Întrebare recomandată | sublime89 a întrebat:

Care ar fi descoperirea stiintifica la care ati dori cel mai mult sa asistati in timpul vietii voastre? Sa fie doar una, cea mai mare si importanta curiozitate pe care o aveti.

Răspuns Câştigător
| Lizzu a răspuns:

Am una happy am mai multe,dar una e pe primul loc.

Se vorbea odata de inventarea unui aparat cu ecran la care se conecta o persoana in timpul somnului profund cu vise.
Pe ecran se puteau viziona imagini din vise,franturi...

--Asta as vrea sa vad candva,in viitor.
Sa vad cam ce e in mintea omului in timpul noptii, cam ce viseaza oamenii, iar luandu-te dupa vise poti patrunde intr-un fel in mintea lor, ii poti analiza cumva ca si fiinte, cred eu.

Sigur nu voi mai fi pe atunci daca s-ar inventa asa ceva happy

| NOname a răspuns (pentru Lizzu):

Şi eu mă oftic mereu că nu îmi pot înregistra visele, căci subconştientul meu e un regizor al naibii de bun, dar şi un mare hoţ (mi le lasă o vreme, apoi le ascunde în sertare la care nu am acces; bandit!).

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru Lizzu):

Ia-ti un carnetel, un pix, si lasa-le langa pat. In fiecare dimineata, imediat dupa ce te trezesti, noteaza toate amanuntele pe care ti le amintesti din vis. Pe masura ce vei face asta, claritatea viselor se va imbunatati radical.

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru NOname):

Orice bandit e prins pana la urma.

| NOname a răspuns (pentru ViseleSmulgGratii):

Ei, asta vor să credem bandiţii din parlament şi cei care ne fraieresc să le îmbrăcăm toate inutilităţile în aur.

Dacă aş avea o cameră video în cap, să pot arată năzbâtiile subconştientului cui şi când aş vrea, atunci visele chiar că ar smulge gratii.

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru NOname):

Poate-i chiar sub nasul nostru o astfel de masinarie, dar refuzam sa o valorificam.

| sublime89 explică (pentru Lizzu):

Cat de interesant ar fi happy Nu m-am prea gandit la posibilitatea asta pana acum thinking Ar fi pentru prima data in istoria omenirii cand visele tale ar putea fi vizionate si de altcineva in afara de tine. Nu stiu daca as fi de acord ca cineva sa-mi urmareasca visele mele ciudate laughing glumesc. Ce curios as fi cum s-ar vedea. Oare ar fi color sau alb-negru? Stii ca se spune ca visele ar fi alb-negru, desi multi oameni zic ca au vazut culori clare.

| Lizzu a răspuns (pentru ViseleSmulgGratii):

happy da, am auzit si de tehnica asta.
M-am gandit sa incerc dar pana acum nu am facut-o.

| Lizzu a răspuns (pentru sublime89):

laughing
Da,s-a pus atunci si problema culorii.
Nu mai stiu unde vazusem asta sau unde citisem despre.
Se spune, da, ca oamenii viseaza alb-negru dar eu nu prea cred.
Nu avem dc sa nu visam si colorat sau cel putin creierul nu emite neaparat visele in culori ori nu tinem noi minte ca am visat in culori.
Poate culoarea nici nu se ia in calcul si de ce ar trebui, ma intreb?

Daa, mi-ar placea enorm sa vad ca si un film desfasurandu-se visul cuiva, sau chiar al meuhee hee ar fi superb cred happy sau nu.
Dar ar fi interesant la maxim.

| Lizzu a răspuns (pentru NOname):

laughing ar fi bine sa le si inregistram, dar deja cred ca o dam in SF, asa cum imi place mie laughing

| sublime89 explică (pentru Lizzu):

