Dumnezeu face referire la SANGELE LUI HRISTOS, care numai prin Mielul care rIdica pacatul lumii suntem izbaviti de Dreptatea MANIEI LUI DUMNEZEU.

Ei bine totul din Vechiul Testamant ne arata ca Dumnezeu este Drept, Sfant dar si plin de Har prin faptuL ca se indura de noi, in HRISTOS care a platit plata pacatelor noastre. Asta trebuie sa ne faca sa ne plecam inaintea Lui, sa ne smerim constienti ca nu meritam decat iadul si mania Lui, sa ne pocaim, SA ACCEPTAM HARUL LUI DUMNEZEU PRIN CREDINTA IN HRISTOS DOMNUL si sa traim cu pasiune pentru EL, pasiune care este izvorata din Harul nemarginit al TATALUI CERESC, din Dragostea Lui, ca El a patit totul in Hristos Domnul in trupul Lui pe lemn.

Pentru inceput vreau sa spun ce este EVANGHELIA, pentru ca multi nu stiu ceea ce inseamna Evanghelia si multi fac parte din culte care nu se bazeaza pe Scriptura, ci pe alte scrieri sau invataturi ale dracilor precum spune in 1 Timotei 4:1 Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credinţă, ca să se alipească de duhuri înşelătoare şi de învăţăturile dracilor,

2. abătuţi de făţărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnaţi cu fierul roşu în însuşi cugetul lor.

2 Ioan 1:8 Păziţi-vă bine să nu pierdeţi rodul muncii voastre, ci să primiţi o răsplată deplină.
9. Oricine o ia înainte, şi nu rămâne în învăţătura lui Hristos, n-are pe Dumnezeu. Cine rămâne în învăţătura aceasta are pe Tatăl şi pe Fiul.
10. Dacă vine cineva la voi, şi nu vă aduce învăţătura aceasta, să nu-l primiţi în casă şi să nu-i ziceţi: „Bun venit!"

EVANGHELIA este mila lui Dumnezeu prin care El care este Drept si Sfant iarta pacatosul prin DOMNUL ISUS HRISTOS pe care L-a zdrobit la cruce. Evanghelia este Mesajul Glorios al Domnului Hristos Isus, este vestea buna si speranta omului pacatos si nelegiuit. Nu este o alta cale spre iertarea pacatelor decat plata pe care a facut-o HRISTOS DOMNUL inaintea TATALUI CERESC.

Pentru ca sunt atat de multe pareri impartite si false cu privire la iad, vreau in lumina Scripturii sa va scriu ceea ce este iadul vesnic si ce cuprinde aceasta invatatura.
Vreau sa mentionez ca daca cineva care citeste Biblia nu crede cuvant cu cuvant exact ceea ce este scris, nu este crestin si ma tem pentru trairea si invatatura lui. Cei mai multi sunt intr-o invatatura falsa, eretica si ei zic ca sunt bine, dar haideti sa mai dovedim inca o data acest lucru.
Vreau sa va scriu aproximativ toate versetele care cuprind faptul ca iadul este vesnic si cum acesta reprezinta flacara dreptatii lui Dumnezeu impotriva oricui care nu s-a pocait si care nu-L are pe HRISTOS DOMNUL.

Domnul Isus Hristos a fost clar in aceasta invatatura, iar apostolii au propovaduit aceasta invatatura a iadului vesnic. Toti cei care trec peste ceea ce este scris, nu accepta Invatatura Sanatoasa a Domnului Hristos si nu sunt adevarati crestini.

Evanghelia cuprinde lucrurile clare, cuprinde informatiile adevarate despre toate invataturile si una din acestea este invatatura despre iadul vesnic, despre care vreau sa vorbesc acum.

Iadul nu este temporar, ci vesnic si exprima repulsia Dumnezeului celui Sfant impotriva pacatosului. Indiferent daca ai crede sau nu ca statuia Libertatii este in America, ea oricum se afla acolo si sunt dovezi clare pentru existenta ei; tot asa este si cu iadul vesnic, este acolo si dovada ca el este vesnic este ca avem o Biblie cu o invatatura clara despre aceasta si acum 2000 de ani DOMNUL ISUS HRISTOS S-a nascut, a trait, a murit si a invitat, ca sa plateasca plata pacatelor noastre, TATALUI CERESC.

Ei bine dupa tot ce am auzit referitor la Invatatura Sanatoasa precum "daca o ia cineva inainte si nu ramane in Invatatura Domnului Isus Hristos, nu are pe Dumnezeu si nu are nici pe Fiul, dati-mi voie sa va spun ca Domnul ISUS a spus clar ce inseamna iadul vesnic si as vrea sa raspundem la urmatoarele intrebari :

1. De ce Iadul este vesnic?
"Cand te gandesti la iadul vesnic, chinul vesnic, poate te intrebi, de ce un raspuns atat de sever? Si intrebarea ca sa fie si mai profunda, multi ar putea sa intrebe, de ce primim o pedeapsa vesnica, chin vesnic pentru o perioada limitata de pacatuire? Nu cumva este disproportionata judecata considerata, pentru ca in 70 de ani de pacatuire ar trebui sa primim 70 de ani de iad, chin si suferinta? Dar voi stiti ca nu acesta este felul prin care justitia lucreaza. Ce ar trebui sa spunem ca in cele 10 secunde de a ucide un copil, trebuie sa primim 10 secunde de inchisoare? Justitia nu lucreaza asa. Nu conteaza cat timp este duratia crimei, ci profunzimea, severitatea, gravitatea faptei. Severitatea si gravitatea crimei, nu se catalogheaza prin cat timp a durat crima, ci de o serie de factori si unul din acestia este demnitatea persoanei impotriva caruia ai pacatuit. O insulta impotriva presedintelui este pedepsita mult mai grav decat o simpla insulta adresata unei persoane pe strada. Dumnezeu este Infinit de Vrednic, de Sfant si Drept, iar pacatele facute in prezenta Lui si impotriva Lui au o consecinta enorma, pedeapsa infinita." John Piper.

