| Horiatud a întrebat:

Buna seara, am nevoie de ajutor la un proiect cu un Raspberry Pi. Vreau sa fac un sistem care la o anumita ora sa deschida draperiile ferestrei. Intrebarea este ce motor sau cum pot calcula forta necesara a motorului stiind ca daca trag de o sfoara legata intr-o parte a acestora cu ajutorul unui scripete (suportul draperiei care este prins de perete si este rotund) in jos este nevoie de aproximativ 250g.

3 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Nici nu iti trebuie R.Pi. Cu doua relee de timp si un motoras poti sa faci toata schema de comanda.
Uite aici totusi daca vrei... https://www.somfy.ro/produse/1002464/glydea-35e-wt-eu-1-5m-

| Horiatud explică (pentru GdX):

Stiu ca pot sa fac si fara, insa vreau sa leg la controller mai multi senzori, mai pe scurt vreau sa fac o incercare de smart home, insa multumesc pentru raspuns.

| GdX a răspuns (pentru Horiatud):

Daca vrei sa faci un smart home iti recomand un IoT si un Zigbee. Mult succes. Sper sa iti iasa ceva frumos.