| RaduRobertRO a întrebat:

Care e trucul aici? https://www.youtube.com/watch?v=ekY5VlZ8bqM

Știm ca fizic nu se poate asa ceva, dar e plin YT cu astfel de clipuri, care e de fapt șmecheria?

Răspuns Câştigător
| Hammurabi a răspuns:

În partea de jos, acea bucată de tablă care ar vrea să fie o prindere a furtunului, ascunde o micropompă de circulație a lichidului.
Uite câteva semne de întrebare (chestii dubioase)
- de ce un răhățel de furtun ar avea nevoie de prinderi atât de solide cu manșoane de tablă mai late de 1 cm?
- de ce furtunul ar avea nevoie de prindere în partea de jos și nu ar fi suficientă prinderea de pe brațul din dreapta?
- la minutul 2:52 nu e sincronizată turnarea lichidului cu pornirea micropompei. Așa că lichidul se acumulează în pahar fără să curgă pe furtun în jos datorită tamponului de aer dintre micropompa oprită (prinderea de jos) și pahar. Deci e o imagine SF. Lichidul albastru în pahar dar pe furtun deloc. laughing
Apoi pornește micropompa și lichidul circulă, chiar și urcă pe furtunul din dreapta sfidând legea vaselor comunicante. laughing

2 răspunsuri:
| Darkmagic a răspuns:

Nu e niciun truc, e un fake, o pompa frumoasa sau alt mecanism asemanator e ascuns pe undeva. big grin
Ce spune omul e tot fake, paradoxul hidrostatic sau principiul vaselor comunicante nu ar lasa sa se intample cum vrea autorul, lichidul turnat in pahar s-ar echilibra in furtun la aceeasi inaltime cu lichidul din pahar.

| RaduRobertRO explică:

Nimeni? Nu stie nimeni sau nu a vazut nimeni intrebarea?