| Fatamuntilor a întrebat:

Cand ne putem considera,, batrani''?
Am auzit/citit discutii de tanara noastra generatie (16 -17) ca cei trecuti de 40 de ani ar fi batrani!
Desi sunt inca in putere, se afla in campul muncii
Ce sa mai zic de cei trecuti de 50! ar trebui sa umble in bastoane?
Cei trecuti de 80 sunt,,expirati''?
Sunt constienta ca bolile, mostenirea genetica adauga ani pe fata noastra.
Pe alta cale sunt destui si la optzeci si ceva de ani au o activitate intensa.

31 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In mentalitatea adolescentilor si aia de 30 de ani sunt batrani, dapai maica-sa si taica-su care au ajuns la 40-45 de ani happy

Ma rog, conform statisticii medicale, "varstnici" sunt considerati cei care ies la pensie, DUPA 65 de ani.

Datorita medicinei moderne, care a avansat enorm, viata oamenilor s-a extins, acum ajungand in mod normal sa traiasca cu usurinta pana la 80-90 de ani.

| Fatamuntilor explică (pentru Violleta2022):

Tata are 87 si inca e,, verde''.Nu are stare, mai ales in prima parte a zilei.Cand il vezi cum arata nu ii da varsta din buletin
Mai am un vecin trecut de 90 care il vad la plimbare cand unii mai simt caldura asternutului
Batranetea e atunci cand o simti.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu cand aveam 10 ani credeam ca aia de 30 sunt batrani
cand aveam 20 aia de 40 erau batrani
dupa ce am trecut de 30 imi dau dreptate cand aveam 10 happy

| Fatamuntilor explică (pentru suntserios):

AHA,esti batran! bun asa.

| suntserios a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Biologic nu cred
psihic asa ma simt

| Fatamuntilor explică (pentru suntserios):

Nu ai activitate in afara orelor de munca?
gen munca in casa, iesiri in natura? Eu zic ca ajuta!

| suntserios a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Am, tocmai ca am.
Da nu am activitatile de la 20 ani
Nici pe alea de la 12 ani.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Te poți considera bătrân la orice vârstă biologică, din buletin, dacă nu mai ai un ideal, ceva pentru care să lupți sau să trăiești. Cum te consideră alții, e treaba lor, nu a ta.

| Drimmero a răspuns:

Batran din punct de vedere biologic esti de pe la 65 de ani, cam pe atunci intri la pensie si calitatile fizice se diminueaza de la an la an cu toate ca unii sunt activi si la 80 de ani si nu isi arata varsta, e adevarat ca exemplele nu sunt asa mari, un roman la 80 de ani e in general sub pamant, avem o speranta de viata destul de mica, cum ai zis si tu, conteaza mai multi factori cum ar fi genetica, stilul de viata, alimentatia, etc. Am avut o strabunica care la 96 de ani inca muncea campul si dadea cu sapa, vorbea coerent si fzic ducea muncile.

| dullcat a răspuns:

Buna.Presupun ca faci referire la varsta biologica, insa atentie ca exista si varsta psihologica, cronologica, nutritionala etc.Cat de batran e cineva nu ar trebui sa se determine doar in functie de ce scrie pe buletin.

Un articol bun in acest sens: https://republica.ro/......eusit-mi-a

| Freya1 a răspuns:

Fiecare dintre noi am considerat ca x-ulescu ce are 30 40 de ani cand noi eram copii erau bătrâni.
Și eu am aproape 30, dar mai nu de mult le ziceam ăstora de vârstă mea sarut mana.Asa ca nu ii condamn.

| VoidEternal a răspuns:

Eu ma consider batran de pe la 14-15 ani. De restul nu ma intereseaza laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru VoidEternal):

Se numeste depresie.

| VoidEternal a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca vrei tu sa ii pui o eticheta... ¯\_(ツ)_/¯

| StoicAnalysis a răspuns:

De la 50 in sus

| ShaOfHatred a răspuns:

Well, când eram mai tânără, eu ziceam și de oamenii de 30 că sunt bătrâni. Dar odată ce am observat cum trec anii și ce repede creștem, a dispărut și ideea asta. Acum consider ca de pe la 60 ești "bătrân", dar cine știe cum o să mi se mai schimbe părerea ((:

| sammie a răspuns:

De la 60 în sus

| anonim3248 a răspuns:

La 50 de ani unii arată ca la 35 de ani și se simt și ei tineri ca la 35 de ani.

| anonim3248 a răspuns (pentru anonim3248):

Pentru unii bătrânețea începe de la 70 de ani în sus.

| Fatamuntilor explică (pentru anonim3248):

Tine si de genetica! Strabunica mea din partea tatei aproape ca atins suta de ani.A apucat razboaie, foamete, boli.A murit cand eram copila. Bunica, daca nu isi rupea soldul (oricum a stat la pat 3 ani ) ar mai fi trait, A depasit 87 de ani. Tata la cei 87 de ani inca se misca bine.
Fostul antrenor de schi al surorii mele inca schiaza la cei 70 plus

| anonim3248 a răspuns:

