| PrințesaRO a întrebat:

Un elev sta într o cameră întunecată timp de 10 minute. Se aprinde brusc lumina. Observații in privinta pupilei?

Răspuns Câştigător
| Ineys a răspuns:

Este foarte marita si apoi se micsoreaza instant din cauza ca in intuneric pupila se dilata pentru a capta cat mai multa lumina, iar cand se aprinde lumina se micsoreaza deoarece... are suficienta lumina. D.p.d.v biologic daca intrebi nu am nici o idee. Asta am observat eu cand m-am uitat in oglinda laughing.

7 răspunsuri:
| 1320shadow a răspuns:

Nu observ nimic dar observ ca are o casa bantuita

| Stavi_Alex_1987 a răspuns:

Exact ca la camera foto : cand e lumina se micsoreaza; cand nu, se mareste pentru a incerca sa primeasca cat mai multa lumina

| Osneros a răspuns (pentru Ineys):

Interesant ca ti se pare ca n-ai idee, dar de fapt chiar ai, tocmai ai explicat fenomul si motivul laughing

| Ineys a răspuns (pentru Osneros):

Pai sunt de parere ca toata lumea stie asta. Deci nu am explicat ceva rocket science.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Stavi_Alex_1987):

De fapt, invers. Camera foto copiaza ochiul, nu ochiul camera foto.

| darrio2007 a răspuns:

Nu trebuie sa fie elev ca sa i se inchida pupila dupa ce se aprinde lumina.

| Stavi_Alex_1987 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Normal happy intai a aparut ochiul, apoi camera foto tongue