| ColăBăă a întrebat:

Care ar fi cei mai importanti 10 zei ai Grecilor?

Răspuns Câştigător
| superdorex a răspuns:

Afrodita gr. Ἀφροδίτη (denumită de romani Venus) reprezintă în mitologia greacă zeiţa frumuseţii, Apollo (în mitologia greacă şi în mitologia romană) zeul zilei, al luminii şi al artelor, protector al poeziei si al muzicii, conducatorul corului muzelor, personificare a Soarelui,
Ares era în mitologia greacă zeul războiului. Se număra printre cei doisprezece mari zei ai Olimpului şi era fiul lui Zeus şi al Herei
Artemis (Ἄρτεμις) este, în mitologia greacă, zeiţa vânătorii, asimilată de timpuriu de către romani cu Diana, o veche divinitate de origine italică.
Atena (greacă: Αθήνa, Athina, Τριτογėνειa, Tritogenia) era una dintre cele mai mari divinităţi ale mitologiei greceşti, identificată de romani cu zeiţa Minerva. Era zeiţa înţelepciunii, pe care grecii o mai numeau şi Pallas Athena sau, pur şi simplu, Pallas.
Demetra (greacă: Δημήτηρ) era în mitologia greacă zeiţa agriculturii şi a roadelor pământului. Era fiica lui Cronos şi a Rheei şi aparţinea generaţiei olimpienilor.
Dionis (în greacă Διόνυσος Dionysos) era în mitologia greacă zeul vegetaţiei, al pomiculturii, al vinului, al extazului şi fertilităţii, denumit la romani şi Bacchus sau Liber.
Eros, în mitologia greacă, zeul iubirii (Cupidon sau Amor în mitologia romană). Era fiul lui Hermes (Ares sau Zeus) şi al Afroditei (Venus), şi frate cu Anteros
Geea era în mitologia greacă, zeiţa Pământ, considerată în vechime drept element primordial din care se trăgeau toţi ceilalţi zei.
Hades, zeul împărăţiei subpământene, fiul lui Cronos şi al Rheei.
Hera (în greacă: Ήρa), zeiţa supremă, este în mitologia greacă zeiţa protectoare a căsniciei, a căminului şi a femeilor măritate, precum şi regina zeilor şi a oamenilor. La romani este identificată cu Iunona.
Hefaistos (greacă Ἥφaιστος Hêphaistos) reprezintă, în mitologia greacă, zeul focului, al metalelor şi al metalurgiei, al fierarilor, sculptorilor şi artizanilor, cunoscut de romani ca Vulcan.
Nemesis (grec. Νέμεσις, numită şi Rhamnusia) era, în mitologia greacă, zeiţa răzbunării care pedepseşte crimele, conservând şi supraveghind ordinea şi echilibrul în univers sub raportul moral, prin cântărirea riguroasă fericirii şi nenorocirii umane.
Oceanus este zeul şi personificarea marilor ape care înconjurau
Poseidon (greacă: Ποσειδῶν), în mitologia greacă, era zeul mării, fiul lui Cronos şi al Rheei.
Zeus (în greacă: Ζεύς) este, în mitologia greacă, era zeul suprem, părintele zeilor şi al oamenilor. Ca zeu al cerului, el locuieşte pe vârful muntelui Olimp, vârf care era socotit a fi în cer, şi tot ca zeu al cerului, el este stăpânul norilor, al ploii, al zăpezii, al tunetului şi al fulgerului, fiind reprezentat cu un fulger în mână.
Salutare!

4 răspunsuri:
| Bubulik16 a răspuns:

Zeus,Hades,Poseidon,Cronos,Hera,Atena,Ares,Afrodita,Hefaistos,Hermes

| MrAngelus a răspuns:

Nu sunt zece, sunt 12, si sunt cei 12 zei ai Olimpului:

Afrodita
Apollo
Ares
Artemis
Atena
Demetra
Hera
Hefaistos
Hermes
Hestia
Poseidon
Zeus

| killforfun19 a răspuns:

Afrodita,Apollo,Ares,Artemis,Atena,Demetra,Hera,Hefaistos,Hermes,Hestia,Poseidon si Zeus