Daca iadul nu ar fi vesnic, Dumnezeu nu ar fi drept. De ce? Pentru ca Dumnezeu este vesnic, iar pacatul comis impotriva Dumnezeului vesnic are consecinta, pedeapsa vesnica. Imediat ne uitam la textele care sustin aceasta afirmatie. Dar vreau sa va avertizez foarte clar ca sunt culte si religii in lume, chiar si in tara la noi, care nu sustin ca iadul este vesnic, ci ei spun ca Dumnezeu este dragoste si bun si nu are cum sa ii trimita pe oameni in iadul vesnic, ci oamenii sunt pedepsiti de Dumenzeu zic acestia, devenind in nefiinta, adica neexistenti. Aceasta afirmatie este erezie si blasfemie la invatatura Scripturii, pentru ca Dumnezeu este Drept si Sfant, iar daca iadul nu este vesnic, atunci ce a platit HRISTOS? Daca iadul nu este vesnic atunci " sa mancam si sa bem caci maine murim" vorba Apostolului Pavel in 1Corinteni 15:32. Dar iadul este vesnic si aceasta ar trebui sa ne schimbe total gandirea. Ereticii spun, ca dupa moarte nu este iadul vesnic, ci doar treci in nefiinta, devii neexistent, ceea ce este o erezie si o blasfemie la adresa Invataturii Scripturii. Iadul este vesnic.

Priviti textele clare, care sustin ca IADUL ESTE VESNIC, este pentru totdeauna, este mereu si mereu, este chinul vesnic :

Matei 18:8 Acum, dacă mâna ta sau piciorul tău te face să cazi în păcat, taie-le şi leapădă-le de la tine. Este mai bine pentru tine să intri în viaţă şchiop sau ciung, decât să ai două mâini sau două picioare şi să fii aruncat în focul veşnic.

Matei 25:41 Apoi va zice celor de la stânga Lui: „Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel veşnic care a fost pregătit diavolului şi îngerilor lui!
Marcu 9:43 Dacă mâna ta te face să cazi în păcat, taie-o; este mai bine pentru tine să intri ciung în viaţă, decât să ai două mâini, şi să mergi în gheenă, în focul care nu se stinge,
44. unde viermele lor nu moare, şi focul nu se stinge.
45. Dacă piciorul tău te face să cazi în păcat, taie-l; este mai bine pentru tine să intri în viaţă şchiop, decât să ai două picioare, şi să fii aruncat în gheenă, în focul care nu se stinge,
46. unde viermele lor nu moare, şi focul nu se stinge.
47. Şi dacă ochiul tău te face să cazi în păcat, scoate-l; este mai bine pentru tine să intri în Împărăţia lui Dumnezeu numai cu un ochi, decât să ai doi ochi, şi să fii aruncat în focul gheenei,
48. unde viermele lor nu moare, şi focul nu se stinge.

2 Tesaloniceni 1:8 într-o flacără de foc, ca să pedepsească pe cei ce nu cunosc pe Dumnezeu şi pe cei ce nu ascultă de Evanghelia Domnului nostru Isus Hristos.
9. Ei vor avea ca pedeapsă o pierzare veşnică de la faţa Domnului şi de la slava puterii Lui,

Evrei 10:27 ci doar o aşteptare înfricoşată a judecăţii şi văpaia unui foc care va mistui pe cei răzvrătiţi.
29. fiindcă Dumnezeul nostru este „un foc mistuitor".
Apocalipsa 14:11 Şi fumul chinului lor se suie în sus în vecii vecilor. Şi nici ziua, nici noaptea n-au odihnă cei ce se închină fiarei şi icoanei ei şi oricine primeşte semnul numelui ei!
Apocalipsa 20:10 Şi diavolul, care-i înşela, a fost aruncat în iazul de foc şi de pucioasă, unde este fiara şi prorocul mincinos. Şi vor fi munciţi zi şi noapte în vecii vecilor.
Apocalipsa 20:14 Şi Moartea şi Locuinţa morţilor au fost aruncate în iazul de foc. Iazul de foc este moartea a doua.
15. Oricine n-a fost găsit scris în Cartea Vieţii a fost aruncat în iazul de foc.

Iuda 1:6 El a păstrat pentru judecata zilei celei mari, puşi în lanţuri veşnice, în întuneric, pe îngerii care nu şi-au păstrat vrednicia, ci şi-au părăsit locuinţa.

Daca Biblia este atat de clara si este clar scris: " Focul vesnic, unde focul nu se stinge, o pierzare veşnică, fumul chinului lor se suie în sus în vecii vecilor, nici ziua nici noaptea n-au odihnă, vor fi munciţi zi şi noapte în vecii vecilor, puşi în lanţuri veşnice", atunci inseamna ca iadul este vesnic.

2. Ce inseamna ca unii cred ca iadul nu este vesnic?
Atentie, toti cei care zic ca iadul nu este vesnic sunt falsi si vreau sa va zic un adevar mare acum. Daca iadul nu este vesnic precum zic multi adventisti, martori ai lui Iehova si altii, daca iadul nu este vesnic, va intreb, atunci HRISTOS ISUS DOMNUL ce a platit la cruce? EL Dumnezeul vesnic, de ce a venit, daca nu trebuia sa plateasca o plata vesnica? Aici este esenta Evangheliei, centrul Evangheliei prin faptul ca Dumnezeul cel Sfant si Drept IL zdrobeste pe HRISTOS DOMNUL la cruce platind pedeapsa vesnica. De ce nu a trimis un inger sau o creatura ca sa plateasca o plata a pacatului temporara? Dragii mei, nu numai ca mi se intarata duhul in mine cand aud invataturile ereticilor, dar judecati si voi, Biblia nu este clara? Daca am crede ca IADUL NU ESTE VESNIC, atunci inseamna ca jertfa LUI HRISTOS nu semnifica atat de mult, ci este un pistol cu apa. VA DATI SEAMA cati au Evanghelia diluata si o alta Evanghelie, pentru ca ai cred ca iadul nu este vesnic? Ei sustin si invata pe oameni ca de fapt pacatul nu este atat de grav, ca iadul nu este un chin vesnic, vai de ei si vai de toti care ii asculta.
Hristos stia clar ca in acele 6 ore El suporta toata mania dreptatii lui Dumnezeu impotriva pacatosului, Hristos stia ca acolo El plateste plata vesnica a acelor alesi, de aceea in gradina Ghetsimani a zis " Luca 22:42 „Tată, dacă voieşti, depărtează paharul acesta de la Mine! Totuşi facă-se nu voia Mea, ci a Ta."