Da, nici eu nu cred ca visam alb-negru pentru ca imi aduc aminte destul de clar unele vise in care am vazut culori, chiar vii. Tin minte cand eram mic tot aveam niste vise ciudate cu o motocicleta portocalie de exemplu laughing
Cred ca ideea era ca visele in sine nu au culori, dar noi introducem cumva fara sa vrem culorile atunci cand ne amintim visul, sau asa ceva, nu sunt sigur. Aveam o profesoara de biologie la liceu care ne spunea ca doar oamenii cu o imaginatie foarte bogata viseaza in culori smug

Oh da, la fel mi-ar placea si mie happy Unele vise clar ca ar fi superb de vizionat. Cosmarurile mai putin : )) Desi ar fi la fel de interesant oricum. Ar fi ca si cum ai viziona o simulare a vietii.

59 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Un panaceu, la propriu. Un ceva care să ne permită o autoregenerare spontană, automată şi continuă.

| sublime89 explică (pentru NOname):

Tinerete fara batranete si viata fara de moarte : D Reteta garantata pentru a prinde toate celelalte descoperiri stiintifice. Ar fi doar o mica problema cu suprapopularea, dar s-ar rezolva migrand pe alte planete : )) Si uite asa am deveni o specie de nemuritori, un fel de semi-zei big grin

| sabin89 a răspuns:

In domeniul subatomic sa se ajunga la ultimul stadiu de cercetare, la locul unde natura isi reveleaza esenta, intelegand prin asta un numar finit de particule elementare.

| sublime89 explică (pentru sabin89):

Da, e clar ca ar fi un mare pas spre intelegerea intregului univers, pana la scara cea mai mare. Asta cu conditia sa existe o limita in ambele sensuri.

| thalyslly a răspuns:

Masina timpului
sa vad daca este adevarat ce sustine dan brown, si sa vad arhivele vaticanului

| CautNume a răspuns:

thinking Exista sau nu Dumnezeu?

| Fatamuntilor a răspuns:

Un leac universal pentru orice boala!

| Mădă0611 a răspuns:

As vrea sa vad cum arata viata pe alte planete, formele de viata mai frumoase decat pe Pamant ma intereseaza. big grin

| sublime89 explică (pentru Mădă0611):

Asta e in top 3 si pe lista mea cu dorinte laughing Da, cat de intresant ar fi, cel putin pentru moment. Cine stie, s-ar putea ca descoperirea unor alte forme de viata sa ridice mai multe intrebari decat raspunsuri. De fapt, aproape sigur asa ar fi, pentru ca asa e cu aproape orice mare descoperire. "formele de viata mai frumoase decat pe Pamant" thinking Da, cu conditia sa nu fie mai urati ca dinozaurii laughing jk

| Mădă0611 a răspuns (pentru sublime89):

Status raspuns: Refuzat
Am vazut Red planet (Gallagher: *** this planet!), Prometheus si Alien, asa ceva nu vreau sa vad, as vrea ceva gen Avatar, desi acolo nu era nimic original, doar elemente combinate, trebuie sa existe ceva mult mai frumos. day dreaming postat la 26 Octombrie 2013 21:18

Mi-a cenzurat cuvantul, dar raspunsul nu l-a postat. Inteligent softul. smug

| sublime89 explică (pentru Mădă0611):

Intr-un univers asa mare ar trebui sa existe ceva mai frumos, doar ca ma tem ca exista si ceva mult mai urat decat ne putem noi imagina laughing Da, chiar si decat Prometheus sau Alien, sau Predator, sau dinozauri : )) Dar ar putea sa fie si invers, so who knows? : D E fascinant sa te gandesti ca aproape sigur, 99, 99% mai exista cineva acolo pe undeva. Cineva despre care nu stii absolut nimic, si nici ei despre tine. Cineva care, la fel ca noi, poate doar sa banuaisca despre existenta noastra sau a altora.

| Mădă0611 a răspuns (pentru sublime89):

Si mai fascinant sa te gandesti ca exista cel putin o planeta unde viata a evoluat exact ca pe Pamant, din cate posibilitati exista, poate mai exista un sublimedani89 pe undeva. smug

| sublime89 explică (pentru Mădă0611):

