| Masinadescris a întrebat:

Care este simbolul Freonului? De ce nu il gasesc in Tabelul lui Mendeleev? Ma scuzati,nu ma pricep la chimie,dar am cautat"freon"in Tabelul lui Mendeleev si nu am reusit sa il gasesc. Sau nu exista acolo? Lamuriti-ma, va rog. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| andreirapid a răspuns:

Fiindca sunt niste acizi ce racest(frigorifici) iar in tabel nu gasesti substante compuse ci simple.
CFC (clorofluorocarburi), freonii clasici, care conțin Cl foarte instabil în moleculă;
HCFC (hidroclorofluorocarburi), freoni denumiți de tranziție, care conțin în moleculă și hidrogen, datorită căruia Cl este mult mai stabil și nu se descompune atât de ușor sub acțiunea radiațiilor ultraviolete;
HFC (hidrofluorocarburi), considerați freoni de substituție definitivă, care nu conțin de loc în moleculă atomi de Cl.
Totusi, la ora asta te intereseaza asta?

| Masinadescris explică (pentru andreirapid):

Da,acum,asa mi-a venit. Mi-i se paruse mie putin ciudat de ce atunci cand scriam pe google" freonul in Tabelul lui Mendeleev"si imi apareau rezultate despre fluor. Acum mi-am dat seama de ce aparea asa. Multumesc frumos despre explicatie. Imi doresc sa stiu mai multe despre freon. Mi-ai fost de un real ajutor. Noaptea imi vin idei, tot felul de intrebari. Merci frumos. Bafta multa.

| Kaℓi a răspuns (pentru andreirapid):

O dilema cauzatoare de insomnii destul de buna, nu? happy

| Masinadescris explică (pentru andreirapid):

As mai avea o intrebare, daca imi permiti, te rog: la frigidere, care tip de freoni sunt utilizati: CFC, HCFC sau HC? Sunt curios. Multumesc mult. Scuze ca te bat la cap cu astfel de intrebari. Consider ca esti persoana potrivita pentru a-mi raspunde. Multumesc mult.

| andreirapid a răspuns (pentru Kaℓi):

Chiar ca. Mai Kali, mie mi-ai raspuns la intrebare ca cica te deprima, de ce?
Scuze ca ti-am furat funda, Masinadescris, da-i funda ei big grin

| Masinadescris explică (pentru Kaℓi):

Asta a fost bunawinking Dilema cauzatoare de insomnii: freonul. laughing O sa tin minte asta.

| Kaℓi a răspuns (pentru andreirapid):

No problem, nu colectionez fundite! pe vremuri colectionam voturi "stupid", dar acum se intituleaza "eronat" si nu-mi mai plac laughing
Nu stiu despre ce intrebare ma intrebi...

| Masinadescris explică (pentru andreirapid):

Pai,i-as da fundita dansei/dansului, dar ti-am dat-o deja tie. Nu cred ca exista optiunea de a o da cuiva din nou in cadrul aceleiasi intrebari. V-as fi dat la amandoi fundita daca ar fi exista aceasta optiune.

| andreirapid a răspuns (pentru Masinadescris):

HCFC este pentru pastrarea lor
HC pentru racire, iar CFC pentru inghetare! Deci HCFC la frigider, HC, CFC la congelator. Vrei sa iti cumperi frigider, i-al de la wirpool laughing

| Masinadescris explică (pentru Kaℓi):

Chiar ca mi-a trecut somnul. Voua nu?

| andreirapid a răspuns (pentru Kaℓi):

"Stiai ca in acest moment 3, 7 miliarde de oameni dorm, 2, 3 milioane se îndrăgostesc, 4, 1 milioane mănâncă, dar o singura persoana draguță din toată lumea citește acest mesaj?

De la mine pentru tine : http://livetyping.com/827159.gif " asta :D

| andreirapid a răspuns (pentru Masinadescris):

Eu vara nu dorm draguto/dragule happy

| andreirapid a răspuns (pentru Masinadescris):

N-ai pentru ce happy Tot asa sa iti vina idei

| andreirapid a răspuns (pentru Masinadescris):

Ce varsta ai?

| Masinadescris explică (pentru andreirapid):

Ce frumos. Dar cate tabele apar cu scris? Foarte interesant.

| Kaℓi a răspuns (pentru andreirapid):

Ah, da laughing
Am obiceiul sa nu citesc numele, n-am facut legatura intre specialistul in freon si tipul deprimant de optimist cu mesaje deprimant de pozitive livetyping...winking
Merci oricum happy

| andreirapid a răspuns (pentru Masinadescris):