- Daca iadul nu ar mai fi vesnic, atunci de ce mai suntem motivati sa-i avertizam pe oameni si sa-i chemam la pocainta? Eu stiu ca cei mai multi din cultele eretice, ii cheama pe oameni pentru bani, adepti, fonduri, afaceri, sau ei chiar cred ca sunt adevarati si se insala si pe ei insisi si pe cei ce ii asculta. Aici vorbesc despre invatatura Apostolilor data noua crestinilor adevarati si aceasta invatatura este clara precum iadul este vesnic. Daca iadul nu ar fi vesnic, atunci de ce sa mai mergem sa predicam Evanghelia cand putem sa stam linistiti, ca oamenii cu toate ca traiesc in pofte si in pacate, dupa moarte nu este o consecinta vesnica. Blasfemie. VAI DE NOI, BLASFEMIE. Daca ar fi sa ne luam dupa acesti eretici, precum iadul nu este vesnic cum spun ei, atunci ar trebui sa credem ca Hitler, Stalin si alti criminali in masa nu sunt pedepsiti drept, precum si toti idolatrii si iubitorii de pacate, ci sunt trecuti in nefiinta asa cum spun ereticii. Este atat de ridicol sa credem asa ceva, incat aproape ca imi este rau cand ma gandesc ca acesti eretici manjesc Dreptatea si Sfintenia lui Dumnezeu spunand lucuri pe care nici nu le cunosc, nici nu sunt adevarate. Biblia nu sustine asa ceva, ci Biblia sustine ca iadul este vesnic, punct. E ridicol si o nebunie in acelasi timp.

- Daca nu crezi ca iadul este vesnic, atunci jertfa lui HRISTOS nu are valoare si pacatul tau nu este grav.
Multi zic ca Dumnezeu este bun si nu trimite pe nimeni in iadul vesnic, dar va zic ca bunatatea lui Dumnezeu se arata prin faptul ca ne-a dat o posibilitate ca sa nu mergem acolo, prin faptul ca DOMNUL HRISTOS a platit iadul vesnic, iar daca noi credem in EL si ne pocaim, suntem salvati de EL de acest chin vesnic care reprezinta Dreptatea lui Dumnezeu. Aceasta este bunatatea lui Dumnezeu biblica, nu cum isi imagineaza cei mai multi bunatatea lui Dumnezeu.
- Ortodocsii si catolicii cred in pomeni, ca daca cineva a murit si ei fac pomeni, il ajuta pe mort sa ajunga in Rai, dar Domnul Isus Hristos spune altceva in Luca 13:25 Odată ce Stăpânul casei Se va scula şi va încuia uşa, şi voi veţi fi afară şi veţi începe să bateţi la uşă şi să ziceţi: „Doamne, Doamne, deschide-ne!", drept răspuns, El vă va zice: „Nu ştiu de unde sunteţi."
Luca 16:23 Pe când era el în Locuinţa morţilor, în chinuri, şi-a ridicat ochii în sus, a văzut de departe pe Avraam şi pe Lazăr în sânul lui
24. şi a strigat: „Părinte Avraame, fie-ţi milă de mine şi trimite pe Lazăr să-şi înmoaie vârful degetului în apă şi să-mi răcorească limba; căci grozav sunt chinuit în văpaia aceasta."
25. „Fiule", i-a răspuns Avraam, „adu-ţi aminte că, în viaţa ta, tu ţi-ai luat lucrurile bune, şi Lazăr şi-a luat pe cele rele; acum aici, el este mângâiat, iar tu eşti chinuit.
26. Pe lângă toate acestea, între noi şi între voi este o prăpastie mare, aşa ca cei ce ar vrea să treacă de aici la voi sau de acolo la noi să nu poată."

NU EXISTA A DOUA SANSA, NIMENI NU POATE FI MANTUIT DUPA MOARTE, ci doar aici.
Daca iadul nu este vesnic, de ce a murit Hristos Domnul DACA NU AVEA DE CE SA NE SCAPE? E nebunie.

3. De ce unii cred ca Iadul nu este vesnic?
Multi sunt invatati gresit, iar cei mai multi au conceptii gresite traind dupa parerea lor. DATI-MI VOIE SA VA ZIC, ca daca in fata mea este o masina Seat Leon, degeaba imi dau eu cu parerea ca este Mercedes, cand in talonul si in cartea masinii este scris clar ca este Seat Leon. Ei bine tot atat de simplu este scris si in Scriptura de Apostolii care au umblat cu HRISTOS DOMNUL, ca iadul este vesnic. Multi iau in batjocura ca iadul este vesnic si fac tot felul de glume pe seama acestui loc de chin vesnic.

- Degeaba glumesc cu ceea ce nu cunosc, ca prin acest lucru daca nu se vor pocai nimeni si nimic nu ii va scapa de aceasta sentinta dreapta a judecatii lui Dumnezeu. Iuda 1:10 Aceştia, dimpotrivă, batjocoresc ce nu cunosc şi se pierd singuri în ceea ce ştiu din fire, ca dobitoacele fără minte.

- Pentru cei care cred ca iadul este aici pe pamant, va zic asta pentru ca am auzit aceasta erezie si afirmatie care este o minciuna a diavolului, o minciuna a diavolului pentru ca el stie ca va ajunge in iadul vesnic si ii insala pe multi cum ca acesta nu este vesnic sau ca aici pe pamant este iadul si chinul omului manifestat prin tristete, suferinta, saracie sau boala, acestora le zic ca degeaba cred ei asta, cand Biblia data de Dumnezeu este foarte clara si va intreb, daca iadul ar fi aici pe pamant, de ce Biblia spune clar in Evrei 9:27 "Şi, după cum oamenilor le este rânduit să moară o singură dată, iar după aceea vine judecata"?

2Corinteni 5:10 Căci toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată al lui Hristos, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut când trăia în trup.

Am o intrebarea, la ce judecata se refera aici?

Daniel 12:2 Mulţi din cei ce dorm în ţărâna pământului se vor scula: unii pentru viaţa veşnică, şi alţii pentru ocară şi ruşine veşnică.

Ei bine vreau sa va intreb, ce inseamna " ocara si rusine vesnica "? Daca iadul nu ar fi vesnic, atunci de ce sunt atatea versete care sustin acest lucru " focul cel vesnic, ocara si rusina vesnica, unde focul nu se stinge, etc"?

Matei 13:41 Fiul omului va trimite pe îngerii Săi, şi ei vor smulge din Împărăţia Lui toate lucrurile care sunt pricină de păcătuire şi pe cei ce săvârşesc fărădelegea
42. şi-i vor arunca în cuptorul aprins; acolo va fi plânsul şi scrâşnirea dinţilor.

Referitor la afirmatia: "acolo va fi plânsul şi scrâşnirea dinţilor" sau "in focul cel veşnic ", vi se pare ca aici pe pamant oamenii au un chin non stop? Aici cu toate ca avem probleme si necazuri, avem si dragoste, odihna, liniste, pace si implinire. Deci nu va inselati crezand minciunile celui rau.

Precum cei care s-au pocait si au crezut in DOMNUL HRISTOS au viata vesnica, tot asa cei care nu s-au pocait si au trait departe de voia lui Dumnezeu, refuzand justificarea data de EL, vor avea parte de chinul vesnic.

