| cosminsilviu a întrebat:

Spune-ti-mi si mie ce parere aveti despre cartea "PUTEREA EXTRAORDINARA A SUBCONSTIENTULUI TAU" de Joseph Murphy. Ati citit-o? Ce efecte poate produce asupra mintii si a supra modului de gandire?

Răspuns Câştigător
| Denisa444 a răspuns:

Am citit-o. Este praf in ochi, e mai mult o manipulare ieftina a cititorilor prin promovarea autosugestiei. In aceasta carte se promoveaza autosugestia ca pe ceva bun, ceva adevarat, salvator chiar. Cand de fapt cu totii stim ca daca cineva ajunge sa se autosugestioneze ca cerul e roz, cerul tot albastru ramane si persoana respectiva traieste intr-o ieftina minciuna. Aceasta carte nu poate aduce nimic bun pentru cine o citeste si crede vreo propozitie din ce scrie acolo. As putea spune ca pentru naivi e chiar periculoasa.
Asa ca atunci cand o cititi trecet-o si prin propria ratiune nu luati totul de bun

2 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Exact aceleasi efecte pe care le produce orice carte care iti place.De multe ori te intilnesti cu chestii cunoscute deja dar spuse sub o alta forma.Citeste-o,n-ai ce pierde.

| Genessis a răspuns:

Mie mi se pare sincer ca e foarte buna.Adica,nu trebuie sa fii atat de pesimist.Cateodata,ca sa functioneze ceva trebuie sa gandesti pozitiv, sa ai incredere deplina ca acel ceva se va indeplini.Pe cand daca ramai tot asa, ca cerul e albastru, doare si traiesti in stres si suferinta care nu ajuta cu deloc la contributie.Asa ca mai bine sa fie cerul roz, sa ai incredere, pentru ca daca iti doresti ceva, vrei sa ti se indeplineasca si ceri ajutorul Domnului ti se va indeplini.