Ala nu e tabel, o mai multe poze combinate intr-una singura animata(gif) mersi big grin

| Masinadescris explică (pentru andreirapid):

Ma numesc Dan. Incantat sa te cunosc, Andrei. Rapidist? Eu dinamovist. Sa le aratati la Steaua etapa urmatoare cine e rapidul si cum renaste. In general, imi place sa adresez intrebari de genul. Sunt o fire curioasa. Numai sa aiba cine sa imi raspunda. Hehe.

| andreirapid a răspuns (pentru Kaℓi):

Deprimant de optimist? Antiteza asta ma omoara laughing, optimistul e un defect?

| Masinadescris explică (pentru Kaℓi):

Specialistul in freonwinking Chiar ca e specialist. Cred ca a facut scoala de frigotehnie. Asa se numeste, parca, nu?

| Masinadescris explică (pentru andreirapid):

Hehe. Esti amuzant, Andrei.

| andreirapid a răspuns (pentru Kaℓi):

Specialist in freon e mult spus, pur si simplu ma ocup de nisa combine frigorifice, climatizare si alte din astea...

| Masinadescris explică (pentru andreirapid):

Andrei,dar ai facut scoala de frigotehnie? Asa se numeste? Iti trebuie bac-ul pentru asa ceva? Cam cat costa?

| andreirapid a răspuns (pentru Masinadescris):

Sa traiesti Dan! Da Rapidist(tot cu R mare scriu), praf facem oile sambata, dar de renascut mai greu, dar na sa fim optimisti laughing.
E foarte bine, in viata mereu ai de invatat!

| andreirapid a răspuns (pentru Masinadescris):

Ma imbatranesti zau, dupa tine am 30-40 de ani laughing?
16 impliniti in octombrie, atat. De meserie elev, pasiune(putem sa ii spunem si asa) SEO, in SEO trebuie sa fi sti cate putin din toate, si frigidere, si case de lemn...

| Masinadescris explică (pentru andreirapid):

Sper sa o bateti pe"Stelemeaua",precum spun cei de pe Facebook. Andrei,ca tot veni vorba,si esti omul potrivit,mai spune-mi te rog despre freon, sa profit de ocazie cat timp esti aici, ca te pricepi foarte bine: pana la ce temperaturi poate ajunge freonul? Este incolor? Inca ceva, legat de formula sa: care ar fi formula lui chimica(daca are asa ceva)? Nu mi-a placut niciodata chimia, dar se pare ca se observa faptul ca n-am invatat abia acum dupa ce nu mai sunt la liceu. Hehe.

| Masinadescris explică (pentru andreirapid):

Dupa cate stii pareai cam de 30 big grin Cine ar fi crezut ca un elev de 16 ani stie asa multe la asa varsta? Multi inainte iti doresc. Eu am 21. Scuze ca te-am facut sa te simti batran. laughing Credeam ca lucrezi ca si persoana care se ocupa de frigidere zilnic si ca aceasta ii este meseria. Sper ca te-am facut sa razi laughing Macar asa uitam de somn.

| andreirapid a răspuns (pentru Masinadescris):

Freonul e o substanta ce face posibila gheata aia ce o vezi tu in frigider, deci incolor, CFC, HCFC, HC sunt formulele ti-am spus sus unde mi-ai dat funda cum se traduc. Freonul se foloseste si la incaperile frigorifice, climatizare, auto etc. Este un gaz si se foloseste si in medicina.

| Masinadescris explică (pentru andreirapid):

Aaa. acum am inteles. si este periculos in contact direct cu organismul? dar pana la ce temperaturi maxime, cu aproximatie, poate ajunge? E nevoie de acel compresor situat in partea de jos a frigiderului pentru ca el sa produca racirea?

| andreirapid a răspuns (pentru Kaℓi):

N-ai pentru ce happy. disparusi?

| Masinadescris explică (pentru andreirapid):

Si care sunt temperaturile maxime, cu aproximatie, la care poate sa ajunga freonul? E nevoie de acel compresor din partea de jos a frigiderului pentru ca freonul sa produca racire si inghetare? In contact direct cu organismul uman ce poate sa produca?

| andreirapid a răspuns (pentru Masinadescris):

Nicio problema. Nu lucrez, dar am cunostinte ce vand frigidere, zi cum am zis mai sus, freonul nu numai acolo e folosit big grin. Si eu sunt incantat de cunostinta. Si iti mulumesc. Tinem legatura, totusi de somn nu pot uita chiar de tot! Noapte buna!

| andreirapid a răspuns (pentru Masinadescris):

