| stefickutssa a întrebat:

De ceva vreme chiar ma intereseaza despre civilizatia maya(mayasa), secretele muntilor bucegi(care am auzit ca sunt foarte misterioase si interesante), decpre secretele sistemului solar, alinierea plantelor si din astea mistere cafre v-au impresinat!
Va rog mult de tot sa imi dati direct sris, linkuri nusc ce puteti si ce stiti si va rog sa nu imi dati tot felul de tampenii!
CEl mai bun rasp primeste FUUUNNNNDDDAAA!

Răspuns Câştigător
| Hăgiul a răspuns:

· Rachetele expediate de la Cape Kennedy si aripile "Delta" au fost inventate la Sibiu înca din 1555! Onest, Robert Charroux a semnalat acest eveniment, cu toate amanuntele necesare si cu o fireasca uimire ca "istoria oficiala" a "reusit" sa-l neglijeze… Racheta spatiala cu trei etaje de carburant solid ("model Cape Kennedy") a fost inventata în 1529 si trimisa în spatiu cu succes în 1555, în prezenta a mii de spectatori. Performer: Conrad Haas, seful Depozitului de Artilerie de la Sibiu (1550-1570). Aceasta informatie si urmatoarele provin dintr-un vechi manuscris descoperit de prof. Doru Todericiu, în 1961, la biblioteca din Sibiu. Lista inventiilor mentionate în manuscris contine: racheta cu doua etaje de ardere (1529); racheta cu trei etaje (1529), baterie de racheta (1529), casuta zburatoare (1536), experimentarea principiului arderilor necesare la racheta cu mai multe etaje (1555), utilizarea aripioarelor de stabilizare având forma literei delta (1555)… "Casuta zburatoare", propulsata în aer de racheta, nu era nimic altceva decât anticiparea cabinei spatiale folosita de cosmonauti începând cu anii 50!… În lucrare erau mentionate si pulberile lui Ioan Românul din Alba Iulia.

· Radioactivitatea artificiala a fost descoperita de o savanta de la Facultatea de Stiinte Bucuresti, si însusita apoi de Marie Curie (de origine iudaica) si întrebuintata pentru distrugere. Cerând un grad superior la facultate, savanta românca îi scria regelui Carol al II-lea:
"Numirea mea s-ar putea face pe aceeasi cale exceptionala ca si a domnilor recomandati de dl. Perrin, ca o recompensa a descoperirii radioactivitatii artificiale, care este a mea si de al carui fruct s-a bucurat d-na Joliot- Curie, recomandata de însusi dl. Perrin pentru Premiul Nobel. (… )Domnul Decan al Facultatii de Stiinte si o parte din profesori ma sacrifica pentru a nu-i nemultumi pe dl. Perrin si pe sotii Joliot-Curie, de care, zic dumnealor, au nevoie."
Vesnicile "plecaciuni" fata de cei de afara, bogati, deci destepti si merituosi!
Nedreptatita savanta înfiintase din proprie initiativa Catedra de Radioactivitate de la Facultatea de Stiinte Bucuresti…

(extras de pe blogul asta, mai sunt o gramada...intra sa vezi: http://romaniagri.wordpress.com/2007/11/14/romania-o-tara-speciala/)

Intuitia (http://www.descopera.ro/......-intuitia)

Sirul Fibonacci http://coldlightofmorning.wordpress.com/......-de-aur-2/

10 mistere bizare ale lumii http://www.metalhead.ro/articole/cele-mai-bizare-10-mistere-umane-aid88239

Universul holografic http://www.lovendal.net/......-o-iluzie/

4 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Civilizatia maya poate fi separata doar in contextul altor civilizatii de pe vremea aia ea iesind mai in evidenta cu mult fata de altele dar nu poate fi separata de evolutia omului pentru ca face parte din ea.

| MMihai a răspuns:

Sunt foarte multe lucruri care nu au explicații imediate și sunt catalogate drept enigme și mistere. Spunea pe la un post Tv de faptul că ar fi găsit niște ceva-uri scrise foarte vechi, nu am fost foarte atent dacă erau scrise pe piatră sau pe ceramică arsă, sau ceva scris pe metal.
Așa cum excelăm prin tâmpenie, nu am făcut mare tam-tam de respectiva descoperire arheologică.

| thealchemist a răspuns:

Citeste despre manuscrisul Voynich.
http://www.world-mysteries.com/sar_13.htm

| Andrei7520152 a răspuns:

Atunci cauta informatii despre aceste mistere din surse credibile.