| Masinadescris a întrebat:

Care este simbolul Freonului? De ce nu il gasesc in Tabelul lui Mendeleev? Ma scuzati,nu ma pricep la chimie,dar am cautat"freon"in Tabelul lui Mendeleev si nu am reusit sa il gasesc. Sau nu exista acolo? Lamuriti-ma, va rog. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| andreirapid a răspuns:

Fiindca sunt niste acizi ce racest(frigorifici) iar in tabel nu gasesti substante compuse ci simple.
CFC (clorofluorocarburi), freonii clasici, care conțin Cl foarte instabil în moleculă;
HCFC (hidroclorofluorocarburi), freoni denumiți de tranziție, care conțin în moleculă și hidrogen, datorită căruia Cl este mult mai stabil și nu se descompune atât de ușor sub acțiunea radiațiilor ultraviolete;
HFC (hidrofluorocarburi), considerați freoni de substituție definitivă, care nu conțin de loc în moleculă atomi de Cl.
Totusi, la ora asta te intereseaza asta?

48 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Freonul e un compus chimic, nu un element. Adica o substanta complexa, din mai multe elemente.

| Masinadescris explică (pentru andreirapid):

Da,acum,asa mi-a venit. Mi-i se paruse mie putin ciudat de ce atunci cand scriam pe google" freonul in Tabelul lui Mendeleev"si imi apareau rezultate despre fluor. Acum mi-am dat seama de ce aparea asa. Multumesc frumos despre explicatie. Imi doresc sa stiu mai multe despre freon. Mi-ai fost de un real ajutor. Noaptea imi vin idei, tot felul de intrebari. Merci frumos. Bafta multa.

| Kaℓi a răspuns (pentru andreirapid):

O dilema cauzatoare de insomnii destul de buna, nu? happy

| Masinadescris explică (pentru andreirapid):

As mai avea o intrebare, daca imi permiti, te rog: la frigidere, care tip de freoni sunt utilizati: CFC, HCFC sau HC? Sunt curios. Multumesc mult. Scuze ca te bat la cap cu astfel de intrebari. Consider ca esti persoana potrivita pentru a-mi raspunde. Multumesc mult.

| andreirapid a răspuns (pentru Kaℓi):

Chiar ca. Mai Kali, mie mi-ai raspuns la intrebare ca cica te deprima, de ce?
Scuze ca ti-am furat funda, Masinadescris, da-i funda ei big grin

| Masinadescris explică (pentru Kaℓi):

Asta a fost bunawinking Dilema cauzatoare de insomnii: freonul. laughing O sa tin minte asta.

| Kaℓi a răspuns (pentru andreirapid):

No problem, nu colectionez fundite! pe vremuri colectionam voturi "stupid", dar acum se intituleaza "eronat" si nu-mi mai plac laughing
Nu stiu despre ce intrebare ma intrebi...

| Masinadescris explică (pentru andreirapid):

Pai,i-as da fundita dansei/dansului, dar ti-am dat-o deja tie. Nu cred ca exista optiunea de a o da cuiva din nou in cadrul aceleiasi intrebari. V-as fi dat la amandoi fundita daca ar fi exista aceasta optiune.

| andreirapid a răspuns (pentru Masinadescris):

HCFC este pentru pastrarea lor
HC pentru racire, iar CFC pentru inghetare! Deci HCFC la frigider, HC, CFC la congelator. Vrei sa iti cumperi frigider, i-al de la wirpool laughing

| Masinadescris explică (pentru Kaℓi):

Chiar ca mi-a trecut somnul. Voua nu?

| andreirapid a răspuns (pentru Kaℓi):

"Stiai ca in acest moment 3, 7 miliarde de oameni dorm, 2, 3 milioane se îndrăgostesc, 4, 1 milioane mănâncă, dar o singura persoana draguță din toată lumea citește acest mesaj?

