| anonim_4396 a întrebat:

Cand va fi cutremurul sigur

Răspuns Câştigător
| scriitor a răspuns:

În clipa asta. Peste o secundă. Peste un minut. Peste 10 ani. Mereu. Cutremure se produc în fiecare clipă, dar au diferite intensităţi, marea lor majoritate nu sunt percepute decât de aparate speciale.
Dacă vrei să ştii când se va produce următorul cutremur cu (să zicem) magnitudinea de 8 pe scara Richter, atunci fă şi o delimitare geografică şi întreaba eventual când se va produce un astfel de cutremur în Cuba. Şi toată lumea îţi va răspunde că nu se ştie. Declanşarea cutremurelor depinde de mult prea mulţi factori cât să poată fi determinat cu exactitate momentul producerii lor, pot fi cel mult determinate perioade de timp în care probabilitatea producerii unui cutremur devine majoră.

70 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Numai dumnezeu stie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand va fi cu tremurul

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu

| vasile_2717 a răspuns:

Moldova Nord

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nimeni in lumea asta nu stie cand se va produce un cutremur. Cel care este raspunzator de bucuriile si esecurile noastre este doar DUMNEZEU.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In seara asta la 08:00

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma numesc un domn as vrea sa ne spuna dom.istrae pe delevizor daca este cutremur in aceastaseara sau mine din iasi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Domunul istrate sa nu faca ca in 77 sa ascunda sa spuna la populatie despre vulcanu din vracea sint din iasi asta vrem sa stim va multumesc

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cumtremur va fi in anul 2012 pentru ca

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prognoza cutremurelor este o prostie next cutremur o sa fie langa politiceni la cotroceni