| abcdefgh a întrebat:

Am o problama la Chimie. Ma puteti ajuta? Ce reprezinta nr perioadei? (Tabelul lui Mendeleev) Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| MrAngelus a răspuns:

Perioadele reprezinta cele 7 linii ale tabelului periodic (vezi http://ro.wikipedia.org/wiki/Tabelul_periodic_al_elementelor). Le avem notate in stanga tabelului (de la 1 la 7). Daca stim numaul perioadei stim si cate straturi de electroni are atomul.

Perioada 3 --> are 3 straturi.

Sper ca te-am ajutat;).

| abcdefgh explică (pentru MrAngelus):

Scuze k fundita a fost km intarziata. nu am apucat sa dau fundita atunci iar acum cand mi am gasit mai mult timp m am mai uitat peste intrebari etc si am obs k pe tie nu te " notasem" multumesc mult

| MrAngelus a răspuns (pentru abcdefgh):

Nu-i nimic. Nu cersesc fundite. E o bucurie sa ajutwinking.

3 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Stratelor?laughing