| EfraimAshdothabediahKochBar a întrebat:

Care este legatura intre ideile de dumnezeu, libertate si nemurirea sufletului?

7 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Incerc sa-mi pun in ordine gandurile pentru a da un raspuns satisfacator intrebarii tale; si mi se pare foarte dificil sa faci legatura sugerata in intrebare. Daca ideea de Dumnezeu este prezenta dintodeauna si pretutindeni in lume,din preistorie si pana astazi,de la societati moderne si sofisticate precum cea americana sa spunem, si pana la tribul kombai din Noua Guinee,modul particular in care si-a reprezentat fiecare comunitate omeneasca pe Dumnezeu a dus la aparitia unor religii foarte diferite in conceptii,dogme, obiceiuri; e foarte interesant ca oamenii au atribuit valori divine unor semeni ai lor.cu existenta atestata de istorie precum Iisus, Budha sau Confucius.Iar conceptia despre dumnezeu a permis si aparitia unor intrebari esentiale precum cea a libertatii, sa spunem."Cat de liber este omul?"Raspunsul la aceaste intregare este diferit; crestinii cred in Liberul Arbitru si pun semnul egal intre destin si suma alegerilor individuale; budistii cred in existenta karmei inflexibile si pe care omul n--o poate decat accepta si urma.Cat despre nemurirea sufletului, toate religiile cunoscute par a crede in ea; vechii egipteni puneau in morminte vase cu mancare, imparatii chinezi erau aparati dupa moarte de mari osti de teracota ingropate alaturi de ei; e prima oara cand imi vine in minte gandul ca nemurirea sufletului poate fi mai mult decat o frumoasa speranta.Pentru ca,marturisesc cinstit,educatia materialista pe care am primit-o nu-mi ingaduie decat sa fiu sceptica; spre nenorocul meu,desigur si al altora care gandesc ca mine; cei ce cred ca vor invia intr-o zi sunt, cu siguranta, mai fericiti.Pana la urma,Arista,daca credem in Dumnezeu,ne simtim liberi dar si mai speram ca nu plecam decat pentru a ne intoarce este, poate, culmea fericirii unui suflet omenesc...Si poate ca apriorismul kantian e important de evocat aici:sa credem inainte de a experimenta...

| cristi202 a răspuns:

Ca om obisnuit, esti dependent de sute de lucruri. Nu doar alcoolul sau drogurile dau dependenta. Incearca sa renunti la o haina draga, care iti vine f bine pe corp, dind-o cuiva care nu are ce imbraca. Nu e usor, asa-i? Si asa e cu multe lucruri sau persoane din viata noastra, suntem legati de ele, si suferim enorm daca le pierdem, in funcite si cit de mult am tinut la ele. Ce face Dumnezeu? Vine si iti spune: renunta la ele! Nu in sensul neaparat de a nu le mai avea, ci in sensul de a nu-ti lipi inima de ele, adica sa le ai, dar sa nu te doara daca le pierzi, sau sa nu iti fie greu sa le dai.Cind ajungi sa te dezlipesti de orice lucru sau persoana, realizezi ca ai ajuns la adevarata libertate: esti liber sa nu mai depinzi de vreun lucru sau vreo persoana. Multi zic ca sunt liberi sa faca ce vor, dar cite lucruri sau persoane din viata lor decid de fapt ce fac ei? Daca e sa fii realist, ajungi usor la concluzia ca cei mai multi oameni sunt legati de ceva anume. Si adevarata libertate nu sta in a face ceea ce doresti, ci in a face ceea ce sti ca trebuie sa faci. Si aici am un exemplu concludent: citi studenti nu invata decit in sesiune, ingrasind porcul in ajun, cind de fapt ei stiu ca ar trebui sa invete pe tot parcursul semestrului, insa ei prefera sa se distreze mai degraba tot timpul, decit sa isi ia macar o ora, doua pe zi ca sa invete? Asta e, ei sunt dependenti de distractii, si nu pot fara ele. Si adevarata libertate nu e sa te distrezi cit vrei, asa nu vei realiza nimic in viata, ci sa ai capacitatea de a spune nu distractiei atunci cind e nevoie, atunci cind ar trebui sa inveti. Si Dumnezeu asta face, iti da acea capacitate de a discerne ce trebuie sa faci, si puterea de a face. Si asa realizezi ca de fapt esti liber cu adevarat.