Lumea abia acum află de gândirea și stilul de viață ale străinilor și le aplică și ei după 40 - 45 de ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Generatia actuala e una de pedofili, si la 23 de ani ti se zice ca esti batrana pentru ca incearca sa prosteasca fete de 16 ani sa le toarne copii cat mai repede ca sa le blocheze in relatii abuzive, la 23 de ani deja "se coc" si nu mai accepta orice idiot langa ele.
Acum e galceava pe net incearca toti barbatii sa induca ca margot robbie e o baba ea fiind nascuta in 1990. Luna trecuta ziceau de alta actrita superba ca "arata superb la varsta ei" ea avand 32 de ani. Constant se induc lucrurile astea pe internet, generatiile actuale sunt si izolate antisociale si au impresia ca toata lumea se zbarceste dintr-o data la 30 pentru ca nu prea ies din casa ca sa realizeze ca si la 40 arati foarte bine daca te ingrijesti, si la 50

Eu cred ca esti batran de la 65 incolo. La 40 esti adult complet. La 35 multi inca sunt destul de imaturi multi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am aproape 37, si ma simt batran rau. Desi arat chiar ok pentru varsta mea, mai ales la fața, poate doar ca am 6/7 kg in plus. Dar problemele si stilul de viata ma face sa ma simt si mai batran de cat sunt. La femei este si mai nasol ca pentru ele aspectul fizic este cel mai important lucru. Daca esti femeie si ai 30+ si esti singura este cam nasol pentru ca esti in competie cu femei de 20. Pe partea sexuala nu este o problema, dar pe partea de relatii pe termen lung / casatorie este cam end game. Chad intodeauna se insoara cu tipa tanara, fresh si cu low body count. Desigur o fata de 30+ isi poate alege un avrege guy dar ea daca a avut in pat o gramada de chad in tinerete i se pare ca ar fi un downgrade pentru ea. Practic la 30+ viseaza la barbatul ala tanar, frumos si bogat dar nu are curaj sa fie sincera cu ea insasi ca sa isi dea seama ca nu mai arata ca la 20 indiferent de cat de mult s-ar machia. Daca nu este atractiva si mai este si supraponderala atunci... Depresie direct. Singurul refugiu pentru ea sunt pisicile si plansul de mila, gen barbatii sunt misogini.

| Miruna333 a răspuns:

Chiar vazusem un video pe internet zilele trecute despre acest subiect, la ce varsta esti batran, iar explicatia a fost interesanta, esti batran in functie de cat de mult vei trai. Daca ai 20 si vei muri la 30, esti batran, dar daca ai 50 si mai ai de trait pana la 80, esti tanar.
As spune dupa 70. Insa, dupa cum s-a precizat mai jos e mai mult vorba de stilul de viata, nu de varsta in sine. Cunosc oameni in forma pe la 70 de ani si oameni sub 65 care arata de 80, cu probleme de sanatate.

| ValentinMihai78 a răspuns:

În primul rând este vorba despre definiția celor două termene: tânăra generație și bătrân.
Tânăra generație nu se referă strict la vârstă, se referă în primul rând la evoluția societății civile, care în ani, are noi mijloace de comunicare, cunoaștere, pe care vechea generație nu le avea și îi este mai greu să învețe, adapteze noilor vremuri!
Iar, termenul de bătrân, nu se referă la vârsta senectuții, ci se referă la maturitatea deplină a unui om, datorită faptului că s-a confruntat cu diverse probleme, a lucrat și astfel are o experiență de viață, pe care o "nouă generație" nu o are!
De aceea, demult, mai ales în sate se organizau "Sfaturile, clăcile bătrânilor", unde se luau decizii, se pedepsea cineva. Erau oameni cu experiența vieții și erau cumpătați în vorbe, în agitație.

| Sistemulxxl a răspuns:

La 30 de ani esti deja bosorog pentru cei care au 15_16 ani!

| ALM2000RO a răspuns:

Păi eu am 23 de ani și mă consider deja foarte bătrân.
Adică biologic realizez că nu sunt așa, dar din punct de vedere psihologic și cronologic (sunt mai multe feluri de vârste, foarte bine a zis dullcat) mă consider deja expirat. Adică nu mai am energie, vlagă și chef de/pentru nimic și nu aș face nimic toată ziua. Și m-am îngrășat tare mult și ca atare mă mișc mult mai greu. Probabil că depresia puternică (de peste 1 an sufăr de ea) mă face să mă simt așa. Nici nu cred că voi mai avea mult de trăit și sincer nici nu mi-aș dori acest lucru (pentru ce să mai trăiesc, că oricum nu mai fac nimic și nici nu mai relaționez cu oamenii?), îmi ajunge vârsta pe care o am, nu doresc o viață lungă, dacă mor peste o lună sau peste 10 ani îmi e fix egal.
Deci vezi că e subiectivă treaba cu bătrânețea, e în funcție de cum se simte fiecare. happy

| Smmo a răspuns:

De la nastere incolo, oricand te simti satul de viata, din perspectiva personala.
Pentru ceilalti, variaza in functie de aspect si de cat e de copt evaluatorul.
Pentru stat, care ne scoate la pensie tot mai tarziu, probabil ideal ar fi cu cateva zile inainte sa dam coltul.

| MrNuggets a răspuns:

De la 30 ani

| SuperFata a răspuns:

Îmbătrânim atunci când încetam sa mai iubim.
Vârsta este doar un număr și totul tine de starea de spirit. Vei fi bătrân, când te vei simți asa.
Unii se simt bătrâni și la 30 de ani.
Da, teoretic, suntem numiți a fi bătrâni, după 60 de ani, dar, sa fim serioși, sunt atât de mulți trecuți de vârsta asta și arata și se simt mai bine decât unul de 25.
Oricum ar fi, trebuie sa ne trăim viata la orice vârstă căci...a îmbătrâni, este UN PRIVILEGIU ce nu mulți dintre noi îl vom avea. -happy