| xlmpq a întrebat:

Care este mai bun Plasma Sau LCD? Motivati de ce

6 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

Raspunsurile lui Alex si Cronki cam acopera paleta de "avantaje" ale plasmei...doar ca ele au inceput s-a cam dispara in ultimul timp deoarece performantele LCD-urilor (timp de raspuns, contrast, culori, unghi) au crescut foarte mult, cele mai scumpe egalind chiar performantele plasmei.LCD-ul isi pastreaza insa avantajele ce le avea in fata plasmei(si nu-s de neglijat): fiabilitatea, consumul, greutatea, solicitarea ochilor precum si pretul.
(Fanii isi apara si aici teritoriul, ca la batalia intre Canon-isti si Nikon-isti)

| Cronki a răspuns:

LCD'ul este compus din 2 panouri de sticla, iluminate din spate de catre un neon sau mai nou LED. Intre aceste 2 panouri de sticla se afla cristale lichide, de unde si numele de LCD.
Plasma sete compusa din cateva mii de tuburi asemanatoare celui de la TV'ul conventional dar de dimensiuni foarte mici.
LCD'ul sta rau cu contrastul,(nu si cele pe LED) si imaginea video este cam lenta fata de rivalul numit Plasma.
Plasma trebuie tinuta la distanta de ochi(strica vederea), spre deosebire de LCD care e inofensiv.
Acum, spune tu care este mai bun? happy Te salut!

Răspuns utilizator avertizat
| Spintecatorul a răspuns:

LCD, nu consuma atat.

| alex_2573 a răspuns:

Plasma: culori mai multe si mai vii, contrast mai bun, negru mai pur, timp de reactie mic, avantaj de pret la dimensiuni mari ale ecranului. De asemenea unghiul de vedere este de 178 – 179 grade dar la cele noi unghiul nu mai conteaza, se vede la fel din orice unghi (mai putin din spate)
Dezavantaje Plasma: posibilitatea aparitiei efectului de umbire (intunecare, ardere) la pixelii folositi exclusiv cum ar fi in cazul imaginilor statice, sau dungile negre la filmele in format lat etc… dar a aparut tehnologia de pre burn in fabrica care elimina 95% din problema
La Plasme mai apare un bazait suparator daca e folosit la altitudini mari.

| brix167y2 a răspuns:

Cu siguranta LCD! iti garanteziwinking