| LaRaBoT a întrebat:

Care este formula singelui?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Sângele este un ţesut conjunctiv lichid, format din plasmă, în care plutesc elementele figurate, celule sau globule roşii, globule albe etc. Nu se poate vorbi de o formulă chimică a sângelui, este o materie deosebit de complexă, a carei structură nu poate fi comprimată într-o formulă.
Iată, aceasta este numai formula unuia dintre tipurile de hemoglobină, o substanţă din globulele roşii care transportă oxigenul şi dioxidul de carbon prin corp
C 3032 H 4816 0 872 780 N S 8 Fe 4
Sper să-ţi fie de folos!
Te invit pe site-ul lecturirecenzate.ro O să-ţi placă!

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Care castigarati mah premiul Nobel pentru medicina? laughing laughing laughing

Repede au sarit fraierii pe google si au dat o insiruire de caractere pe care nu stiu nici macar sa o citeasca laughing laughing laughing. Mai cautati, mai cautati, daca o gasiti pana la urma, va garantez eu ca veti primi Nobelul.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Banuiesc ca te referi la hemoleucograma, sau analizele care se fac la sange.Asta depinde de cerintele medicului, dar in general se analizeaza:
* Numarul de globule rosii din sange - eritrocite (RBC)
* Numarul de globule albe din sange - leucocite (WBC)
* Cantitatea totala de hemoglobina din sange (HGB)
* Procentul de globule rosii (hematocrit) (HCT)
* Media volumului globulelor (MCV) - marime globulelor rosii
* Media globulara a hemoglobinei (MCH)
* Concentratia medie a hemoglobinei (MCHC)
* Numarul de trombocite (PLT)
http://www.focuslab.ro/Informatii/Hemoleucograma_completa.aspx

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

AH1N1 (sau era alta?)

| Flacarica a răspuns:

C738H1166N812O203S2Fe

| iuzarneim a răspuns:

C738H1166N812O203S2Fe

| LaRaBoT explică:

Ms mult pentru raspuns