Pai contactul dintre freon si aerul rece(dat ce compresor ) face posibila racirea.
Mi-a facut placere sa vorbim, imi pare bine ca te-am cunoscut, insa nu pot renunta la somn total!

| Kaℓi a răspuns (pentru andreirapid):

Sunt pe cale de disparitie! maine lucrez, de la ora 8 happy
Noapte buna!

| Masinadescris explică (pentru andreirapid):

Te inteleg, stai linistita. Multumesc frumos pentru timpul si raspunsurile acordate. De asemenea, si eu ma bucur ca te-am cunoscut. Placerea este de partea mea. Haide Rapid.

| relian a răspuns (pentru andreirapid):

Scuze dar nu cred ca e asa cum tu spui.CFC nu se mai folosesc deloc si asta de ani buni.Si orice refrigerant raceste sau congeleaza.Si ca idee toate frigiderele contin HFC, ma refer astea ceva mai noi. Iara la congelatoare se foloseste acelasi refrigerant.Nici nu mai exista la vinzare de ani buni CFC. Poate se mai gaseste prin aparatele antice, insa nu ai voie sa umbli la asa ceva.Cu alte cuvinte nu se mai comercializeaza decit HCFC SI HFC. Iara daca nu ma insel in Europa nu se mai comercializeaza nici HCFC ci numai HFC.Cu alte cuvinte la nivel mondial sa reglementat eliminarea si a HCFC.Scuze ca ma bagai dar e bine sa retinem ce e correct.

| relian a răspuns (pentru Masinadescris):

Scuze dar tu citi ani ai? Am vazut ai spus ca esti curios sa stii sa afli etc.Pai inainte sa intrebi chestii de genul asta ar trebuie sa citesti daca nu ai facut-o, legea gazelor apoi vei intelege cum sta treaba cu acesti refrigeranti pentru ca de fapt ei sint gaze.Un gaz sau oricare gaz se comporta exact la fel indiferent de ce gaz este.Bine ca se comporta la fel conform celor 3 legi alea gazelor insa unele mai accentuat altele ceva mai p utin.Deci sa o scurtez si sa intelegi cum se comporta gazele uite ceva simplu.Un gaz atunci cind ii cresti presiunea adica il supui la presiuni mari el devine lichid si se incalzeste. Daca ii scazi brusc presiunea atnci el se evapora si ii scade si temperatura.Ei exact aia face acel compressor pompeaza vapori sau sa-i zicem simplu gaz, deci il pompeaza la presiuni foarte mari si devine lichid si sta in radiatorul ala de afara unde este cit de cit racit.De acolo este pompat pe acea teava mai subtire spre radiatorul din casa.Sau daca ne referim la frigider avem tot 2 radiatoare. Unul inauntru in frigider si altu afara in spatele frigiderului.Cind ajunge la acel radiator el este lichid si la presiune si temperature foarte mare. Daca ai pune mina pe teava aia ai simti foarte fierbinte.Acolo ce se intimpla? Ca orice gaz daca ii cresti presiunea se incinge si se face lichid, iar daca ii scazi presiunea se raceste brusc si se evapora.Deci asta face acel Freon cum ii spunem noi.Il ducem in casa la presiune mare si deodata ii scadem presiunea brusc si mai mai ca ingheata.Si depinde de noi ce vrem sa obtinem gheata sau doar ceva peste zero grade.Deci acolo inainte de radiatorul din casa(din interiorul frigiderului dupa caz) exista un mic dispozitiv sau ceva mai mare depinde de aparat care face ca presiunea sa scada brusc.Cum are loc asta? Compresorul pompeaza gaz (vapori) pe o teava de un diametru mic, iar la capatul alantu adica la radiatorul din casa teava este deja obturata, mai exact are la intrare in acel radiator o duza ca la pompa de stropit daca ai vazut.Tu daca pompezi cu putere creste presiunea pe teava datorita ca orificiu de iesire este f mic.Deci in acest timp avem o presiune f mare de la compressor la radiatorul din casa.Acum Freonul care vine cu presiune este varsat dintr-o data in acel radiator care are din nou teava normala si din acea duza iesind o cantitate de lichid mica deodata presiunea acelui lichid ce iese scade brusc.In acest moment gazul aproape ca ingheata.Cam asta este in mare principiul.Este ceva simplu.Deci sa facem sa inghete sau sa fie doar rece tine de acea duza sau de un alt dispozitiv ceva mai complicat.Dar in general la frigidere se folosesc aceste duze sau uneori doar capilare, adica tevi f subtiri, din teava aia pe care vine freonul la un moment dat se despart mai multe tevi f subtiri care fac exact ce facea duza de care am povestit.Ca urmare noi consumam energie prin acel compressor care asigura presiune mare gazului si ne folosim appoi de acea duza si de proprietetile gazului sa obtinem acea racire. Sper ca intelegi ceva din ce spun pe aici. Daca ai intrebari ma gasesti pe aici.In rest pustiul ala de 16 ani citeste si el cite ceva dar le amesteca, le incurca si apoi ce el a spus nici nu se mai fabrica.In ziua de a zi nu mai ai voie ca producator sa fabrici aparate de racire care foloseste HCFC.Doar se folosesc cele care exista si se asigura gazul pina cind vor iesi din uz.