Asta-i si fascinant si infricosator putin. The evil alien twin :-s laughing
Iti dai seama daca cum ar fi ne-am putea intalni vreodata copia identica. Oare ce ne-am spune? Am avea in sfarsit sansa sa avem un prieten adevarat, cineva cu care sigur ne-am potrivi = )) Sau dimpotriva : D
Suna prea ciudat ca sa fie adevarat, dar universul ii un maestru al lucrurilor ciudate oricum : ))

| Radu284 a răspuns:

Marimea universului (daca este sau nu infinit).

| ErrorFound a răspuns:

Masina timpului. Daca o descoperim p-asta putem sa ne ducem in viitor si sa luam informatiile de la oamenii din viitor deci...

Si vreau sa vad de unde vin Tablitele lui Thoth.

| sublime89 explică (pentru ErrorFound):

Stii ce e ciudat cu masina asta a timpului? Ca daca ar putea fi facuta, probabil ca ar fi trebuit sa fi fost vizitati deja de oameni din viitor. Si cum nu am fost vizitati deloc, se pare ca omenirea n-a reusit niciodata sa poata calatori in trecut.

| darius88 a răspuns (pentru ErrorFound):

Sunt mii si mii de probleme cu intoarcerea/inaintarea in timp.
De ex: daca cineva se duce in viitor cine il va inlocui?
Alt ex: daca te duci in trecut si vine cel din trecut in masina timpului cu tine de ex. tu nu mai ai exista. happy

| sublime89 explică (pentru darius88):

Da, dar daca te intorci in trecut si-ti omori parintii inainte de a fi conceput? Atunci ai mai exista? : ))

| ErrorFound a răspuns (pentru darius88):

Ti se pare tie ca e o problema.
Nu vad de ce tu ca fiinta ar mai trebui sa existi ca sa ajungi la acel moment. E un salt in care materia ta oricum nu a mai existat. Daca-sa zicem-inaintezi 1000 de ani in viitor, tu esti mort de mult. De ce ar trebui sa mai fie un "TU" acolo?

In fine, sa spunem ca te duci in viitor. Nu e ca si cum nu te-ai mai putea intoarce, dar nu vad de ce trebuie sa mai existe un tu. TU existi doar in trecut. Daca te duci in viitor, e normal ca lumea sa evolueze fara tine, nu se intampla nimic. Daca tu apari iar peste 10 de ani, nu este nici un paradox.

Deci: de ce ar trebui sa fi inlocuit?

2. De ce ar veni cu tine? adica care ar fi problema pana la urma? Celulele din corp mor, se schimba, nu mai esti TU. Adica acelasi tu. Din nou, nici un paradox. Deci care ar fi problema?

| darius88 a răspuns (pentru ErrorFound):

Am zis in trecut nu viitor.

| darius88 a răspuns (pentru sublime89):

Normal ca nu laughing

| ErrorFound a răspuns (pentru darius88):

"probleme cu intoarcerea/inaintarea in timp."
"De ex: daca cineva se duce in viitor cine il va inlocui?"

Uite ca ai zis de amandoua.

| suffarstar a răspuns:

Sa se dezlege misterul manuscrisului lui Voynich.

| sublime89 explică (pentru suffarstar):

Din cate stiu s-a demonstrat ca este un fals.

| suffarstar a răspuns (pentru sublime89):

Da,poate ca e, dar limba aia ciudata, desenele unele cu inteles, altele fara ma pun pe ganduri. Poate ca e in limba vechilor atlanti, sau poate e un secret bine codificat....Nu pare fals fiindca specialistii au afirmat ca cerneala folosita si pigmentii din desene sunt vechi de mii de ani.Nu vad de ce ar creea cineva o carte falsa cu un limbaj care nu a existat niciodata, poate doar ca sa aiba satisfactia ca peste multi ani niste oameni isi vor sacrifica intreaga viata in incercarea de a o descifra.

