| Birjaru a întrebat:

Care credeti ca ar fi fost contextul international in orientul mijlociu astazi daca in sec. VII imparatul bizantin Heraclius nu ar fi slabit Imperiul Sassanid atat de mult incat sa poata fi cucerit de arabi?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

E interesanta intrebarea dar raspunsul extrem de dificil de dat mai ales ca apeleaza la imaginatia noastra si nu la o informatie exacta cu care suntem obisnuiti atunci cand vorbim despre istoruie,stiinta a faptelor trecute si,in general destul de certe. Dupa parerea mea,daca nu s-ar fi petrecut evenimentul precizat de tine,Orientul Mijlociu n-a fi atat de compact si definitiv dominat astazi de musulmani; daca-mi aduc bine aminte Sassanizii se inchinau la Zoroastru iar multi dintre inchinatorii acelui zeu au imbratisat,de-a lungul secolelor crestinismul; ar fi fost posibil deci, ca in zona care astazi propovaduieste Jihadul sa fi fost mai multi crestini iar, ca urmare, n-ar plana asupra lumii inspaimantatorul spectru al unui razboi religios.Ar fi mai multa pace, cred.Dar nimeni nu poate sti daca asa ar fi fost...Acolo unde istoria a scris deja ceva, e peste puterile mintii omenesti de a spune cu exactitate "ce-ar fi fost"...Numai bine.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu dar pot sa-ti spun ce se va intampla cu lumea de aci inainte,cand oameni destepti, alesi, numiti ne conduc prost, si nu au solutii pentru rezolvarea situatiilor in care tot ei ne-au bagat.aia de atunci sunt morti.astia sunt vii si noi de abia ne mai taram prin tot felul de sisteme de guvernare defectuoase,si un haos provocat, de interese oculte, pentru a ajunge cu capul intre genunchi.si ma refer la TOATA lumea birjare.nu la noi rasa asta tiganeasca de dincoace de danubius.ca asta santem.sau asta cred toti ca santem.imi pare rau, ca nu-ti pot raspunde la intrebare, imperiile se duc precum fumul.