| adelina73 a întrebat:

Care presiune este mai mare, a singelui venos(cu CO2) sau a celui arterial(cu O2)

1 răspuns:
| techUranium a răspuns:

Când sângele pleacă de la inimă (prin artere), el este împins de către inimă cu presiune, care scade în drumul său înapoi spre inimă (prin vene).

Îţi voi realiza o schemă a circulaţiei sângelui. Să presupunem că eşti o hematie (o globulă roşie), care este transportată de-a lungul circulaţiei sângelui.
Din ventriculul stâng al inimii porneşti printr-o arteră mare, Artera Aortă, spre întregul corp (mai puţin zona plămânilor). În timpul călătoriei, treci prin artere mijlocii, artere mici, arteriole, până ajungi la capilare, unde se face schimbul de gaze. (laşi O2 şi iei CO2). De acolo porneşti prin venule, vene mici, vene mijlocii, vene mari (Vene Cave) spre inimă, în atriul drept. Din atriul drept, eşti transportată în atriul stâng. Acolo pleci cu CO2-ul preluat prin alte artere mari (arterele pulmonare), artere mijlocii, artere mici, arteriole, după care ajungi la capilarele din zona plămânilor. Descarci CO2-ul şi te umpli cu O2, pe care îl duci spre inimă prin venule, vene mici, vene mijlocii, vene mari (vene pulmonare) spre inimă, în ventricului drept. De acolo, se duce spre ventriculul stâng, şi circulaţia se reia.

Deci, sângele arterial poate fi încărcat cu O2-în circulaţia mare- sau cu CO2-în circulaţia mică, pulmonară-.
Sângele venos este încărcat cu CO2 în circulaţia mare, şi cu O2 în cea mică.
Indiferent de gazul pe care îl transportă, sângele arterial va circula cu o presiune mai mare decât cel venos.

Sper că ţi-am fost de folos happy. O zi bună!