Întrebare recomandată | sublime89 a întrebat:

Care ar fi descoperirea stiintifica la care ati dori cel mai mult sa asistati in timpul vietii voastre? Sa fie doar una, cea mai mare si importanta curiozitate pe care o aveti.

Răspuns Câştigător
| Lizzu a răspuns:

Am una happy am mai multe,dar una e pe primul loc.

Se vorbea odata de inventarea unui aparat cu ecran la care se conecta o persoana in timpul somnului profund cu vise.
Pe ecran se puteau viziona imagini din vise,franturi...

--Asta as vrea sa vad candva,in viitor.
Sa vad cam ce e in mintea omului in timpul noptii, cam ce viseaza oamenii, iar luandu-te dupa vise poti patrunde intr-un fel in mintea lor, ii poti analiza cumva ca si fiinte, cred eu.

Sigur nu voi mai fi pe atunci daca s-ar inventa asa ceva happy

59 răspunsuri:
| Radu284 a răspuns:

Marimea universului (daca este sau nu infinit).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sufletul.

| antimulte a răspuns:

ET.

| petre059 a răspuns:

Sa vad extrateresti! Mai atre ca asta nu exista.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Ce sunt gaurile negre si structura lor.

| suffarstar a răspuns:

Sa se dezlege misterul manuscrisului lui Voynich.

| Krauser a răspuns:

Masina timpului, cu ea as putea asista la ce descoperire vreau.

| PookieBear a răspuns:

Sa se anunte pe toate posturile de televiziune ca au descoperit viata extraterestra pe alta planeta...sau mai bine, ca deja o nava se indreapta spre Terrawinking

| sabin89 a răspuns:

In domeniul subatomic sa se ajunga la ultimul stadiu de cercetare, la locul unde natura isi reveleaza esenta, intelegand prin asta un numar finit de particule elementare.

| Mădă0611 a răspuns:

As vrea sa vad cum arata viata pe alte planete, formele de viata mai frumoase decat pe Pamant ma intereseaza. big grin

NOname
| NOname a răspuns (pentru Lizzu):

Şi eu mă oftic mereu că nu îmi pot înregistra visele, căci subconştientul meu e un regizor al naibii de bun, dar şi un mare hoţ (mi le lasă o vreme, apoi le ascunde în sertare la care nu am acces; bandit!).

NOname
| NOname a răspuns:

Un panaceu, la propriu. Un ceva care să ne permită o autoregenerare spontană, automată şi continuă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M-am razgandit. As vrea inelul Arabelei. sau era al lui Rumburak?
Am crescut cu ideea asta, eram convinsa ca intr-o zi I'll voi gasi.

| ion933 a răspuns:

Masina timpului clar

| dark4ray2013 a răspuns:

Avortul tau big grin

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru Lizzu):

Ia-ti un carnetel, un pix, si lasa-le langa pat. In fiecare dimineata, imediat dupa ce te trezesti, noteaza toate amanuntele pe care ti le amintesti din vis. Pe masura ce vei face asta, claritatea viselor se va imbunatati radical.

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru NOname):

Orice bandit e prins pana la urma.

NOname
| NOname a răspuns (pentru ViseleSmulgGratii):

Ei, asta vor să credem bandiţii din parlament şi cei care ne fraieresc să le îmbrăcăm toate inutilităţile în aur.

Dacă aş avea o cameră video în cap, să pot arată năzbâtiile subconştientului cui şi când aş vrea, atunci visele chiar că ar smulge gratii.

| ErrorFound a răspuns:

Masina timpului. Daca o descoperim p-asta putem sa ne ducem in viitor si sa luam informatiile de la oamenii din viitor deci...

Si vreau sa vad de unde vin Tablitele lui Thoth.

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru NOname):

Poate-i chiar sub nasul nostru o astfel de masinarie, dar refuzam sa o valorificam.

| sublime89 explică (pentru suffarstar):

Din cate stiu s-a demonstrat ca este un fals.

| sublime89 explică (pentru PookieBear):

Ceva imi spune ca s-ar cam instaura panica generala pe aici laughing

| sublime89 explică (pentru sabin89):

Da, e clar ca ar fi un mare pas spre intelegerea intregului univers, pana la scara cea mai mare. Asta cu conditia sa existe o limita in ambele sensuri.

| thalyslly a răspuns:

Masina timpului
sa vad daca este adevarat ce sustine dan brown, si sa vad arhivele vaticanului

| sublime89 explică (pentru Mădă0611):

Asta e in top 3 si pe lista mea cu dorinte laughing Da, cat de intresant ar fi, cel putin pentru moment. Cine stie, s-ar putea ca descoperirea unor alte forme de viata sa ridice mai multe intrebari decat raspunsuri. De fapt, aproape sigur asa ar fi, pentru ca asa e cu aproape orice mare descoperire. "formele de viata mai frumoase decat pe Pamant" thinking Da, cu conditia sa nu fie mai urati ca dinozaurii laughing jk

| sublime89 explică (pentru Lizzu):

Cat de interesant ar fi happy Nu m-am prea gandit la posibilitatea asta pana acum thinking Ar fi pentru prima data in istoria omenirii cand visele tale ar putea fi vizionate si de altcineva in afara de tine. Nu stiu daca as fi de acord ca cineva sa-mi urmareasca visele mele ciudate laughing glumesc. Ce curios as fi cum s-ar vedea. Oare ar fi color sau alb-negru? Stii ca se spune ca visele ar fi alb-negru, desi multi oameni zic ca au vazut culori clare.

| suffarstar a răspuns (pentru sublime89):

Da,poate ca e, dar limba aia ciudata, desenele unele cu inteles, altele fara ma pun pe ganduri. Poate ca e in limba vechilor atlanti, sau poate e un secret bine codificat....Nu pare fals fiindca specialistii au afirmat ca cerneala folosita si pigmentii din desene sunt vechi de mii de ani.Nu vad de ce ar creea cineva o carte falsa cu un limbaj care nu a existat niciodata, poate doar ca sa aiba satisfactia ca peste multi ani niste oameni isi vor sacrifica intreaga viata in incercarea de a o descifra.

| sublime89 explică (pentru NOname):

Tinerete fara batranete si viata fara de moarte : D Reteta garantata pentru a prinde toate celelalte descoperiri stiintifice. Ar fi doar o mica problema cu suprapopularea, dar s-ar rezolva migrand pe alte planete : )) Si uite asa am deveni o specie de nemuritori, un fel de semi-zei big grin

| sublime89 explică (pentru anonim_4396):

thinking laughing

| sublime89 explică (pentru ErrorFound):

Stii ce e ciudat cu masina asta a timpului? Ca daca ar putea fi facuta, probabil ca ar fi trebuit sa fi fost vizitati deja de oameni din viitor. Si cum nu am fost vizitati deloc, se pare ca omenirea n-a reusit niciodata sa poata calatori in trecut.