4. Cine stapaneste Iadul?
Multi cred ca iadul este al diavolului si astfel au impresia gresita despre cine stapaneste iadul. Multi zic ca iadul este iad pentru ca Dumnezeu nu este acolo sau ca e lipsit de prezenta lui Dumnezeu. FALS. Dragii mei, iadul este iad pentru ca Dumnezeu ESTE acolo si stapaneste totul. Sa nu uitam ca El este Omniprezent si ATOTPUTERNIC, dar uitati-va ce spune Biblia:

Apocalipsa 14:10 va bea şi el din vinul mâniei lui Dumnezeu, turnat neamestecat în paharul mâniei Lui; şi va fi chinuit în foc şi în pucioasă, înaintea sfinţilor îngeri şi înaintea Mielului.

Ce inseamna " va fi chinuit în foc şi în pucioasă, înaintea sfinţilor îngeri şi înaintea Mielului"? Inseamna ca Mielul Hristos Isus este stapan peste iad si iadul este al Lui.

Priviti acest verset care arata clar ca iadul a fost creat de Dumnezeu pentru diavol, demoni ( ingerii cazuti) si pentru toti cei care nu vor sa se pocaiasca.
Matei 25:41 Apoi va zice celor de la stânga Lui: „Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel veşnic care a fost pregătit diavolului şi îngerilor lui!
Cei de la stanga Lui sunt oamenii nepocaiti care nu L-au vrut pe Hristos. Altii mai spun ca "atunci cand vom ajunge in iad ne vom distra ", dati-mi voie sa va spun in iad nu este un loc de distratie, dati-mi voie sa va spun ca conform Bibliei si la ceea ce am citit, nu diavolul stapaneste iadul, ci diavolul este chinuit impreuna cu toti cei care nu s-au pocait si cu toti demonii. Deci nu diavolul stapaneste iadul, ci diavolul este chinuit impreuna cu cei care nu L-au vrut pe HRISTOS si nu au vrut sa se pocaiasca.

Matei 25:31 Când va veni Fiul omului în slava Sa cu toţi sfinţii îngeri, va şedea pe scaunul de domnie al slavei Sale.
32. Toate neamurile vor fi adunate înaintea Lui. El îi va despărţi pe unii de alţii cum desparte păstorul oile de capre;
33. şi va pune oile la dreapta, iar caprele la stânga Lui.

Deci iadul este creat de Dumnezeu si Dumnezeu stapaneste iadul. Punct.

5. Cine ajunge acolo?
In iad vor ajunge toti cei care L-au respins pe HRISTOS CA DOMN SI MANTUITOR al vietii lor, toti cei care au ales mai bine pacatul si pofta lor, decat sa accepte justificarea data de Dumnezeu pentru ei. Urmatoarele texte ne arata clar acest lucru: 1Corinteni 6:9 Nu ştiţi că cei nedrepţi nu vor moşteni Împărăţia lui Dumnezeu? Nu vă înşelaţi în privinţa aceasta: nici curvarii, nici închinătorii la idoli, nici preacurvarii, nici malahii, nici sodomiţii,
10. nici hoţii, nici cei lacomi, nici beţivii, nici defăimătorii, nici hrăpăreţii nu vor moşteni Împărăţia lui Dumnezeu.

Galateni 5:19 Şi faptele firii pământeşti sunt cunoscute şi sunt acestea: preacurvia, curvia, necurăţia, desfrânarea,
20. închinarea la idoli, vrăjitoria, vrăjbile, certurile, zavistiile, mâniile, neînţelegerile, dezbinările, certurile de partide,
21. pizmele, uciderile, beţiile, îmbuibările şi alte lucruri asemănătoare cu acestea. Vă spun mai dinainte, cum am mai spus, că cei ce fac astfel de lucruri nu vor moşteni Împărăţia lui Dumnezeu.

Efeseni 5:5 Căci ştiţi bine că niciun curvar, niciun stricat, niciun lacom de avere, care este un închinător la idoli, n-are parte de moştenire în Împărăţia lui Hristos şi a lui Dumnezeu.

Apocalipsa 21:8 Dar, cât despre fricoşi, necredincioşi, scârboşi, ucigaşi, curvari, vrăjitori, închinătorii la idoli şi toţi mincinoşii, partea lor este în iazul care arde cu foc şi cu pucioasă, adică moartea a doua."

Apocalipsa 22:15 Afară sunt câinii, vrăjitorii, curvarii, ucigaşii, închinătorii la idoli şi oricine iubeşte minciuna şi trăieşte în minciună!
Iadul este vesnic si multi nu fac nimic ca sa vina la HRISTOS, iar cei care stiu acest lucru, unii crestinii, nu IL propovaduiesc pe Hristos Domnul si nu vestesc acest Mesaj Glorios precum omul poate fi iertat si salvat de Legea Dreptatii si Maniei lui Dumnezeu care va fi satisfacuta prin iadul vesnic.

Desi multi crestini stiu ca iadul este vesnic, totusi acestia nu sunt stimulati sa se duca sa predice Evanghelia si cum iarta Dumnezeu pacatosul, sunt lenesi si neroditori, dar daca ei ar fi nemantuiti lor le-ar face placere ca altii sa le zica sa se pocaiasca, dar ei acum odata cu sacii in caruta, au ajuns lenesi, in rutina, moi si au uitat ca au fost curatiti de vechile lor pacate. 2 Petru 1:8-9.

Toti acestia din aceste versete pe care le-am citit vor merge in iadul cel vesnic, DACA nu se vor pocai si DACA nu vor crede cu adevarat in Numele Fiulul lui Dumnezeu, insusi Dumnezeu intrupat in om, Isus Hristos Domnul.

Va dati seama ce Har, prin faptul ca Hristos Domnul ne-a izbavit de mania lui Dumnezeu, iadul vesnic?

Uitati-va ce impotrivire mare de sine a avut DOMNUL ISUS, EL Creatorul care putea sa ne mistuie pe toti a venit si a platit plata lui Dumnezeu Tatal pentru noi, plata pe care nimeni nu putea s-o plateasca. Evrei 12:3.
Multi traiesc dupa niste conceptii si parari false, fie ca sunt influentati de diferinte culte, fie ca ei cred gresit, tot minciuna a diavolului este, dar iadul dupa cum Biblia spune si am vazut clar scris, este real si este vesnic si reprezinta plata pacatelor noastre.