| sublime89 explică (pentru suffarstar):

Da, poate laughing Am vazut in ceva documentar la nat geo ca ar fi un fals, cel putin la concluzia asta au ajuns la final. E un lucru care merita investigat atent oricum.

| antimulte a răspuns:

ET.

| Theo94 a răspuns:

Nemurirea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sufletul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M-am razgandit. As vrea inelul Arabelei. sau era al lui Rumburak?
Am crescut cu ideea asta, eram convinsa ca intr-o zi I'll voi gasi.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Ce sunt gaurile negre si structura lor.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Un Perpetum Mobile.

| petre059 a răspuns:

Sa vad extrateresti! Mai atre ca asta nu exista.

| Apocaliptic a răspuns:

Extraterestri inteligenti. Nu gandaci, bacterii sau virusi de pe alte planete.

| sublime89 explică (pentru Apocaliptic):

Iti inteleg dorinta, dar eu m-as multumi si cu o fosila de bacterie momentan laughing

| Swan39 a răspuns:

Hmm... greu de spus, ar fi mai multe. Probabil că descoperirea unor vietăţi extraterestre evoluate. Aş fi curioasă să văd cum e lumea lor în comparaţie cu a noastră.
Ar mai fi şi teleportarea, dacă va fi vreodată posibilă. Chiar aş vrea să asist la descoperirea unei maşini care să ofere o astfel de posibilitate.

| sublime89 explică (pentru Swan39):

Da, cred ca asta cu extraterestrii ar fi si in topul listei mele de curiozitati. Si teleportarea la fel thinking Cred ca ar fi mult mai posibila decat calatoria in timp de exemplu.

| ion933 a răspuns:

Masina timpului clar

| Krauser a răspuns:

Masina timpului, cu ea as putea asista la ce descoperire vreau.

| ItsMyTime a răspuns:

Sa se inteleaga combustia spontana umana si cum funtioneaza asta, ar fi mai bine sa nu mai moara femei si barbati lund foc dintr-o data fara nimic in jur care sa arda si hainele desi inflamabile sa nu mai arda... cam ciudathappy

| sublime89 explică (pentru ItsMyTime):

Da, ala e un fenomen foarte ciudat thinking Nu sunt 100% convins ca acele cazuri chiar sunt autentice, dar e interesant oricum.

| Grigore666 a răspuns:

Antidotul care te face nemuritor.

| 010101012 a răspuns:

Ca ne putem reincarna

| PookieBear a răspuns:

Sa se anunte pe toate posturile de televiziune ca au descoperit viata extraterestra pe alta planeta...sau mai bine, ca deja o nava se indreapta spre Terrawinking

| sublime89 explică (pentru PookieBear):

Ceva imi spune ca s-ar cam instaura panica generala pe aici laughing

| marilynn22 a răspuns:

Sorry, nu ma pot limita la una singura>
- inventarea masinilor zburatoare- I'm a kid, I knowlaughing
- posibilitatea teleportarii si telepatiei
- vaccin anticancer (sincer asta mi-ar placea cred cel mai mult)
- masina timpului (cred ca se bazeaza pe regula de aur a imposibilitatii schimbarii trecutului, in sensul de a fi capabil de a asista la evenimente din trecut doar ca spectator si nu pe viu, ci doar ca o simulatie)
- folosirea pana la 50% a capacitatii creierului uman - asta presupune si comunicare cu animalele si cu bebelusii, telepatic sau nu.

| sublime89 explică (pentru marilynn22):

Toate ar fi foarte interesante si utile. Din ce ai scris tu aici eu cred ca as alege masina timpului thinking Previzibil : )) Sau teleportarea, pentru ca pana la urma sa poti calatori oriunde in spatiu e la fel de important cu a calatori oriunde in timp, cred eu happy

| dark4ray2013 a răspuns:

Avortul tau big grin