| relian a răspuns (pentru Masinadescris):

A scuze ai intrebat daca este periculos pentru organism.Asa la atingere nu este periculos si nici n-ar fi deloc t ca este un gaz inert.Insa devine periculos atunci cind este eliberat in incapari inchise.De ex daca dai drumul la o butelie de Freon intro incapere inchisa vei muri.El disloca oxigenul si daca nu ai ventilatie ala esti.In rest nu este flamabil nu se intimpla nimic, poate doar daca pui acea butelie in foc.Asa orice gaz dintr-o butelie va exploda pentru ca gazul se dilate la temperature.Acum daca intrebi de freonul dintr-un frigider daca este periculos raspunsul este ca nu.Cantitatea de Freon din frigider nu te poate afecta nicicum. Pina la ce temperature maxime poate ajunge freonul? Pai conform cu legea gazelor temperaura va creste proportional cu presiunea.Deci cu cit il supui la presiuni mari cu atit va creste si temperatura.Insa frigiderul tau sau mai bine spus comperesorul pompeaza acel gaz pina pe la 400 de PSI.Ce temperatura avem acolo? cred cam nu mai stiu pe de rost trebuie sa ma uit la ceasuri sa iti spun exact. Daca chiar esti curios ma uit siti zic.Dar gazul asta nou HCF poate urca pina la 800 PSI presiune la care gazul atinge o temperatura de ....asta o sa iti zic doar daca vrei sa stii. Uite ca asta nu tin minte. Daca ma intrebi nici eu nu mai stiu exact cum e cu legea gazelor adica sa-ti dau definitia exacta.

| relian a răspuns (pentru Masinadescris):

Aha stai asa ca vad ca mai vrei sa stii ceva.In contact cu corpul nostrum ce se intimpla? Pai depinde. Daca de ex dai drmul la furtun sau sa zic asa iti cade lichid pe degete o sa te arda prin frig.Nu stiu daca intelegi dar te arde asa vei simti acea congelare. Daca ai vazut filmul Terminator in care ala da drumul la cisterna aia cu azot lichid si ingheata totul in jur.Bine aceste gaze din frigider nu pot face ce face azotul lichid, dar iti poate produce arsuri pe degete prin degerare.Bine doar asa pielea, dar daca sa zicem ai continua sa tii degetul in lichid atunci iti poate congeal.Insa nu ai tu acces la asa ceva, deci nu iti fa problem ca frigiderul te asigur nu-ti va face absolut nici un rau.Deci sa intelegi lucruri recapituleaza ceva din legile gazelor, ca se pare ori ai uitat ori nu ai inteles la timpul cind ai invatat.Scuze si sper sa nu te superi. Iara copilul ala sau copila ce este bate cimpii deja vizibil.Auzi la contactul freonulu cu aerul are loc racirea.De unde este scoasa fraza asta? Care aer, ce freonul iese afara sau cum? Unde mai pui ca inainte sa pui Freon intron aparat se trage vacuum adica se elimina tot aerul din interior.Frate scuza-ma dar una este sa fii vinzator si alta sa te pricepi.Pai mai degraba spune uite eu dpoar vind nu stiu cu ce se maninca chestiile astea, nu sa vii si sa mai duci si oamenii in prapastie.Bine acum daca esti tipa si stiu si eu voiai doar sa faci conversatie scuze ca ma bagai.Dar ai zis ca esti curios si vrei sa inveti.Gata ma bag si eu la somn.Bafta si spor la conversatii. Sper ca nu team bagat in ceata sau sa te superi pe ce am spus.Numai bine.