Aceasta este o chestiune care îi deranjează pe mulți dintre cei care au o înțelegere incompletă cu privire la trei lucruri: natura lui Dumnezeu, natura omului și natura păcatului. Ca ființe umane căzute, păcătoase, natura lui Dumnezeu este un concept greu de înțeles pentru noi. Tindem să Îl vedem pe Dumnezeu ca pe o Ființă bună, miloasă, a cărui dragoste pentru noi depășește și umbrește toate atributele Sale. Cu siguranță că Dumnezeu este iubitor, bun și milos, dar El este mai întâi și mai presus de toate un Dumnezeu Sfânt și Drept. Atât de Sfânt este El, încât nu poate tolera păcatul. El este un Dumnezeu a cărui mânie arde împotriva celui rău și neascultător (Isaia 5.25; Osea 8.5; Zaharia 10.3). El nu este doar un Dumnezeu iubitor – El este însăși dragostea! Dar Biblia ne spune de asemenea că El urăște toate felurile de păcat (Proverbele 6:16-19) si totusi Biblia spune ca Dumnezeu uraste pacatosul (Psalmul 5:5). Iar El ca sa ne accepte langa El a trebuit sa rezolve mai intai problema omului pacatos, cerand plata vesnica a pacatelor noastre, plata platita de Hristos Domnul la cruce, zdrobit de dreptatea maniei lui Dumnezeu. Și, în vreme ce este milos, există limite pentru mila Sa. „Căutați-L pe Domnul câtă vreme se poate găsi; chemați-L câtă vreme este aproape. Să se lase cel rău de calea lui și omul nelegiuit să se lase de gândurile lui, să se întoarcă la Domnul, care va avea milă de el, la Dumnezeul nostru, care nu obosește iertând" (Isaia 55.6-7).

Realitățile blestemului veșnic, ale iadului etern și ale pedepsei veșnice sunt înfricoșătoare și răscolitoare. Dar este bine că putem fi într-adevăr înspăimântați. În vreme ce acest lucru poate suna macabru, există vești bune. Dumnezeu vrea să fim salvați de la iad, tocmai de aceea L-a zdrobit pe HRISTOS DOMNUL la cruce in locul nostru. Dar pentru că Dumnezeu este de asemenea corect și drept, nu poate permite ca păcatul nostru să rămână nepedepsit si nu poate permite sa fie langa El omul neschimbat din starea depravata a pacatului. Cineva trebuie să plătească pentru pacate noastre. În marea Sa milă și dragoste, Dumnezeu a asigurat propria plată pentru păcatul nostru. El L-a trimis pe Fiul Său, Isus Hristos, să plătească pedeapsa pentru păcatele noastre, murind pe cruce pentru noi. Moartea lui Isus a fost o moarte infinită, pentru că El este un Dumnezeu/om infinit, plătind pentru datoria infinită a păcatului nostru, așa încât noi nu va trebui să o plătim în iad o veșnicie (2Corinteni 5.21), dacă ne pocaim cu adevarat, daca lasam poftele si pacatele lumii si venim la HRISTOS DOMNUL prin credinta sa fim schimbat total si facand voia Tatalui Ceresc.

Pocainta reala a omului este parerea schimbata despre Invatatura Sanatoasa a lui HRISTOS, despre depravarea totala si starea noastra de pacat si despre iadul vesnic.

HARUL LUI DUMNEZEU care ne invata sa o rupem cu pacatele este manifestat prin faptul ca EL ne iarta, ne schimba, ne justifica, ne da viata vesnica, dar acestea sunt posibile numai si numai prin CALEA, ADEVARUL SI VIATA, ADICA PRIN DOMNUL ISUS HRISTOS.

1 Tesaloniceni 1:10 şi să aşteptaţi din ceruri pe Fiul Său, pe care L-a înviat din morţi, pe Isus, care ne izbăveşte de mânia viitoare.

Fapte 26:17 Te-am ales din mijlocul norodului acestuia şi din mijlocul Neamurilor la care te trimit,
18. ca să le deschizi ochii, să se întoarcă de la întuneric la lumină, şi de sub puterea Satanei la Dumnezeu; şi să primească, prin credinţa în Mine, iertare de păcate şi moştenirea împreună cu cei sfinţiţi."
Apocalipsa 22:16 „Eu, Isus, am trimis pe îngerul Meu să vă adeverească aceste lucruri pentru biserici. Eu sunt Rădăcina şi Sămânţa lui David, Luceafărul strălucitor de dimineaţă."

Dragii mei cu aceste lucruri spuse, as vrea sa meditam la aceasta Invatatura precum iadul este vesnic, Hristos a platit iadul la cruce si asta trebuie sa ne faca sa ne plecam inaintea Lui, sa ne smerim constienti ca nu meritam decat iadul si mania Lui, sa ne pocaim, SA ACCEPTAM HARUL LUI DUMNEZEU PRIN CREDINTA IN HRISTOS DOMNUL si sa traim cu pasiune pentru EL, pasiune care este izvorata din Harul nemarginit al TATALUI CERESC, izvorata din Dragostea Lui, ca El a patit totul in Hristos Domnul in trupul Lui pe lemn. de aceea haideti sa ne luam Bibliile in serios si sa credem cu adevarat ceea ce este scris. Multi spun ca Dumnezeu este dragoste, dar sa nu uitam ca iadul vesnic este expresia dreptatii lui Dumnezeu. Domnul sa ne ajute sa intelegem lucrurile care sunt clar scrise in Biblie. Amin.

Priviti un video cu lucrurile descrise Biblic despre acest loc de chin:
http://www.faracompromis.ro/tim-conway-cei-mai-multi-merg-in-iad/

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Proștii! Au tradus sensul cuvântului malakoi din neogreacă în loc să-l traducă din greaca koine.

| RAY a răspuns:

Doar oamenii răutăcioși le caută doar defectele celor din jur.

l-ai facut pe danay handicapat si razi mereu de el, foarte crestineste
rolling on the floorrolling on the floor
voi cu vorba sunteti sfinta iar cu falte sunteti niste serpi veninosi

| Wr3nch a răspuns:

Sfatul cel mai bun si succint pe car il pot da e sa urmezi propriul drum si sa practici/faci ce te multumeste.
Nu cred ca e vorba neaparat de privilegiu, trebuie sa fi si receptiv. Sunt oameni nascuti in famili crestine care sunt total paraleli si fac doar ce vor.
''Toti cei care practica alte religii, dar sunt oameni buni, ajung in Iad?'' -nu pentru ca nu exista iadlaughing E un construct creat sa sperie lumea ca sa faca ce vrea clerul.
''Toti cei care practica alte religii, dar sunt oameni buni, ajung in Iad?'' nu pentru ca nu exista o religie ''corecta'', cel putin dupa mine. Ce conteaza e sa faci fapte bune si sa fi bun cu ceilalti.
''Toti cei care nu afla de Dumnezeu ajung in Iad?'' nu, asta e doar schema ca cultele sa poata convertii oameni de partea lor.

| CostinAlamariu a răspuns:

Salut, in primul rand vreau sa lamuresc ceva. Ziceai ca ai studiat biblia, ca ai citit-o de multe ori, chiar ca ai fost la o olimpiada de religie, dar ma intreb cum de ai ratat ce zicea Sfantul apostol Pavel despre cei ce n-au auzit de Dumnezeu?