| danut a răspuns:

Iti pot spune ca NU exista NICI o legatura intre nemurirea sufletului si Dumnezeu. Nemurirea sufletului este INVENTIA DRACULUI prin care a inselat-o pe Eva. Libertate in sensul general de intelegere NU EXISTA, poti fi doar adeptul uneia din parti, Dumnezeu sau satana. Atunci cand esti convins ca esti liber nu esti decat adeptul parti intunecate al existentei (diavol). Vreti sau nu asta este adevarul.

| NoChanceForUs a răspuns:

Biserica.Se zice că ea e intermediar, e ca o ață dentară în dinții civilizației.

| play4girls a răspuns:

Legatura e doar intre ''ideile de dumnezeu'' si asa zisa ''nemurire a sufeltului''.libertatea chiar nu are nici o legatura cu dumnezeu sau mai bine zis dumnezeu n-are idee cei aia libertatelaughing... punctul e ca,daca esti credincios(d'aia pe biblie),nu prea ai cum sa fii liber.ute ca am gasit si legaturalaughing... daca exista dumnezeu,el ne'a lasat libertatea de a alege ce e mai bun pentru noi,,si sa faceam tot ceia ce credem ca e mai bine(libera alegere).nu sa mergem si sa platim la biserira, sa se roage ei pentru noilaughing.cat despre ''nemurirea sufletului'', eu, raiul il ''vad'' pe pamant.cred ca ar trebui sa traiesti asa cum vrei tu si sa nu te gandesti la consecintele de ''dupa viata''.in fine.pe intrebarea asta, am putea discuta ore insir.bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Moartea a intrat in lume prin adam.pacatuind el a devenit imperfect la fel ca lucifer care din heruvim al luminii a ajuns inger cazut, fiindca s-a gasit mandrie in el.deci dumnezeu a iubit lumea atat de mult incat a vrut sa ne scoata din robia pacatului deci si a mortii.fiindca moartea este plata pacatului.noi am fi murit oricum fiindca mostenim imperfectiunea asta de la adam.cine putea sa ne scoata din aceasta robie? cineva curat, nevinovat, si neinvins de patimile si de rautatea lumii.fiul lui Dumnezeu.s-a intrupat,s-a rastignit si-a varsat sangele care ne-a spalat de efectele pacatului primordial.dar Dumnezeu nu se razgandeste niciodata,si a spus; in tarana vei merge caci din ea esti luat.dar crezand in Iisus Hristos, si urmandu-i invataturile noi devenim liberi din robia mortii, avand posibilitatea de a trai vesnic.in momentul in care ducem o viata curata,se cheama ca noi santem morti pentru pacat,si vii, in Iisus Hristos. daca ramanem in pacat, santem morti pentru Iisus Hristos si vii pentru pacat fiindca practicand pacatele santem robii lor.a demonilor din noi.curvie,betie,minciuna,crima,tigari,droguri,rautate,invidie,mandrie etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite de pilda alegerea lui play4girls.sa traiasca cum vrea.n-o impiedica nimeni.dar este sclava trupului ei doritor de multe si din cauza multelor placeri si puterii lor de seductie, nu are nici limita.un crestin are 10 porunci de respectat, si nici nu e asa greu de facut. unul care traieste in raiul asta de pe pamant nu are de respectat regulile respective.deci in loc sa faca sex pentru procreere si sa respecte dorintelesotiei sotului, se arunca in bratele desfraului, cu toate gaurile din dotare.in loc sa dea trupului hrana si bautura necesara traiului,baga in el alcool, droguri, pastile care duc la fapte din rai.raiul lor.curvie,betii, crime,violuri,batai,despartiri de familii, copii ai nimanui lasati de izbeliste, razboaie.si apoi dau vina pe Dumnezeu; de ce permite asa ceva? pai cred ca eu nu as permite asemenea fapte in raiul asta al vostru.io as desfiinta gradina asta unde e atat de bine.si as face alta, unde chiar sa se simta bine cei care aleg asta.