| Alee_6805 a întrebat:

Funda care ma ajutati:Cum se numeste specia epica construita dintr-o povestire-cadru si o alta poveste/alte povestiri inserate in aceasta?

12 răspunsuri:
| costi a răspuns:

Da, sau matrioshka reloadedlaughing glumesc, dar se potriveste

| anad a răspuns:

Povestiri in rama sau "povestire in povestire" http://ro.wikipedia.org/wiki/Povestire_în_ramă si modele gasesti la Sadoveanu- Hanu Ancutei, Fantana dintre plopi, Vasile Voiculecu- In mijlocul lupilor, Taina gorunului, Vasile Alecsandri-Balta alba, Sergiu Pavel Dan - Povestirile in rama.

Răspuns utilizator avertizat
| deutza a răspuns:

Diana are dreptate e povestire in rama.

| demonangel37 a răspuns:

Este o povestire in rama si de obicei povestirile in rama sunt in genul epic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai numit procedeul chiar tu, povestire in rama, povestire in cadru sau povestire in povestire si, asa cum spune Jane, nu e specie literara!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ciupacabra!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Povestire in rama

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se numeste insertie. Este una dintre cele 3 structuri narative, o inveti in a7-a happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Povestire in rama

| Jane a răspuns:

Nu este o specie epica, este un procedeu epic, care se numeste INSERTIE. (exemplu: "Iapa lu Voda", de Mihail Sadoveanu). Sper ca te-am ajutat!

| blueangel27 a răspuns:

Din cate imi aduc aminte, se numeste povestire in rama. Am facut in clasa a VII-a "Florin scrie un roman" de Mircea Cartarescu. (cred ca despre specia asta vrei sa zici)