"Căci când păgânii, care nu au lege, din fire fac cele ale legii, ei fără să aibă lege își sunt loruși lege;
15. ei arată fapta legii scrisă în inimile lor prin mărturia conștiinței și prin judecățile lor, care îi învinovățesc sau chiar îi apără" (Romani 2:14-15)

Deci dupa constiinta lor vor fi judecati cei ce n-au aflat de Dumnezeu. Nu-ti fa griji, Dumnezeu e drept si iubitor, nu o sa judece pe nimeni pe nedrept si nici n-o sa osandeasca pe nimeni doar fiindca s-a nascut in jungla amazoneana intr-un trib rupt de lume si n-a auzit de crestinism. Ei o sa fie judecat dupa glasul constiintei lor.

Lasand asta la o parte tu te-ai nascut intr-o familie neoprotestanta si cam asta e tot ce ai stiut tu intreaga viata. Intrebarea este oare credinta ta e cea adevarata, lasata de Hristos? Oare nu ratezi ceva? Nu exista ceva ce uiti sa iei in considerare?

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Multumesc mult. In ultima vreme am citit mai mult vechiul testament astfel ca am uitat. Merci mult de referinta, de aceea suntem aici, sa invatam unii de la altii. Ceea ce ma intereseaza pe mine nu este numele sectei, ci Dumnezeu. Exista tot felul de secte si diviziuni, eu nu cred ca problema mea este cu privire la secta ci este in inima. Daca pot merge la aceasta biserica neoprotestanta si ma simt bine si simt prezenta lui Dumnezeu, cred ca problema nu este acolo. Daca este o problema este una cu caracter personal happy

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Eh, poate nu toate sunt secte. Poate exista un loc in care tot ce a invatat Hristos si apostolii s-a pastrat exact asa cum trebuia sa se pastreze.
Nu stiu daca e bine sa ne gandim ca "imi place aici, e comod, n-am de ce sa plec". Pana la urma Iisus nu le-a spus apostolilor sa stea unde le place. Oricum apostolatul lor nu a fost extrem de placut si comod avand in vedere ca erau pe fuga, erau vanati de autoritati si chiar omorati.
Pana la urma Iisus a zis ca El este calea, adevarul si viata. Asta inseamna ca exista un singur adevar, o singura cale, o singura biserica. Nu cred ca toate denominatiunile astea care pana la urma se contrazic rau intre ele au dreptate.
Faci cum crezi tu pana la urma, eu nu te oblig sa faci nimic. Te sfatuiam doar sa te mai gandesti, poate un pic mai bine si mai deschis happy

Dar asta tine de cat de mult iti doresti tu sa-L gasesti pe Dumnezeu, cu adevarat.

Daca ai orice intrebare sau vrei sa discutam eu sunt disponibil happy

| Nilsson a răspuns:

Înțeleg ce spui, am trecut și eu prin problemele pe care le-ai pomenit, și la adventiști se mai întâmplă ca faptele să nu corespundă cu învățătura, dar până la urmă toți sunt oameni, nu e nimeni perfect, dar spre deosebire de alții măcar îți propun țelul de a fi mai buni, iar cei mai mulți chiar sunt oameni pașnici și te simți bine în prezența lor.
Doar oamenii răutăcioși le caută doar defectele celor din jur.
E un lucru bun că la noi NU se promovează educația prin bătaie, chiar se pune accent pe studiu și gândire critică. Liceul adventist din București are o promovabilitate de 100% la bacalaureat iar majoritatea tinerilor pe care i-am cunoscut au ajuns medici, programatori, ingineri, profesori, etc.
Educația creștină oferă un avantaj incontestabil în viață, trebuie să apreciezi această șansă.
Referitor la credință, nu mai ai cale de întoarcere fiindcă ai cunoscut adevărul, și nu mai ești în întuneric spiritual ca ceilalți.
Chiar dacă te duci în lume, nu o să te simți în largul tău fiindcă conștiința o să te mustre la păcatele lor, așa cum mi s-a întâmplat și mie.
Trebuie să te rogi să învingi patimile pe care le mai ai, când ești tânăr este mult mai ușor față de atunci când ai mulți ani de trăit în păcat.
Căderea ta este cauzată de faptul că încă nu ai dobândit acea stare de fericire interioară și încerci să compensezi prin satisfacerea placerilor, dar Dumnezeu te va ajuta
să învingi păcatul chiar dacă ai mai greșit.
În Proverbe 24:16 scrie:
"Căci cel neprihănit de şapte ori cade şi se ridică, dar cei răi se prăbuşesc în nenorocire."
Eu cred cu tărie că și cei care nu sunt creștini vor fi mântuiți, atât timp cât se căiesc de păcatele lor.
Evreii din Vechiului Testament nu îl cunoșteau pe Hristos și puțini știau că Iisus avea să vină și să ispășească păcatul lumii, dar când jertfeau animalele după legea dată de Moise se căiau de greșelile lor, iar sacrificiul animalului simboliza jertfa Fiului lui Dumnezeu.
În profeți, Dumnezeu spune că jerta plăcută este "un duh zdrobit și o inimă mâhnită", deci orice om de pe pământ care se pocăiește de faptele lui rele este mântuit prin Iisus fără să știe fiindcă s-a născut într-o altă religie, și se confirmă vorbele lui Hristos în care spune: " Nimeni nu vine la Tatăl decât prin mine".
Faptul că ai primit cunoașterea creștină este un privilegiu pe care trebuie să-l valorifici, exact ca în pilda talanților.

| Digikey a răspuns:

Indoctrinarea de mici creeaza multe conflicte interioare.
Nu am intalnit indoctrinati fericiti pana acum.
Eu am reusit sa ies din mocirla crestina, dar n-a fost usor.Mi-au trebuit multi ani.M-a ajutat enorm Vechiul Testament.
Citit cu atentie, am inteles ca YHWH nu avea cum sa fie Creatorul universului. Creatorul universului nu se pune in fruntea unei cete de evrei si pleaca la razboi, la jefuit si ucis femei si copii.
Daca Vechiul testament este doar o farsa, Noul pica de la sine.
Asa ca pi cai ostenii mei, totul este de revazut, si cautarea adevarului abia acum incepe.