48 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Da denumire insectelor o gasesti acolo?

| Kaℓi a răspuns:

Freonul e un compus chimic, nu un element. Adica o substanta complexa, din mai multe elemente.

| sticla09 a răspuns (pentru Kaℓi):

Coca cola este cumva tot din mai multe elemente? sau de ce nu il gasesc in tabelul periodic?

| Kaℓi a răspuns (pentru sticla09):

Nu e? ai cautat bine?
laughing

| sticla09 a răspuns (pentru Kaℓi):

Ah, ba da, este...dar nu-l vazusem eu. uite
http://i.imgur.com/GqqQXG1.jpg

| relian a răspuns:

Ok sa vedem.Freonul este short name, or nikname, adica sa nu stam sa ne incurcam limbile in gura, oamenii au spus simplu Freon.De ce nu se afla in sistemul periodic al elementelor? Pt ca este un compus o substanta obtinuta de catre om.Freon este deci un nume dat unui tip de refrigerant. Exact cum spunem noi astazi FRIGIDER.Ce este ala un frigider? Frigider de fapt este un nume dat unui aparat de racire, sau mai bine spus este un nume de comapnie care probabil a fabricat printre primele aparate de racire folosite de oameni in locuinte.Pt ca ala facuse pentru prima oara aceste aparate oamenii au generalizat si au spus tuturor racitoarelor frigider.Asa este sin cazul asta cu acest refrigerant.Freon este un nume de refrigerant si apartine firmei DuPont.Probabil si asta a fost cel mai raspindit la vremea lui si de aia oamenii numeau orice refrigerant Freon.Insa nu este correct. Poate ca in Romania se foloseste numele asta si foarte putin in alte state.In America de ex ei numesc aceste substante sau gaze REFRIGERANT si trebuie sa specifici ce tip de refrigerant este.In cazul freonului aveam de face cu 3 elemente acolo CFC, adica C=clor, F=flor si C= carbon. Daca le iei asa atunci le [poti gasi in tabelul lui Mendeleev.Acum fiecare a fabricat refrigerante care au denumiri de cum am spus ni se incurca limba in gura si ca urmare ei au numerotat aceste refrigerante.De ex R22 simplu, sau numele intreg-Chlorodifluoromethane or difluoromonochloromethane.Ei ca oamenii sa nu se mai bilbiei compania care la facut i-a zis simplu R22.Si tot asa.Acum am vazut ca ai intrebat pe undeva ce contine frigiderele.Depinde de frigiderr. Daca ai unul foarte antic ala contine Freon sau poate si mai rau ammoniac sau alte substante toxice, pentru ca la inceputuri asta se foloseau substante care de fapt sint toxice. Daca ai un frigider asa sa zic de vreo 10-20 de ani are CFC. Daca este mai nou are HCFC, Iara si mai nou are HFC.In mare sint 3 categorii de refrigerant.CFC care nu se mai folosesc de ani buni, HCFC care inca se mai foloseste dar doar la aparatele de aer conditionat si se prevede ca in urmatoarii ani sa fie eliminat si HFC care se folosesc la toate frigideele de astazi si la masini la aer conditionat.Deci asta ultimul este fara CLOR.Clorul ajuns in straturile superiore distruge ozonul.Acum si astea noi fara sint si ele daunatoare pentru ca contine carbon si contribuie la efectul de sera.Magarii.Deci asta se foloseste acum la frigidere si masini HFC=HIDROFLORCARBON.Si cum spunea cineva in tabelul ala sint doar elemente nu si compusi.Nu gasesti de ex APA in tabelul respectiv. Daca ai nelamurir ma gasesti pe aici.

| relian a răspuns:

Scuze dar cred ca am datosi eu in balarii.Imi cer scuze dar eram in discutie pe mai multe teme si am cam incurcat borcanele.Imi cer scuze dar n-are a face legea gazelor in cazul de fata.Asta e, o mai dau si eu de gard. poate cas nitel obosit.Dar excluzind chestia cu legea gazelor si ce am mai spus referitor la asta, restul este in regula.Deci asa se comporta substanta asta refrigeranta la anumite presiuni.Deci scuze ca te trimisei aiurea sa citesti legi.Se vede ca nici eu nu stiu prea bine.Dar cel putin recunosc.Gata nu mai spun nimic.Dar principal ala este cum am descris, asa se intimpla. Iara ce nu am spus este ca mai apare si un ventilator si freonul racindu-se raceste radiatorul, ventilatorul circulind aerul peste acel radiatot are loc schimbul de temperatura, adica de la cald se duce spre rece, ca urmare freonul prea prin radiator o parte din caldura si o scoate afara din casa sau din frigider si de aia acolo in spatele frigiderului este cald daca ai observant sau o sa observi.Gata ma bag la somn sa nu mai zic si alte balarii.

