| lovethesky a întrebat:

Care-i scopul vietii noastre pe acest Pamant?

40 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
sa ne nastem/sa evoluam si apoi Dumnezeu cu mila.
tot Dumnezeu a zis sa ne inmultim precum nisipul pe mare asa ca..traim/iubim si murim.
O zi bunahappy

| mihaibrasov a răspuns:

Depinde. Din punct de vedere pur uman, sa supravietuim, eventual sa ne reproducem daca avem cu cine sa nu ramana pamantul pustiu fara oameni.
Din punct de vedere social... sa facem si noi ceva pentru societatea in care traim.
Din punct de vedere moral, religios: sa il descoperim pe Dumnezeu printr-o anume cale. Caile sunt excesiv de multe astazi, dar se pare ca pentru fiecare e una.
Din punct de vedere al ateilor: nu e niciun scop anume, doar sa traim sa ne bucuram de viata.
Din punct de vedere budist/hinduist: sa invatam noi lectii si sa evoluam pentru a ne elibera cat mai repede din roata Samsarei (ciclul vietilor si mortilor succesive).

| DeliaDragutza238 a răspuns:

Trebuie sa ne bucuram ca traim, cel mai mult.

| TiaraChiara a răspuns:

Sa traim, sa evoluam...sa il ajutam pe Dumnezeu, nu Facebook si ask.fm,eu m-am saturat de ele!

| TheWalker11 a răspuns:

Scopul vietii e sa traim la maxima intensitatewinking.

| MskDesign a răspuns:

Reproducerea.Pacat ca nu mai suntem pe timpul lui Noe cand barbatul avea n numar de neveste si multi copii.Ce vremuri fericite pentru barbati, se reproduceau pe unde voiau si pe unde nu. laughing))))))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este un test al dorintei de a face ceva, al puterii de sacrificare in scopuri nobile.autostapanirii.liberul arbitru si modul in care ne folosim de el..despre cum induram, toate in scopul descoperirii fericirii adevarate... ceea ce dobandim prin noi ne defineste... daca reusim sa ne cream propriul rai
cal meritam.nu poti fi fericit ravnind dupa lucruri materiale.trebuie sa descoperim adevarul prin noi insine.

| Chamberlin a răspuns:

Sa traim!

| SaveTheNature a răspuns:

Deci singurul domeniu care a reusit sa raspunda la aceasta intrebare este RELIGIA si anume. Daca incearca cineva sa-ti dea alt raspuns fura curent.