De la mine pentru tine : http://livetyping.com/827159.gif " asta :D

| andreirapid a răspuns (pentru Masinadescris):

Eu vara nu dorm draguto/dragule happy

| andreirapid a răspuns (pentru Masinadescris):

N-ai pentru ce happy Tot asa sa iti vina idei

| andreirapid a răspuns (pentru Masinadescris):

Ce varsta ai?

| Masinadescris explică (pentru andreirapid):

Ce frumos. Dar cate tabele apar cu scris? Foarte interesant.

| Kaℓi a răspuns (pentru andreirapid):

Ah, da laughing
Am obiceiul sa nu citesc numele, n-am facut legatura intre specialistul in freon si tipul deprimant de optimist cu mesaje deprimant de pozitive livetyping...winking
Merci oricum happy

| andreirapid a răspuns (pentru Masinadescris):

Ala nu e tabel, o mai multe poze combinate intr-una singura animata(gif) mersi big grin

| Masinadescris explică (pentru andreirapid):

Ma numesc Dan. Incantat sa te cunosc, Andrei. Rapidist? Eu dinamovist. Sa le aratati la Steaua etapa urmatoare cine e rapidul si cum renaste. In general, imi place sa adresez intrebari de genul. Sunt o fire curioasa. Numai sa aiba cine sa imi raspunda. Hehe.

| andreirapid a răspuns (pentru Kaℓi):

Deprimant de optimist? Antiteza asta ma omoara laughing, optimistul e un defect?

| Masinadescris explică (pentru Kaℓi):

Specialistul in freonwinking Chiar ca e specialist. Cred ca a facut scoala de frigotehnie. Asa se numeste, parca, nu?

| Masinadescris explică (pentru andreirapid):

Hehe. Esti amuzant, Andrei.

| andreirapid a răspuns (pentru Kaℓi):

Specialist in freon e mult spus, pur si simplu ma ocup de nisa combine frigorifice, climatizare si alte din astea...

| Masinadescris explică (pentru andreirapid):

Andrei,dar ai facut scoala de frigotehnie? Asa se numeste? Iti trebuie bac-ul pentru asa ceva? Cam cat costa?

| andreirapid a răspuns (pentru Masinadescris):

Sa traiesti Dan! Da Rapidist(tot cu R mare scriu), praf facem oile sambata, dar de renascut mai greu, dar na sa fim optimisti laughing.
E foarte bine, in viata mereu ai de invatat!

| andreirapid a răspuns (pentru Masinadescris):

Ma imbatranesti zau, dupa tine am 30-40 de ani laughing?
16 impliniti in octombrie, atat. De meserie elev, pasiune(putem sa ii spunem si asa) SEO, in SEO trebuie sa fi sti cate putin din toate, si frigidere, si case de lemn...

| Masinadescris explică (pentru andreirapid):

Sper sa o bateti pe"Stelemeaua",precum spun cei de pe Facebook. Andrei,ca tot veni vorba,si esti omul potrivit,mai spune-mi te rog despre freon, sa profit de ocazie cat timp esti aici, ca te pricepi foarte bine: pana la ce temperaturi poate ajunge freonul? Este incolor? Inca ceva, legat de formula sa: care ar fi formula lui chimica(daca are asa ceva)? Nu mi-a placut niciodata chimia, dar se pare ca se observa faptul ca n-am invatat abia acum dupa ce nu mai sunt la liceu. Hehe.

| Masinadescris explică (pentru andreirapid):

Dupa cate stii pareai cam de 30 big grin Cine ar fi crezut ca un elev de 16 ani stie asa multe la asa varsta? Multi inainte iti doresc. Eu am 21. Scuze ca te-am facut sa te simti batran. laughing Credeam ca lucrezi ca si persoana care se ocupa de frigidere zilnic si ca aceasta ii este meseria. Sper ca te-am facut sa razi laughing Macar asa uitam de somn.

| andreirapid a răspuns (pentru Masinadescris):

Freonul e o substanta ce face posibila gheata aia ce o vezi tu in frigider, deci incolor, CFC, HCFC, HC sunt formulele ti-am spus sus unde mi-ai dat funda cum se traduc. Freonul se foloseste si la incaperile frigorifice, climatizare, auto etc. Este un gaz si se foloseste si in medicina.

| Masinadescris explică (pentru andreirapid):

Aaa. acum am inteles. si este periculos in contact direct cu organismul? dar pana la ce temperaturi maxime, cu aproximatie, poate ajunge? E nevoie de acel compresor situat in partea de jos a frigiderului pentru ca el sa produca racirea?

| andreirapid a răspuns (pentru Kaℓi):

N-ai pentru ce happy. disparusi?