| anonim_4396 a întrebat:

Care este legatura dintre pisici si spiritele malefice sau diavoli?

13 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Asta chiar nu stiu, dar iti spun o experienta pe care au avut-o unii soldati pe cind eram in armata. Facusem armata la graniceri, asta inseamna nopti multe petrecute uneori singur in locuri pustii. Povestea am auzit-o de la niste cadre militare, oameni care aveau un cuvint greu de zis, deci puteau sa se pronunte, altfel nu credeam. La un pichet de graniceri, drumul catre fisie (granita), trecea pe linga o balta. Adesea, cind se intorceau patrulele de graniceri (erau cite doi) de pe granita, puteau vedea, in noptile cu luna plina, o pisica neagra ce mergea inaintea lor, iar cind ajungeau la balta, ea o lua si mergea pe balta, pe apa. Si mergea cu ei pina aproape de pichetul de graniceri (locul de "cazare" al granicerilor). Si cind se intimpla asta, unul din soldati avea ceva de suferit. S-a intimplat o data. S-a mai intimplat inca o data. Dupa ce s-a intimplat de mai multe ori, soldatii nu au vrut sa mai mearga in acel loc de paza. Si atunci au inceput cercetarile (normal ca conducatorii acelui pichet s-au interesat de ce). Soldatii nu au fost crezuti. Asta pina ce nu au mers citeva cadre militare cu ei. Si abia atunci au fost crezuti. Chestia asta a dus la schimbarea rutei soldatilor pina in acel punct de paza (lucru care se facea foarte rar).

| mihaibrasov a răspuns:

Egiptenii foloseau pisica nu doar ca si animal de companie ci pentru ca aceasta ajuta in anumite practici oculte (in special dedublari). E vorba de elementalul acestui animal (de dimensiuni ceva mai mari insa decat in realitate) care te poate ajuta. Dar, asta nu are legatura cu diavoli (care de altfel sunt rodul imaginatiei noastre, nu niste entitati de sine statatoare, ci poate, unele trecatoare prin anumite spatii temporale sau dimensionale).

| Flav a răspuns:

Ambii au coada?

| danut a răspuns:

Aceiasi care este intre tine si poporul Aztec.

| Angel0 a răspuns:

Exact legatura dintre tine si Marioara.

| DianaScorpio a răspuns:

Nu cred ca spirite malefice si diavol sunt cuvintele cele mai potrivite...Pamantul emana energie telurica (care pentru organismele vii nu este benefica), iar pisicile nu stiu din ce motiv, simt aceasta energie telurica. Se spune ca daca vrei sa afli pe unde vine energia telurica intr-o camera, tot ce trebuie sa faci e sa pui o pisica inauntru, si acolo unde ea se aseaza, pe acolo vine.

| AlxMro a răspuns:

Nici una! Eu unul ma enervez cand vad pe cineva ca-si face cruce de 3 ori cand vede o pisica neagra... E doar un animal! Nu are absolut nici-o legatura cu spirite malifice sau diavoli.

| dr0wn a răspuns:

Pisiciile erau considerate zeitati in Egiptul antic. Oarecum.
Unele malefice lol.
Dar sincer mie mi se par mai mult enervante decat malefice big grin

| KiddFaraSentimente a răspuns:

Niciuna .

| Enma a răspuns:

Poat pentru ca sunt viclene si se dau bine pe langa oameni si chestii rele plus ca sti ca unde doarme pisica tuh nu trebuie sa stai cu capu etc chestii le atrag locurile cu ci negativ happy

| Enma a răspuns:

Deshi mie imi plac pisicile funda?big grin

Răspuns utilizator avertizat
| Beea_Byanka_1990 a răspuns:

Pisicile sunt mai rele