| adeline_4404 a întrebat:

Care a fost (daca a fost) implicarea efectiva a lui Einstein in realizarea bombei atomice? Am citit mai demult ceva despre, dar nu mai tin minte exact...

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N anul 1939, alarmat de rapiditatea cu care crestea Germania Nazista, fizicianul Leo Szilard, l-a convins pe Einstein sa-I scrie o scrisoare presedintelui Franklin Delano Roosevelt prin care sa ii arate ca Germania Nazista dezvolta o bomba atimica, sugerandu-I in acelasi timp sa porneasca o astfel de cercetare si in Statele Unite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Calcule si extragerea dezordinii interioare din anumite elemente in cazul reactiilor instantanee.