| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a întrebat:

"Cauzele ADHD

Deşi cauza exactă a ADHD rămâne necunoscută, cercetările s-au intensificat în ultimul deceniu. În momentul de faţă, se consideră ca ADHD este cel mai probabil de natură genetică. Cercetătorii au evidenţiat însă şi alte posibile cauze.

Date în favoarea transmiterii pe cale genetică
Cercetările au demonstrat că ADHD se transmite genetic, de la părinţi la copii. Datele publicate recent arată că un copil cu un părinte care prezintă simptome ADHD are şanse in proporţie de aproximativ 20%* de a avea ADHD. S-a demonstrat că tipul de ADHD care persistă la vârsta adultă are un caracter genetic mai pronunţat decât tipul care dispare spre sfârşitul copilăriei.

Istoricul familial de alcoolism şi de tulburări afective pare să se asocieze cu un risc crescut de ADHD. Acest fapt poate implica un anumit model genetic comun al acestor două afecţiuni.

Deşi cauza ADHD este necunoscută, unii cercetători consideră că această tulburare se datorează mai multor factori. În afara cauzelor genetice există şi alţi factori de mediu şi medicali care pot produce simptome asemănătoare celor prezente în ADHD. Examinarea atentă evidenţiază totuşi diferenţe importante între aceste afecţiuni şi ADHD. Studii epidemologice au ajuns la concluzia că ereditatea explică, în medie, majoritatea comportamentelor de tip ADHD pe care le manifestă copiii, în timp ce factorii de mediu nu explică decât aproximativ 20% din acest tip de comportament.

Percepţii greşite
În trecut, incertitudinea legată de cauzele ADHD a creat un climat fertil pentru diverse speculaţii. Au fost emise numeroase teorii - printre care unele îi învinovăţeau într-o anumită măsură pe părinţi pentru comportamentul necontrolat al copilului lor. Ulterior s-a stabilit că aceste teorii sunt nefondate.

Iată câteva dintre cele mai frecvente percepţii cu privire la cauzele ADHD, deşi acestea nu sunt documentate ştiinţific:
Alimentaţia/dieta
Atitudinea parentală deficitară
Urmărirea excesivă a emisiunilor TV sau preocuparea excesivă faţă de jocurile video"

Deci cauzele aparitiei de ADHD:
1) Se transmite genetic?(daca tata/mama e "schizofrenic/a", atunci sunt si eu).
2) Este cauzat in urma certurilor in familie si traumelor pe care le-a suferit la o varsta frageda? (mediul in care traieste)
pi.es: 3) copii cu ADHD sunt genii?!

4 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Ar trebui sa nu mai cautam cauzele. Existenta abunda si in tot felul de culor sufletesti.Ar trebuie sa invatam sa ne acceptam reciproc unii pe altii.

| mihaibrasov a răspuns:

Copii cu ADHD nu sunt genii, dar pot fi, asa cum poate fi orice om. Sansa insa e la fel de mica. ADHD este o dereglare a sistemului nervos ce ar putea fi reparata prin tot felul de exercitii de concentrare/atentie, dar in Romania in scoli nu se face test de ADHD... Asa ca poti sa il tot ai si sa nu stii.

| noi3 a răspuns:

Salutare.
problema adhd-ului e una foarte sensibila.
cei cu adhd sunt niste oameni speciali de obicei, mai ales copii.
iti recomand un site, poate ai auzit de generatia copiilor indigo si de cristal :)
iti vei crea o alta parere despre fenomen.
http://copiii-indigo.ro/

| ankis a răspuns:

1.schizofrenia nu face parte din ADHD, 2.nu s-a demonstrat ca persoanele cu ADHD au un IQ mai mare ca in cazul celor cu sindromul Asperger unde majoritatea persoanelor care sufera de acest sindrom au un IQ mai ridicat 3. e destul de greu de stabilit cauzele ADHD-ului dar certurile in familie si traumele nu cred ca pot fi considerate cauze pentru ca te nasti cu acest sindrom si nu il dobandesti in timp.totusi traumele pot afecta o persoana cu ADHD in evolutia sa.