| anonim_4396 a întrebat:

Cand va fi cutremurul sigur

Răspuns Câştigător
| scriitor a răspuns:

În clipa asta. Peste o secundă. Peste un minut. Peste 10 ani. Mereu. Cutremure se produc în fiecare clipă, dar au diferite intensităţi, marea lor majoritate nu sunt percepute decât de aparate speciale.
Dacă vrei să ştii când se va produce următorul cutremur cu (să zicem) magnitudinea de 8 pe scara Richter, atunci fă şi o delimitare geografică şi întreaba eventual când se va produce un astfel de cutremur în Cuba. Şi toată lumea îţi va răspunde că nu se ştie. Declanşarea cutremurelor depinde de mult prea mulţi factori cât să poată fi determinat cu exactitate momentul producerii lor, pot fi cel mult determinate perioade de timp în care probabilitatea producerii unui cutremur devine majoră.

70 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Si eri, si azi au fost cateva cutremure.

cristian
| cristian a răspuns:

In zona Vrancea zilnic se inregistreaza cutremure.
Cutremure sunt si in capetele goale ale politicienilor care nu mai au argumente pentru faptele lor.
Si daca stii cand mori parca te poti impotrivi Divinitatii.

| viorel2c a răspuns:

In seara asta acum 32 de ani

| pep a răspuns:

Nimic in decursul existentei noastre nu este sigur, cert. Orice ni s-ar putea intampla, in orice moment. Unica certitudine este moartea. Insa trebuie sa fim pregatiti in orice moment ca si cum maine am muri si sa traim, sa muncim si sa ne implementam in spirit un optimism ca si cum am trai o vesnicie.Omul este o fiinta extrem de fragila dar cea mai mare putere a omului consta in forta spiritului insa cea mai mare forta din Univers este (totusi...) IUBIREA.

| bozo a răspuns:

O sa scrie pe Hi5 cu cateva zile inainte. Sigur.

| kinkyk a răspuns:

Cand bei prea mult si se cutremura totul in juru tau

| Simon a răspuns:

Pana la aflarea acestui raspuns....si cred ca va dura, te-as sfatui sa intrebi "Cum te poti proteja in timpul unui cutremur (sigur)" - unde sa te ascunzi si toate celelalte chestii tongue. Bafta! "Orangina - Shake it to wake it" big grin

| dalea a răspuns:

Cea mai sigura data de producere a unor cutremure este... a celor care au avut loc deja.

mihaicd
| mihaicd a răspuns:

Cutremurul sigur va fi pe 17 martie 2079.
Pana atunci vor mai fi trei cutremure semi-sigure si un cutremur nesigur. Asta nesigur nu stie inca daca sa vina sau nu...

| kaumi a răspuns:

Radeti voi radeti, dar daca ati sti ce spaima am tras cand i-am auzit pe atotstiutorii nostri crainici de tv vorbind despre "cutremurul cel mare", tocmai in seara zilei cand eu "evaluasem" rezistenta la cutremur a unei structuri in constructie( aparuta pe spatiul verde din fata blocului- apropos); si ma tot uitam si evaluam si mi-au trecut si imagini prin minte de la ala din '90...
Mi-am alungat orice idee de genul din cap.
Chiar daca va fi... ce poti sa faci? Astepti linistit sa treaca.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Duminica 22 martie 2009 va avea loc un cutremur de peste 7.5 Richter.sansele de a se produce sunt de 75%(sper sa nu fie adevarat)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Maine

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Zau daca stiu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pe 32 martie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cutremurul va fi pe 24 martie 2009 la ora 01 40 am

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

23 martie ora 23:45

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asha si asa cum sa fie fain

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu zic ca va fi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand va fi cutremur sigur

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand va fi cutremurul sigur?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Istrate spune ca inainte de o sarbatoare mare legata de ISUS HRISTOS, asta ar insemna de paste...sau de inaltare
intr-o sambata dinaintea sarbatorii. DUMNEZEU stie cel mai sigur!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca e sa murin putem musri si in clipa astasad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E adevarat ca pe 29 martie intre 1-5 va fi cutremur

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O sa fie in seara asta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Can va fi cutremurul

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

39.03.2009 ora 2:20

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma eu acu deja ma cutremur, deci a venit

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fiecare avem cate o problema. Nu trebuie sa ne speriem de chestia asta. Pur si simplu. O sa se intample, o sa treaca, o sa vina altul, asta nu este problema noastra... Noi trebuie numai sa fim pregatiti. Sa stim cand... Alin D.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acest cutremul este anuntat ca sa uitam de criza, de saracie sa spunem "sa fim sanatosi sa ne apere dumnezeu mancam ce o fi"