| brunetta24 a întrebat:

Ce credeti despre autosugestie, functioneaza? Ati incercat-o?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este cel mai important mijloc de a fi fericit, de a te vindeca fara medicamente, de a reusi in viata (la nivelul culturii tale) si, in general de a traii mai mult.

9 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

De cele mai multe ori dă rezultate. Depinde, desigur, şi de intensitatea ei.

| Shammal a răspuns:

Tu iti creezi realitatea
daca te uiti mai atenta folosesti autosugestia in fiecare clipa, fiecare lucru pe care il faci, de la cel mai minor la cel mai complex, e ceva ce iti spui tie sa-l faci

| RAY a răspuns:

Fara ea neam sinucide e speranta vieti noastre

| Lizzu a răspuns:

Da, functioneaza.
Tocmai vorbeam aseara cu sora mea. Pe ea o dureau rau picioarele si m-a intrebat: oare daca ma gandesc ca nu ma dor, nu ma vor mai durea atunci happy si da, e adevarat. Eu am incercat odata din curiozitate cand ma durea ceva, m-am gandit ca de fapt nu ma doare si dupa un minut s-a diminuat durerea un pic dar nu era la locul fizic, respectiv, ci parca undeva in creier, mi s-a setat comanda cum ca nu as simti durere asa de mare cum pare. happy
Acesta a fost doar un exemplu.pot fi mii si mii de exemple.

Eu cred in autosugestie; in orice situatie poate fi incercata.Noi detinem puteri nebanuite, adormite in noi pe care nu le banuim ca fiind acolo, nu stim ca le avem si sunt la dispozitia noastra happy
Daca esti trist sau te doare ceva fizic, si daca tu te tot gandesti ca te doare iti conduci toata energia si concentrarea pe locul durerii sau pe sentimentul care nu-ti da pace..astfel el se accentueaza pana cand trece de limita; asta nu ne face deloc bine.

Noi ne victimizam prea mult am observat asta, si la mine si la ceilalti.Cum simtim un pic de disconfort atunci parca facem cumva sa simtim si mai accentuat totul. Singuri ne facem rau, noi si numai noi.

La fel si in situatii de viata, diferite evenimente din existenta noastra. Daca am incerca sa ne canalizam toate sau o parte din energia psihica si sufleteasca pe cauza durerii sau a necazului, cred ca s-ar schimba mult situatia, sa cautam o cale de rezolvare si sa nu ne mai plangem atat.
Asta cred eu. happy

Te pup

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa incerc sa-mi impun o idee de zbor, dand din aripile ce mi-au crescut dupa ce am consumat redbull. Oricat ai incerca sa te minti, realitatea va fi mai puternica decat incercarea jalnica de a ciopli o alta in schimb.
Eu cred ca e o forma de a te maltrata pana la urma, pentru ca nu esti sincer cu tine si iti faci un implant fortat cu o idei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.

| BrokenArrow a răspuns:

Da, am incercat. Funcţionează.

| Terentee22 a răspuns:

La mine e exact pe dos mereu...imi tot repet "azi nu ma masturbez, azi nu ma masturbez, azi nu ma masturbez" si ce crezi... laughing

| Antonio23 a răspuns:

Eu unul cred ca depinde de fiecare persoana in parte...
Daca tu iti impui un lucru cu toata vointa ar trebui sa mearga :p