| SkandallKamataru a întrebat:

Salut, deci sa va spun problema mea.
Am fost la un cabinet oftalmologic pentru consult la ochi, iar in doua sau trei minute deja mi-a stabilit dioptriile.
Problema este ca eu am si Ambliopie, adica un ochi lenes, iar doctorul nu mi-a spus nimic despre asta.
Cand m-a pus la aparatul acela, m-am uitat cu fiecare ochi in parte si am vazut un balon, aparatul putea sa determine daca am sau nu ambliopie?
Mi-am cumparat ochelari, iar dupa spusele doamnei Brigaela de pe acest site, ar trebui sa vad normal, sa nu imi mai "alunece" ochiul intr-o parte, dar din pacate nu prea e asa.
Cand focusez ceva distant, atunci simt ochiul putin solicitat, adica lentilele sunt bune si pot sa vad foarte clar cu ele, dar simt ca si cum m-as uita prin ochelarii bunicii.
Daca ma uit fara ochelari la ceva distant, nu simt nimic, nici nu-mi dau seama ca ochiul meu "aluneca", si din pacate, foarte recent am descoperit ca sunt Ambliop.
Daca vreau sa ma uit la ceva distant fara sa-mi alunece ochiu, trebuie sa-mi fortez foarte tare vederea, iar in acel timp vad doua imagini diferite si defocalizate/blurate.
Ochelarii imi vor "reface" ochiul? Cu ei vad doar mai clar si simt acel mic disconfort la ochi, dar nu vad dublu sau mai stiu eu ce, deci nu cred ca-mi ajuta ochiul.
Ce e de facut? Vreau sa scap odata de problema asta, habar n-am unde as putea sa gasesc un doctor oftalmolog bun care sa-mi explice ce e de facut.
Operatia sau exercitiile ar fi o solutie?
Am vazut pe internet persoane care spun ca exercitiile si acoperirea ochiului sanatos nu ajuta daca ai trecut de o anumita varsta, si altele ca ajuta... Nici nu mai stiu ce sa cred, totul e asa de eronat, n-am avut de unde sa invat chestiile astea atat de importante, la scoala nu mi s-au predat materialele astea niciodata, nu m-au invatat nimic ce tine de medicina, sport, sau cum sa acord primul ajutor din pacate... daca lesina cineva pe strada, impietresc, habar n-am ce sa fac.
Am cam deviat putin de la subiect, dar orice sfat e binevenit, multumesc! happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa consultul in alta parte! La un medic cu notorietate, care sa-ti explice totul si sa te sfatuiasca. Eu am purtat un an ochelari cu dioptria gresita din cauza unor incompetenti

https://www.youtube.com/results?search_query=Ambliopie

| SkandallKamataru explică (pentru anonim_4396):

Ai purtat un an lentila gresita? Cat de urat vedeai cu lentilele? Eu daca stau la vreo 2 metri si incerc sa citesc un scris de 1cm, cu ochiul drept nu vad la fel de clar ca cu stangul.
E normal? Ochiul stang este ochiul meu dominant, dar totusi, e ok sa vad asa?

| anonim_4396 a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Nu e ok sa vezi asa. Nu te-a pus sa-i probezi cand i-ai luat? Sa se asigure ca sunt buni?

| SkandallKamataru explică (pentru anonim_4396):

Pai la consultatie am probat niste lentine, apoi a doua zi am luat ochelarii... ti-am spus, consultatia nu a durat mai mult de 2-3 minute.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Du-te si explica-le problema.