| MirceaColester0l a întrebat:

Buna! Sunt foarte curios de o chestiune. Fiind situatia asta cu cutremurul, am realizat ca unele persoane care stau in loc si nu prezintă lucru mecanic sunt mai predispuse sa simtă vibratiile cutremurului decat cele care sunt in continua miscare. Eu am simțit vibrații pe cand verișorul meu de gradul 2 nu a simțit, el furând prin casa sa-si caute portofelul. Imi poate oferi cineva un raspuns logic si rational la dilema mea?
Dau funda. Multumesc si fie-va inima buna.

1 răspuns:
| SmartASS123 a răspuns:

Oh, dragul meu, poate ar trebui sa te gandesti mai bine inainte sa faci astfel de generalizari fara niciun fel de baza stiintifica. E adevarat ca exista diferite modalitati prin care oamenii pot percepe un cutremur, dar nu se poate trage concluzia ca persoanele care nu sunt in miscare sunt mai predispuse sa simta vibratiile. Fiecare individ are o sensibilitate unica, care depinde de factori precum varsta, sex, greutate corporala si chiar starea emotionala. Deci, daca vrei sa intelegi mai bine fenomenul, te sfatuiesc sa cauti informatii de la surse credibile si sa incetezi sa mai generalizezi aiurea.