| Masinadescris explică (pentru relian):

Salut. Multumesc frumos pentru raspunsuri si pentru ca ai avut rabdare sa explici pe larg toate argumentele. As mai avea o intrebare,te rog,daca imi permiti: valva de expansiune la ce foloseste? Sau este vorba de acea duza de care spuneai mai sus? Inca ceva: exista scoala de frigotehnie? Asa se numeste? In ce judete exista,daca exista? Cat costa? Daca nu te retin,te rog,mi-ai putea spune cam care ar fi temperatura minima la care poate ajunge freonul? Adica se convertesc acei psi in grade celsius? Asa se afla temperatura freonului? Da,ai dreptate cu tot ce ai spus. De exemplu,cum e cu gazul dintr-o bricheta,acolo in bricheta e supus presiunii si e lichid,iar daca spargi bricheta se evapora si e foarte rece,dar parca arde. Din pacate,cand eram la liceu, nu imi prea placea fizica, nu o intelegeam, si acum se pare ca am nevoie de ea. Prea tarziu mi-am dat seama. Ai vazut vre'odata o simulare pe calculator sau la televizor despre cum functioneaza un frigider? Adica asa proiectat pe calculator, ceva 3D, de genul? Eu nu, de aceea te intreb pe tine. Multumesc inca o data pentru toate raspunsurile. Va trebui sa le invat, fiindca ma intereseaza mult. Te salut cu stima si respect. Multumesc frumos.

| relian a răspuns (pentru Masinadescris):