| SingleForOne a răspuns:

Dacă începi să te gândești la Dumnezeu, și despre Dumnezeu, și ideile Sale, și vezi lumea din perspectiva Lui și după vorbele Lui, vei vedea de ce este rău în lume; dacă încerci să înveți lumea despre bine, vei vedea de ce este o misiune aproape imposibilă chiar și pentru Dumnezeu, pentru că va trebui să lași oamenii să conștientizeze acțiunile, vorbele și gândurile lor, și să-și facă propriile alegeri. În viața de om, în numele binelui, poți doar să ajuți pe cineva la nevoie și să nu lași pe cineva să facă alegeri din ură, din frică, sau din mândrie. Dar, nu poți să-i forțezi, pentru că îți vei pierde și tu cumpătul, și niciunul nu va ajunge la rezultatul dorit.

De la început gândești despre faptul că Dumnezeu este Lumina, și creatorul de lumină. El se transformă din lumină în cuvânt, și din cuvânt în trup omenesc sau ceresc. Adică, acea lumină de la Big Bang, și cea din urmă, iar fără lumină (radiație electromagnetică, particule de fotoni, cum s-ar numi științific), totul ar fi întuneric, inexistent, gol. Totul ce a urmat după Big Bang este o extensie a luminii, a lui Dumnezeu, s-a dispersat ca o prismă, și fiecare dintre noi, și corpurile cerești, și ființele angelice, reprezintă o părticică din acea lumină, plus o porțiune din lumina originală.

Faptul că Adam și Eva au mâncat acel măr, au spart acea conecțiune între noi și lumina originală (adică, lumina colorată, refractată prin prismă din lumină albă pură originală, se crede mai superioară față de cea originală, atotputernică, și care reprezintă toate culorile, de fapt). După ce au mâncat din acel măr, după cum a spus și șarpele, au devenit ca ei, dumnezei, cunoscători de bine și rău, și au început să aibă frică și/sau superioritate unul față de celelalt, și față de Dumnezeu, și își imaginează propria lor lume perfecta. (Logica fiind, Dumnezeu este creatorul de lumi, iar cei doi având calitățile și imaginea Lui Dumnezeu, după cum au fost creați, au ales să devină ei înșiși dumnezei cunoscători, atotputernici, și vizionari să creeze o lume perfecta după cum le convine -adică, Adam cu lumea lui, Eva cu lumea ei, fiecare copil cu lumea lui, și deseori se întâmplă ca aceste lumi să nu coincidă cu celelalte... și așa am ajuns la conflictele din familie, din societate, bârfele și fețele multiple din biserică, războaiele dintre națiuni, diferite religii -fiecare având o lume perfectă, deci fiind precum Dumnezeu, iar cei care sunt împotrivă sunt "Satana" lumii lor, iar ei înșiși sunt "Satana" lumii altora. Toate ca toate, concluzia finală este ca lumina personală din fiecare să se autodistrugă, fiind o extensie din cea originală, este mult mai ușor să faci oamenii să se lupte între ei, între propriile lor lumi, decât să lupți cu toți odată, trăind uniți unul cu altul (perspectiva Satanei, șarpelui, cel care luptă de partea fiecăruia, și împotriva fiecăruia, și vrea să reducă existența la fel cum era înainte de Big Bang, și să recreeze universul și întreg raiul dupe cum își imaginează el)

Planul lui Dumnezeu, cel adevărat, fiind Lumina Originală și creatorul de Lumină, este de a restaura acea conecțiune dintre noi (extensie a luminii) și El, prin cuvintele sale, Iisus, și întreaga lume cerească.

| SingleForOne a răspuns (pentru SingleForOne):

Dacă ne luăm după minunile făcute de Iisus, cam acest stil de viață "în Lumina" am fi trăit dacă ascultam de Dumnezeu, și nu mâncam din acel măr. Iisus, și minunile sale, reprezintă imaginea de pe timpul lui Adam și Eva, din gradina Eden, înainte să fi mâncat din măr, tot acolo fiind și pomul vieții.

| RAY a răspuns (pentru SingleForOne):

Multe cuvinte si nimic

| RAY a răspuns (pentru SingleForOne):

Omule intrebarea e aia din alte religi unde ajung iar biblic ajung in iad, ce atatea povesti

| SingleForOne a răspuns (pentru RAY):

"întrebarea e aia din alte religii unde ajung, iar biblic ajung in iad"

Tocmai ce am explicat asta, și nu neapărat biblic sau din alte religii, ci toată lumea care nu urmărește lumina originală. Încearcă să citești literă cu literă, dacă îți este greu.

| RAY a răspuns (pentru SingleForOne):

Litera cu litera, cei care nu cred ca iisus este fiul domnului vor intra in iadul vesnic, ce atatea romane, interpretari aiurea, ORICINE CREDE IN FIUL va avea parte de viata vesnica, atat de mult a iubit dz lumea incat la dat pe propiul lui fiu ca oricine crede sa aiba parte de viata vesnica

| SingleForOne a răspuns (pentru RAY):

Am explicat și asta. Din nou, citește și înțelege literă cu literă.

| sanboss a răspuns:

Toti cei care nu afla de Dumnezeu ajung in Iad?

Nu, ce-i care nu au aflat despre Dumnezeul cel adevarat, despre Fiul care este singura cale de a fi mantuit vor fi judecati dupa constiinta. Nu se pot aplica in viata lor invataturile de ex > VT si invataturile din NT ale Dl Isus pe care le urmam noi.

