| Theo94 a întrebat:

Cand atingem, atunci cand simtim sunt semnale electrice primite de creier, sau cum?

9 răspunsuri:
| Dizzyz a răspuns:

In sistemul nervos periferic gasim nervii si ganglionii nervosi.
Sa luam exemplul cu simtul tactil:
Cand punem mana pe masa, nervii din piele receptioneaza excitatia si o conduc catre maduva spinarii.De aici prin fibrele ascendent ajunge la encefal, creier mare, in zona senzoriala.Asa se produce simtul tactil de exemplu.

| Radu284 a răspuns:

Morpheus: What is real? How do you define 'real'? If you're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then 'real' is simply electrical signals interpreted by your brain.

| Theo94 explică (pentru Radu284):

Mi-am adus aminte de film ( matrix ), de acolo si intrebarea?

| a3e6u9 a răspuns:

Totul se petrece în creier.

| Theo94 explică (pentru a3e6u9):

Si sunt SEMNALE ELECTRICE primite de creier?

| a3e6u9 a răspuns (pentru Theo94):

Evident că creierul primește semnale electrice de la organe. De fapt, ăsta e singurul mod în care interacționăm cu lumea, prin semnale electrice. E teoretic posibil ca tu să fii un creier într-un borcan care are niște cabluri atașate prin care primește semnale electrice și care îi creează iluzia că trăiește într-o lume reală și complexă. Nu zic că ești un creier într-un borcan, dar ai putea să fii, mișto, nu? happy

| Anonim693 a răspuns:

Exact happy Exact ce ai spus tu...