| octav005 a întrebat:

La cati amperi rezista o priza monofazica?

Pun aceasta intrebare pentru ca cineva mi-a cumparat cablu myym litat de 3x6 sa leg la o priza monofazica. Ca acolo o sa bage un aparat de facut cafea. Gen cele care se folosesc in baruri. Si acel aparat are stecher normal.

Eu i-am explicat ca pe priza scrie 16 A. Si ca priza mai mare de atat nu exista. Circuitul este separat dus la tablou cu siguranta de 16A.

Vreau un raspuns concret.

6 răspunsuri:
| nicu991 a răspuns:

Pai ai 3*6 adica faza, nul si impamantare dar sectiunea conductorului ala e mult prea mare pentru ce-ti trebuie si anume: putere 13200 wati si 60 Amperi.
Aparatul respectiv nu cred ca consuma mai mult de 2000 wati deci conductor de 2.5 mm2 e suficient.

Răspuns utilizator avertizat
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

O priza industriala poate avea si 32A dar la 380V (5 contacte). Ideea este ca daca acel aparat are stecher normal 16 A sunt suficienti.

| octav005 explică (pentru XKronstadt):

Nu cred ca este un prapadit de expresor. El spune ca consuma vreo 4000w

| octav005 explică (pentru nicu991):

Pai asta am zis și eu. Si oricum pe orice priza monofazica scrie 16 A

| nicu991 a răspuns (pentru octav005):

Pai 230v*16A= 3680 wati. Nu cred ca are cum sa consume atata putere.