| Theo94 a întrebat:

Care este diferenta dintre gandire logica si gandire analitica?

Răspuns Câştigător
| tartakower a răspuns:

Gândirea logică urmărește deducțiile logice și concluziile care se pot formula în urma aplicării raționamentelor de tip calcul propozițional. Gândirea analitică se concentrează asupra părților unui întreg pentru a analiza semnificația fiecăreia dintre ele, fiind mai interesată de elemente decât de relațiile dintre aceste elemente.

8 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns (pentru tartakower):

Sursa?

| tartakower a răspuns (pentru sabin89):

Nu am o sursă specifică, am încercat să surprind esențialul în cuvinte puține.

Răspuns utilizator avertizat
| Theo94 explică (pentru Bubico2022):

DACA este vreo diferenta.

| Theo94 explică (pentru Bubico2022):

In practica, ambii termeni sunt folositi interschimbabil pentru a descrie tehnici de rezolvare a problemelor.

https://www.practiceaptitudetests.com/what-is-analytical-reasoning/

"Logical reasoning is about following step-by-step logical thinking to reach a conclusion, and this can be tested in many ways, from inductive and deductive reasoning to abstract reasoning."

"Analytical reasoning is about interpreting the logic needed to reach a conclusion that could be or has to be true."

"Difference Between Analytical Ability & Logical Reasoning"
"The ability for analysing conditions and situations in terms of considering key information, element, factor, etc., is known as analytical ability. On the other hand, ordered steps of thinking and logic for understanding the concept more precisely is involved in logical reasoning."

"Another major difference between the both is the ability that helps in finding answers for something through analysing the problem by information and skills is analytical ability. In contrast, the mental ability based on cracking logic behind the problem through step-by-step processing is logical reasoning."

https://unacademy.com/......l-ability/

| CostinAlamariu a răspuns:

Presupun ca gândire logica prespune doar o anumita intuiție logica, adică conform logicii de bază în timp ce cea analiză e deductivă

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Gen metoda științifică, arunci doua obiecte cu greutate diferite, care va atinge pământul prima? Logic ar fi ceea mai greu științific nu, ambele ajung