| socipath63092 a întrebat:

Buna,de ce nu se vede niciodată cealaltă parte a lunii? și ce părere aveți despre radiațiile Van Allen?

6 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Alergi pe un stadion, iti vei arata toate partile corpului tribunei? Niciodata, iti vei arata doara partea dreapta atat.Cam asa se misca si Luna, asa ca noi ii vedem doara o fata.

Fa traseul stadionului cu incetinitorul si o sa vezi ca tu nu te misti doara in jurul terenului ci si in jurul prorpriului corp, dar f lent.
De radiatii ce parere sa am, is radiatii si aia e tot, e normal sa fie acolo asa cum sunt.

| Gheorghe_Bucalete_1954 a răspuns (pentru relian):

"Alergi pe un stadion, iti vei arata toate partile corpului tribunei? Niciodata, iti vei arata doara partea dreapta atat" Asta daca sensul alergarii este cel trigonometric.

| Steregoi a răspuns:

Ca asa a facut-o Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suntem mințiți, nu e nici o luna, e un bec.

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu fi si tu prea de tot. happy

| Rd79 a răspuns:

Nu ai IQ de 163? E asa greu sa folosesti un motor de cautare, gen DuckDuckGo sau Bing?

Nu, raspunsul nu e pentru ca luna ca si pamantul e plata. Cauta pe net "tidal locking". De aia.