| Charmant a întrebat:

Bună, îmi poate explica cineva cum se calculează logaritmii?

Răspuns Câştigător
| sabin89 a răspuns:

Ca notiune, logaritmul este clar; este inversul ridicarii la putere. Daca, de exemplu, 10 la puterea a 3-a este 1000, logaritm in baza 10 din 1000 este 3. Lucrurile se complica insa cand nu avem de-a face cu numere exacte. Cum calculezi, de exemplu, log in baza 10 din 1012? Daca te intereseaza metoda matematica de calcul al logaritmilor, nu e un lucru usor; la fel cum nu e usor sa calculezi radical indice 7 dintr-un numar. Trebuie sa ai ceva cunostinte de matematici superioare (serii Taylor, de exemplu). Daca vrei sa stii strict valoarea log unui numar oarecare, nimic mai simplu. Sunt tabele gata intocmite, doar sa le deschizi si sa iti iei de acolo. La fel sunt tabele si pentru functii trigonometrice, si pentru radicali, si pentru multe altele. Cheers!