| anonim_4396 a întrebat:

Cameleonul daca are un ochi intr-o parte si unul intr-alta, el mai vede panormaic, asa cum o facem noi, sau vede doua dreptunghiuri cu imagini diferite?

2 răspunsuri:
| TehDevil a răspuns:

Vede in ambele directii, ochii ii poate misca independent. Se numeste vedere monoculara.

| sierra1 a răspuns:

De fapt omul nu vede panoramic vedem aproximativ 200 de grade pe orizontală – dintre care aproximativ 120 de grade sunt partajate de ambii ochi şi 135 de grade pe verticală.

Ochii cameleonului funcţionează independent, permiţându-i acestuia să se uite în direcţii diferite, în acelaşi timp putând recepta o imagine cvasi-circulară