| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Care a fost cel mai mare cutremur din sec XXI si unde a avut loc?

1 răspuns:
| Simpatic a răspuns:

Un cutremur cu magnitudinea de 9, 1 în largul insulei indoneziene Sumatra, produs în decembrie 2004 şi urmat de un tsunami, provoacă 230.000 de morţi.

- Un seism cu magnitudinea 9, 0 are loc în largul coastei de est a Japoniei în martie 2011, fiind urmat de tsunami. Seismul provoacă moartea a 15.800 de persoane.

cel mai mare cutremur al tuturor timpurilor a avut loc in anul 1960 in Chile, 9, 5 grade richter!