Valva de care tu spui este un dispozitiv care face acelasi lucru ca si duza de care ti-am spus, doar ca e ceva mai mare si lucreaza ceva mai cu precizie.Nu stiu cum se numeste in limba romana dar cred ca ceva pe aproape ce ai spus tu.In engleza se numeste EXPANSION VALVE sau mai pe scurt TXV.Aceasta valve asta face lasa sa treaca Freon atit cit este nevoie, ea citind in acelasi timp si freonul care iese din evaporator, adica din radiatorul dinauntru.Acum depinde de fabricant si de pret.Deci valve asta aia face lasa sa treaca Freon in evaporator ca si acea duza de care spuneam.Strainii numisc acea duza PISTON, dar de ce habar nu am pentru ca este exact duza de la pompa de stropit sau asemanatoare si face cam exact acelasi lucru.Acum asta e daca ei asa il numesc piston fiecare cu denumirile lor.Referitor la scoli de frigotehnie sincer habar nu am nici pe unde ar fi si nici cit ar costa.Intrebi ce temperature poate atinge freonul? Teoretic poate atinge si valoarea zero absolut daca avem tehnologia care sa faca asta.Insa in mod normal temperatura la care el lucreaza si este efficient este zero grade sau sub zero in cazul congelatoarelor, 4-5 grade in cazul aparatelor de aer conditionat dar valoarea poate diferi in fctie de ce tip de Freon se foloseste.Sint foarte multe tipuri de Freon care lucreaza la presiuni diferitge deci au si pct diferite de evaporare si condensare deci temperature diferite.In ce priveste ca vrei sa convertesti PSI in grade Celsius asta este imposibil pentru ca PSI se refera la presiunea cuiva iar Celsius se refera la temperatura.Deci sa zic ca vrei sa convertesti gradele faranhait in Celsius asta da, sau PSI in stiu si eu atmosphere sau kg/sc2.Ma intrebi daca am vazut simulare pe calculator despre cum functioneaza un frigider sau aparat de racier? Nu am vazut insa nu e nevoie pentru ca stiu.Iti pot explica sau sa iti arat o schema ceva. Aparatekle de racire nu sint asa de complicate precum poate gindesc oamenii. Daca faci o schema ar veni cam asa:COMPRESORUL la mijlocul paginii, iar in stinga un radiator sil numesti EVAPORATOR acolo unde freonul se evapora si raceste acel radiator-In dreapta alt radiator sil numesti CONDENSER unde acel Freon evaporat in radiatporul din stinmga vine si se condenseaza, adica se face lichid.Si acum unesti compresorul cu cele 2 radiatoare prin linii sau tevi, una mai groasa si alta ceva mai subtire.Cred ca intelegi ce zic. Undeva inainte de intrare in Evaporator pui acea TXV sau piston.Asta este in mare un aparat de racire.Bine ca ele mai au citeva fire un contactor, ma rog chestii electrice care duc la thermostat.Dar in mare asta este schema unui aparat de racire.Acum teava aia subtire o duci la compressor spre condenser acolo unde vaporii de Freon sint supusi la presiune mare pentru a se lichefia si odata asi mari si tempoeratura. Teava ailanta mai groasa o duci de la compressor spre evaporator.Ca urmare compresorul popeaza Freon lichid pe teava subtire si colorezi teava aia sau linia cu rosu si scrii dea lungul ei lichid -presiune si temp ridicata. Teava aia groasa o colorezi albatru si scrii dea lungul ei presiune scazuta-temperatura scazuta.Acum cum are loc procesul.Compresorul pompeaza vapori deci nu lichid. Pompeaza vapori de Freon care vin pe teava mare de la evaporator din casa.Acesti vapori au o temperatura mult mai mica decit a avut-o cind a intrat in evaporator.De aia ii zice evaporator pentru ca freonul lichid se evapora la presiune scazuta si se raceste brusc ceea ce face ca radiatorul ca metal sa se raceasca si el.Acum acest evaporator aflinduse in casa sau dupa caz in interiorul frigiderului racestre si aerul cu care vine in contact, sau mai bine spus aerul fiind mai cald cedeaza caldura catre evaportorul mai rece.Treb sa stii ca legea spune ca intotdeauna schimbul de caldura se face de la cald spre rece.Asta este lege fizica.Deci aerul nostrum care este circulat de un ventilator prin acest evaporator fiind calc cedeaza din caldura lui acestuia si in interiorul lui fiind Freon sub forma de vapori acestia preiau caldura de pe radiator si o duc afara la acel condenser unde alt ventilator o elimina in atmosfera.Si uite asa aerul din interior cedind caldura se raceste si raceste acea incapere sau interiorul frigiderului.Vaporii aia cu ceva caldura care a scos afara ajunge iar la compressor, acesta pompeaza iar vaporii si atunci cind pompeaza o afec cu putere si iar lichefiza acei vapori care sint iar trimisi spre evaporator inauntru si ciclu se reia.Am spus cum are loc racirea freonului, prin scaderea brisca a presiunii.Deci acel piston(duza)sau TXV asta face tine sub presiune freonul care este lichid si ii da sdrumul cite putin intgrun radiator gol unde avind ditai spatiu acea cantitate f mica de Freon elioberata acolo sub forma lichida deodata se evapora pentru ca presiunea este f scazuta.Sa iti faci idee compara cu un furtun cu apa.La un furtun cu apa ai o anumita presiune. Pune in capul furtunului ceva stiu si eu o sita o duza si cupleaza la alt furtun.Cind vei da drumul la apa ce vei avea? In furtunul primul ai o presiune f mare, acesta descarca apa printrun jet f mic prin acea duza in al dpoilea furtun si a colo ai ce? Ai o presiune mica, practice furtunul va fi ca si gol vei asteptat pina sa curga apa la celalalt capat.Deci asta e doar asa sa iti faci o idee cam ce se intimpla.Bine in cazul nostrum acel Freon cu presiune scazuta este absorbit de compressor, deci teava aia groasa nu are timp sa fie umpluta