| DrugFree a întrebat:

Doar pentru cei care cred in evolutie : Stiu ca am evoluat din cimpanzei, dar, ei din ve primate inferioare au evoluat? Cum credeti ca e ordinea oamenilor de caverna? Eu cred ca : Dryopithecus, Australopithecus afarensis, Homo habilis, Homo erectus, Homo neanderthalensis, Homo sapiens.
Voi? Sa nu vorbim neaparat despre om, sa vorbim despre preistorie, primivitate.Despre smilodoni, mamuti, T-REX etc. Vreau sa vad cum va ganditi voi ca era pe atunci nu vreau sa fie copiat dupa wikipedia, ca sa va dati mari ca stiti totul despre evolutie. Vreau sa vad cum va ganditi voi ca ar fi. Nu este pentru tema, va anunt. Este o intrebare filosoafa. Vreau sa raspunda doar cei care cred ca mine, in evolutie.

Răspuns Câştigător
| carpediem a răspuns:

Nu am evoluat din cimpanzei. Avem un stramos comun, adica veriga lipsa. Viata de fapt, se pare ca a aparut de la parazitism, mai precis de la simbioza, cand o bacterie a parazitat o celula formand primul" pluricelular", iar parazitul este ceea ce numim azi mitocondria, uzina celulara, de unde si adn-ul mitocondrial propiu. Sincer nu ma intereseaza din ce am evoluat. Sunt un idivid dintr-o specie pe care de multe ori o detest. Si iar sincer ma consider mai involuat fata de pasari, care au ales o alta evolutie, cosider eu mai buna. Sa nu mai vorbim de selectia naturala, care la om nu stiu cat de actuala mai este.

4 răspunsuri:
| DorelSudoru a răspuns:

Teoria evolutiei n-a fost si no sa fie niciodata clara...pentru ca mereu o sa existe ceva inaintea altui lucrulaughing

| Borgir a răspuns:

Cred ca ar trebui sa vb despre amiba!

| Măcrin a răspuns:

Acum se consideră ca toate mamiferele au evoluat dintr-o specie de rozatoare care se ascundeau usor in pamant.
această specie de rozatoare(asemanatoare sobolanului) a supravietuit asteroidului care a distrus dinozaurii si multe alte specii. din acesti sobolani au evoluat si maimutele si cainii si oamenii.

si nu e neaparat o ordine a speciilor humanoide. mai multe specii de hominizi bipezi au existat in acelasi timp in regiuni diferite. unele s-au intalnit si s-au mai eliminat...

| KikroPSY a răspuns:

Pai maimutele au evoluat din corpuri mici, minuscule si in timp ele au crecut cred...