| Theo94 a întrebat:

Care au fost cauzele destramarii imperiilor coloniale dupa ww2? Daca nu era ww2 raizstau mai mult, erau zi astazi?
Majoritatea liderilor miscarilor de independenta Gandhi, Nehru, Bourguiba, Sukarno, Ferhat Abbas, etc. au fost absolventi de universitati de tip european?

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cauzele au fost mișcări naționaliste și lupte de eliberare ale popoarelor din colonii, conduse de lideri și elite locale. Al doișea război mondial a dus la slăbirea puterii guvernelor din metropole, dar nu acesta a fost factorul decisiv.

| relian a răspuns:

Oamenii au devenit mai animale si de aia s-a intamplat asa, daca intelegi ce vreau sa zic.

| Bizon95 a răspuns:

Sistemele de informare in masa (radioul) care a mai educat oameni care erau ultima prostime pana atunci
iar fiecare razboi a fost un boost serios dat progresului
ww1 a dezvoltat serios radio si miniaturizarea radioului (cat sa poata fi folosit pe un avion de cele mai mici dimensiuni)
ww2 a introdus televiziunea... primul avion bombardier condus remote prin sistem video (si care a explodat intr-un bunker)

iar miscarile de eliberare au fost facute de niste oameni care practic vroiau puterea, si nu ma refer deloc la cineva ca Gandhi care a fost un om cu adevarat bun si respectabil, ci la cei din spatele lor care dupa indepedenta au ajuns mari stabi in noul sistem

iar, nu stiu daca stii, englezoii cu adevarat snobi (adica au un bat infipt pana sus unde soarele nu patrunde, de nu le permite sa se aplece big grin ) si in ziua de azi pentru ei America este (citez) "colonii"