| anonim_4396 a întrebat:

Cand va avea loc cutremurul cel mai mare?

Răspuns Câştigător
| TipulVerde a răspuns:

laughing))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
Nu spunea nimic de particule? happy
Poate vine in 2012

42 răspunsuri:
| nicky a răspuns:

Nu se stie, doar Dumnezeu stie cand va fi. Miercuri sau Joi seara la OTV a fost invitat Ioan Istrate care spunea ca va fi in preajma unei sarbatori mari, dar cum spuneam nu putem noi sa stim, asa ca hai sa fim optimisti si sa ne gandim doar ca viata merge inainte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu se stie doar DUMNEZEU stie cand va fi un cutremur. Dar mai ine hai sa ne gandim la bine, nu la rautonguetongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai bina sa nu aibe loc, dar cred ca nu scapam.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca in categoria stiinta si filozofie voi dati raspunsuri in care il bagati pe dumnezeu la mijloc, deci ala sigur e un raspuns credibil
cutremurele sau seismele se datoreaza unor miscari ale placilor tectonice care se misca continuu cu circa 5 mm pe an, mai documentati-va si voi de pe net nu da-ti raspunsuri in care dumnezeu face ce vrea.
cutrenure au fost sunt si vor fi dar la ce magnitudine. asta nu vom stii niciodata

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oamenilor a spus nene ala de pe OTV ca o sa fie intr zi de sarbatoare si ca va ave loc intre orele 1-5 si va dura 2 minute. Da poate nu-i asa ma oameni hai sa gandim pozitiv :vom fi striviti de un bloc roz

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La sfarsitul lumii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In sear asta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai se spune dupa 2010

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acum 20 de minute...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mihai: Nu se stie niciodata cand este un cutremur nu putem sa ne luam dupa prezicatori sau prezicatoare numai Dumnezeu stie cand va veni cutremurul. Cu Dumnezeu inainte. Doamne ajuta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uvernul Romaniei avertizeaza, printr-un document oficial, ca seismele cu magnitudine de 7 grade pe scara Richter revin o data la 32 de ani. La un calcul logic, avand in vedere ca ultimul mare seism a fost in 1977, 2009 ar fi anul in care Romania va fi lovita de un cutremur devastator.

Precizarea a fost facuta in Strategia de comunicare si informare publica pentru situatii de urgenta, care a fost publicata vineri in Monitorul Oficial.

Informatia i-a uimit pe specialistii din domeniu, care sustin ca nimeni nu poate sa prevada cand va avea loc urmatorul cutremur de magnitudine mare, relateaza Antena 3.

Documentul prezinta principalele riscuri la adresa populatiei si felul in care autoritatile ar trebui sa comunice in situatiile de criza. Intre potentialele scenarii catastrofale, "hazardurile seismice" reprezinta capitolul cel mai detaliat. Intr-un fragment din documentul elaborat de guvern, si prezentat de Evenimentul Zilei, se sugereaza chiar si un calcul probabilistic.

"In conformitate cu studiile efectuate in acest domeniu de institutii specializate, cutremurele cu o magnitudine de 7 grade pe scara Richter au o perioada medie de revenire de 32 de ani", se arata in document.

In ceea ce priveste regulile de actiune in timpul seismului, primele mentionate sunt pozitionarea in interiorul locuintei, protectia individuala si a copiilor si inchiderea surselor care pot provoca pagube colaterale, de exemplu gazele.

De asemenea, se arata in document, oamenii ar trebui sa stie cum sa supravietuiasca daca sunt prinsi sub daramaturi, si sa cunoasca locul de intalnire cu membrii familiei, in cazul in care locuinta este distrusa.

Surse din cadrul Institutului de Fizica a Pamantului dezmint insa varianta unui astfel de calcul. Directorul Institutului de Fizica a Pamantului, Gheorghe Marmureanu, spune, insa, ca acest calcul este "o aberatie". "Credeti ca Pamantul stie matematica sau calcule probabilistice? E o aiureala! Nimeni nu poate sa prevada cand va avea loc urmatorul cutremur. In seismologie nici nu se mai foloseste notiunea de perioada medie de revenire", a declarat Marmureanu, pentru EvZ. (Ziare.com)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca intr-o sinbata av avea un loc un cutremur f mare cei care vor sa vb cu cu mine sa intre pe viofan3se av astept papa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand va avea loc cutremuru urmator

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu vreau sa fie nici un cutremur

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Doar dumnezeu stie fratilor lasati-ma cu cutremurele voastre

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asta nu stie nimeni decat DUMNEZEU dar eu sper sa fie un cutremur dupa ce mor eu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cad va da dumnezeu atunci va fi cel mai mare cutremur

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand vrea domnu de SSus

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred sunteti mincinosi de unde stiti sunteti dumnezeu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hai ma ca omul care a spus la otv a ziz ca pana in toamna n-o sa mai fie dar la toamna a zis ca o sa fie unul mic dar o sa-l simtim cutremur mare nu vine stati linistiti

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

laughing) unul sigur va veni dar nu cred tot c zic astia l tvwinkingwinkingwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Doamne cine e nebun sa intrebe asa ceva doar Dumnezeu stiebig grin