Acestea bineinteles sunt excepti, Dumnezeu in schimb vrea ca toti sa auda EVANGHELIA si sa vina la El.

| h379m3973423 a răspuns:

Pacea Domnului Isus,
Oh, ce bine este să încep așa.(Apropo, întreabă-ți părinții ce înseamnă această urare și vin-o de spune-mi ce ți-au zis)

Dumnezeu este gata să ne dea drept la Tron. Întrebarea este... meriți? Și întrebarea este adresată tuturor oamenilor indiferent de religie.
Ideea este că numai Cuvântul lui Dumnezeu este "manualul de merit", numai cu el ajungi la Duhul Sfânt ce te va face să meriți(Vezi Gal. 5) și îmi este greu să cred că oameni din alte religii pot ajunge la acel nivel de sfințire sufletească necesar mântuirii fără El.

| RAY a răspuns (pentru h379m3973423):

Dumnezeu este gata să ne dea drept la Tron. Întrebarea este... meriți?

poftim? ce tron visezi tu?

| h379m3973423 a răspuns (pentru RAY):

Salut,
Tronul Său, locul de unde se iau decizii la nivelul Său, a lui Dumnezeu. Vârful ierarhiei... existenței? Evident că nu oricine poate fi acolo, nu oricine este demn de o astfel de responsabilitate.

| RAY a răspuns (pentru h379m3973423):

Omule doar dz e pe tron

| Whateverrr a răspuns:

Salut! Legat de ideea privilegiului. sa nu uitam ca Dumnezeu este drept. Adica daca cineva (absolut oricine) doreste sa-L cunoasca pe Dumnezeu cu o inima sincera, nu va fi ignorat de El. Poate noua ni se pare ca unii oameni sunt dezavantajati traind in medii neevanghelice, dar Dumnezeu cunoaste dinainte cine se va pocai si cine nu. Intelegi? Nu vreau sa anulez ideea harului, este adevarat ca noi nu contribuim la mantuirea noastra, dar asta nu inseamna ca Dumnezeu e nedrept. Intr adevar e un subiect mai complicat si nu cred ca putem intelege pe deplin momentan chestia cu predestinarea.

Tu mai intrebai daca oamenii "buni" dar necrestini vor merge in iad. Well, da. In Biblie scrie ca nu exista niciun om care sa faca binele. Moralitatea fara Iisus Hristos nu garanteaza viata vesnica. Multi oameni par buni, si au poate, intr-adevar, un caracter frumos, dar numai ei si Dumnezeu stiu pacatele mai putin vizibile din vietile lor.

Legat de biserica, da, este trist sa vedem ipocrizie la unii oameni "crestini". Dar exista si oameni care cu adevarat il reprezinta pe Hristos si se vede asta in toate aspectele vietii lor.

Iti recomand o aplicatie numita "Got questions". exista si in romana, dar are mai putine intrebari traduse.

Deci sa nu uitam ca o viata morala, crestina, in Biserica nu asigura mantuirea personala. Daca nu te-ai intors la Dumnezeu, iti recomand sa o faci din toata inima. Daca da, poate ar fi bine sa vorbesti cu cineva matur spiritual, de incredere, competent etc.

| MissRebeca a răspuns:

Nu stiu cati ani ai, mi-ar fi fost de folos. In primul rand, fiecare biserica : baptista, penticostala, adventista, metodista sau crestini evanghelici au membrii printre ei care le aduc rusine. Nu trebuie sa te descurajeze faptul ca unii oameni se dau piosi, iar acasa sunt opusul. Faptul ca vin la Biserica, nu cred ca o fac pentru tine, ci pentru ca stiu si ei in sinea lor ca gresesc, si macar duminica gasesc o portita de liniste ca sa se apropie de Dumnezeu. Tu nu trebuie sa fii nici ca ei (daca te dezgusta), nici ca oricare alta religie. Tu trebuie sa fii constient ca mersul la Biserica este un privilegiu de care multi nu au parte in alte tari unde crestinii sunt prigoniti. Tu te duci la Biserica pentru relatia ta personala cu Dumnezeu. Iar faptul ca ai mustrarile de costiinta inseamna ca Domnul Isus nu Si-a intors fata de la tine, inca te rabda si te asteapta sa depasesti perioada asta urata. Ai grija doar sa nu dureze prea mult. E bine sa ai intreabri, dar ai grija sa nu ti se impietreasca inima fara sa iti dai seama. Dupa aia, si daca cu mintea esti constient ca Dumnezeu exista, cu inima nu vei mai crede, daca pleaca duhul Sfant de la tine.
Cat despre oamenii nascuti in alte religii pe acest Pamant, in Biblie ni se spune ca Rapirea nu vine pana nu va auzi de Isus Hristos orice om de pe fata pamantului. Este alegerea lor daca vor sa creada in Mohamed, care a facut o gramada de crime, sau in Budha, sau intr-un Mesia care inca nu a venit (cum cred evreii). Dar Isus a fost singurul care a inviat, si daca in Biblie nu cred acei oameni, atunci exista manuscrise si insemne din anul aproximativ 50, in care imparatii scriau cam asa: "in vremea accea era un om numit Isus. El era un om neobisnuit, pentru ca facea semne si minuni". Cam astea sunt cuvintele, le poti cauta pe google. Deci si daca cineva nu vrea sa citeasca din Biblie, are si alte dovezi ca Isus a trait si ca a facut minuni.
Alt argument, nici in Coran, nici in Torra nu se arata semnele timpurilor. Dar in Biblie ni se spune cum vor fi vremurile din urma, si ce evenimente se vor intampla inainte de rapire. Daca deschizi putin ochii, o sa vezi ca aproape toate s-au implinit deja. Mai ramane doar Templul sa fie construit, si deja se vorbeste despre asta.
Iar mama ta se ghideaza dupa pasajul din Biblie un Petru sau Pavel (nu mai stiu care), le spunea crestinilor din biserici despre darul vorbirii in limbi. Dar spune ca nu are rost sa vorbesti in limbi daca nu exista cineva care sa aiba darul sa te inteleaga si sa traduca oamenilor ce ai spus. Prin bisericile Penticostale, mereu se trezeste cineva sa vorbeasca in limbi, si nimeni nu ii intelege. Lucrul asta ma dezgusta. Daca vorbesc in limbi, ca in Biblie, de ce nu putem vedea si limbile de foc pe capul lor, cum s-a intamplat atunci cand s-a pogorat Duhul Sfant? Nu sunt in masura sa iti dau multe detalii despre vorbirea in limbi, mai bine cauti pasaje din Biblie.
Sper ca te-am ajutat in oarecare masura. Si eu am fost dusa la adunare in fiecare duminica de cand eram copil. Oricine are intrebari si mustrari de constiinta, dar asta e un semn ca Duhul Sfant nu te-a parasit happy

| anonim_4396 explică (pentru MissRebeca):

Am 16 ani. Multumesc mult de raspuns, foarte interesant si folositor happy

| Nilsson a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca să închei într-o notă mai amuzantă, dacă la 16 ani tu ești batranulintelept, atunci userul sadrian46 la cei 74 de ani este puștiul teribil. laughing

| anonim_4396 explică (pentru Nilsson):

Hahaha! Nu stiu, eu mereu m-am simtit mai "batrân", de cate ori ma vad cu cineva cu care nu m-am vazut demult zic "am imbatranit". Aici pe TPU poti lasa ce impresie vrei, uneori daca nu imi mentionez varsta chiar dau bine ca batran intelept big grin Si multumesc mult de raspuns. Ma ajuta mult happy