| Horiatud a întrebat:

vreau si eu sa aleg unul dintre servo motoarele: MG996R sau SG90 9G. Intrebarea mea este cum pot afla care este masa pe care pot acestea sa o ridice si cum as putea calcula asa ceva. Mai exact vreau sa fac cu ajutorul unui microcontroler un sistem care sa imi traga automat draperia si as vrea sa stiu daca pot sa o faca. Am improvizat si am masurat ca greutatea care le actioneaza este de 1-1, 5 kg. Poate sa ma ajute cineva si daca aveti idei mai bune de a afla puterea necesara le astept. Multumesc

1 răspuns:
| NLS a răspuns:

Https://www.electronicoscaldas.com/datasheet/MG996R_Tower-Pro.pdf

http://www.ee.ic.ac.uk/pcheung/teaching/DE1_EE/stores/sg90_datasheet.pdf

Ai momentele de torsiune in fisele tehnice.
Primul il are de 4, 5 ori mai mare decat al doilea.
~10kgf*cm vs 2, 5kgf*cm

Pornind de la asta, pentru un anumit brat al fortei, iti rezulta forta... insa nu poti afla o greutate pana nu cunosti acceleratia.