| Bogdanzerro a întrebat:

Doresc o formula matematica prin care sa pot afla ordinea fiecarui numar dintr-un sir.

Exemplu :

Sir : 16, 20, 34, 1, 5

Vreau sa stiu printr-o formula matematica ordinea fiecarui numar de exemplu cel mai mare este 34 asta inseamna ca este primul, al doilea este 20 si tot asa. Aceasta formula vreau sa o pun in excel.

Va multumesc,
Bogdan

1 răspuns:
| Nyghtshadow a răspuns:

Asta e o problema de sortare. Intai se sorteaza in ordine crescatoare sau descrescatoare si pe urma vezi ordinea lor. Nu se face printr-o singura formula, exista diversi algoritmi matematici. http://en.wikipedia.org/wiki/Sorting_algorithm O parte din algoritmi se fac in clasa a 11a la info, la profilul mate-info.