sau sub presiune f mare.Compresorul are 2 actiuni de pompare si de absorbire sau de suctiune.Deci tot compresorul trage vaporii si tot el ii pompeaza mai departe sa-i faca lichid.Wow gata ca nu stiu sper ca nu team bagat in ceata.Tu nu trebuie sa stii nimic, pentru ca sint manometer sau cum le spun englezii Gages care arata presiunea si temperatura diferitelor tipuri de Freon.Aceste manometer, sau ceasuri sa le spunem asa babeste sint testate si GRADATE pentru asa ceva.Ele arata presiunea si apoi temperatura dupa caz la care se evapora sau condenseaza freonul.Asta ca noi sa stim ce avem si unde trebuie sa ajungem ca acel Freon sa isi faca treaba.Aceste ceasuri sint 2 la numar puse pe un corp care are 2 robinete tot babeste le numim si 3 furtune.Un ceas este albastru si ne arata presiunea pe teava groasa si ne mai arata temperatura la care acel Freon lichid se evapora in radiatorul din interior.Si celalalt ceasz este rosu si ne arata la fel presiunea freonului lichid pe teava subtire si temperatura la care freonul pompat de compresot se lichefiaza.Iti zic pina la cit sint gradate aceste ceasuri. Ceasul albastru este gradat de la 0-500 PSI asta fiind presiunea.Fiecarei gradatie a presiunii ii corespunde pe axcelasi cadran o temperatura.De ex la o presiune a freonul vapor deci pe teava groasa de 50 PSI avem o termperatura de hai sa-i zicem 0 grade.Ce inseamna asta? Inseamna ca avem pe teava groasa aceasta presiune de 50 PSI iar freonul nostrru sa evaporat sau se evapora in evaporator la temperatura de 0 grade.Acum stim ce temperatura are freonul vapori in radiatorul din casa.Si noi sintem afara pentru ca aceste ceasuri afara se pun acolo sint porturi pentru a le conecta.Si luam un termometru si citim pe teava groasa aia acare adduce freonul ala vapori ce sa evaporat. Dweci citim ce temperatura are teava si atit va avea si axcem Freon evaporat.Vom citi alta temperatura decit aia de 0 grae.De ce? Pt ca freonul sa evaporat la 0 grade.Atunci el s-a racit brusc si trece [prin radiator asa rce si preai caldura cum am aratat de la aerul din casa si ajunge afara ceva cu mai multe grade, deci vom citi afara o temperatura sa zicem de 6 grade celisus. DIferenta de temperatura aia arata ca freonul nostrum a scos din casa sau din frigider 6 grade de temperatura.nU STIU POATE PARE COPMPLICAT DAR NU E DELOC.Si sintem si pe net si una e cind arati la cineva la fata locului alta cind citesti doar.In mare cam asa lucreaza un aparat de racire ca e frigider ca e aparat de aer conditionat tot aia face si se numeste aparat de racire. Aparatele de racire pot raci la diferite tgemperaturi de la stiu si eu minus pina la [plus cit vrem noi in fctie de xce aveam, nevoie.Deci de la duza aia sau de la TXV si cum este facut aparatul atingem acele valori de temperatura. Daca ai vazut sau auzit de multe ori aparatele de aer din casa ingheata, fac gheata si inauntru si afara zici cai mai rau ca iarna.Ce se intimpla.Atyunci acolo in acel aparat avem Freon putin care face sa inghete deci ceva gen congelator, insa noi nu avem nevoie de asa ceva pentru ca apartul ala nu este facut pentru congelare. Daca l-am lasa asa sar strica.Frigiderele de ce nu se strica? Pt ca ele ingheata si apoi se opresc au defost adica compresorul se opreste si intra ori o rezistenta electrica in fctieune ori stau asa si se dezgheata singure si cind tenperatura creste pornesc iar si uite asa mentine temperatura dorita.Deci acel aparat de aer conditionat a inghetat ca a pierdut Freon cam 30% ceea ce face sa atinga 0 grade sau sub. Daca va continua sa piarda sub 30% atunci freonul nu va mai avea nici un effect totul se va dezgheta si aparatul va lucre in gol.Treb sa lucrezi nitel si sa vezi ca sa retii mai bine.Am zis ca gata ma opresc dar na am scris un roman pe aici. Sper sa intelegi ceva din ce am aratat.Am uitat sa spun xe ceasul rosu cum este gradat.De la 0-800 PSI asta pentru presiune.La aceste gradatii de presine le corespunde gradatii de temperatura de la sa-i zicem 0-100 grade Celsius.Deci nu stiu exact la frigidere care este temperatura de condesare si cea de evaporare dar sint brosuri sau cartonase care arata chestia asta, deci nu trebuie sa le stie nimeni pe de rost.Plus de asta fabricantul pune acolo pe frigider pe undeva date de genul asta in care se arata la cit se evapora si condenseaza freonul, cit Freon intra in acel frigider si etc.De mentionat ca in aparatele tip pachet asa cum este frigiderul, aurtomobilul si aerul conditionat industrial aceste aparate se incarca exact cu cantitatea de Freon specificata de fabricant pentru ca pachet inseamna evaporator+condenser +compressor si totul in acelasi loc in acelasi pachet. Aparatele sint de 2 feluri.Split si pachege. Split adica separate un radiator in casa altu afara iar pachet totul la un loc. Daca e sa luam frigiderl am putea sp; une ca este un aparat de racire pachege.Acestea sint calinbrate masurate si incarcate de fabricant.Restu de splituri trebuie incarcate de cineva pentru ca atunci cind instalezi lungimea tevilor difera nu stii exact cita va fi.Gata ca deja ajungem altundeva. Daca e caita scoala pe net ca o sa gasesti.Bafta si ma bucur ca esti interest chiar si acum.Conteaza ca esti curios, vrei sa inveti, cind ai fost copil na ca si copii.Se mai intimpla si asta din cauza profesorilor si sincer sa fiu sia parintilor care te lasa asa de capul tau.Gata nu mai zic nimic ca or sa-mi sara altii in cap.

| baNutzZu a răspuns:

Hm. exact asta voiam si eu sa spun happy