| anonim_4396 a întrebat:

Buna
Vreau sa ma sinucid

Simt ca nu am pe nimeni,
Simt ca problemele mele nu pot fi rezolvate.
Am auzit ca daca vrei sa schimbi ceva trebuie sa incepi cu tine.
Dar cum?

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Sa-ti dai seama prin analiza indelungata ce nu faci bine si unde esti diferit de ceilalti (intr-un mod care nu te lasa sa progresezi) si sa incerci sa schimbi sau sa rezolvi acea problema. Daca nu poti singur, mergi la psiholog.

| doctorandus a răspuns:

Suna la 112.

| LoveSleep a răspuns:

Dacă vrei să schimbi ceva, schimbă-ți poza de profil. E ceva ce poți remedia pe loc. Pune niște roz.
Nu poți să ai pretenția ca problemele tale să se rezolve când tu ai la profil poze în alb negru puse intenționat.
Ai înțeles metafora?

| Kaℓi a răspuns (pentru LoveSleep):

Noroc ca tu n-ai probleme, ca la cat de colorat e Joker'ul tau, deja as fi fost ingrijorata happy

Liasmin, stii cum procedez eu? cand mi se pare ca se darama toate, ca imi merge foarte prost... ma uit in jur si vad ca altii au probleme mult mai mari, mai reale, mai tragice. Si ma adun si multumesc pentru ca sunt sanatoasa si puternica si imi vad de viata.

| anonim_4396 explică (pentru Kaℓi):

O sa incerc sa fac si eu la fel!

| munteanuionvictor a răspuns (pentru Kaℓi):

Ai dreptate. Sunt mulți oameni mai amărâți ca noi.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incepe prin a te simti bine in pielea ta. da-i in ma-sa pe toti.

| Celestina003 a răspuns:

Mda...in ziua de azi ..sunt multi asa. (chiar si eu )

| veraa1234 a răspuns:

Incearca sa vezi mereu partea plina a paharului. Incearca sa-ti vezi calitatile si defectele lasa-le deoparte. O sa vezi ca totul o sa fie bine. Crede in tine. Crede in puterile tale. Si eu am trecut printr-o faza depresiva si am fost asa timp de 2 ani. Abia acum 2 saptamani am realizat cat de frumoasa este viata si cate bucurii iti poate oferii, doar ca eu mereu vedeam ce era mai rau. Gresit! Daca tu te trezesti cu zambetul pe buze dimineata si te gandesti cat de norocos/norocoasa esti ca te afli pe pamantul asta, pe lumea asta si te gandesti ca sunt acolo cateva persoane carora li se arboreaza un zambet cat de mic pe buze cand te vad, te vei simtii si mai bine. Sper ca te-am motivat cumva. Sunt aici sa -ti fiu alaturi oarecum. Putem vorbi daca vrei...doar nu te mai gandi la sinucidere.e cel mai urat lucru posibil si nu meriti asta. Esti un om bun, crede-ma