| Maxim96 a întrebat:

Care este sensul vietii pe pamant? Care este scopul vostru? Astept pareri, raspundeti oricine vreahappy

Răspuns Câştigător
| Irina1Irina a răspuns:

Scopul meu este acela de a ma mantui.Din punctul meu de vedere acesta ar fi principalul scop al oamneilor: de a se mantui. Dar din pacate in ziua de azi religia a decazut foarte mult. Cei care sunt de parere ca existam asa la intamplare sa priveasca in jurul lor si sa analizeze viata putin mai mult. O sa isi gaseasca ei singuri un scop. Numai bine!

21 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Viata nu are sens, o analiza obiectiva neputand sa releve nici-un sens absolut universal al acesteia.

| OOOLEOOO a răspuns:

Scopul meu este controlul deplin asupra gandurilor/emotiilor/actiunilor mele.

Dezvoltarea personala.

| ErrorFound a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca noi nu avem sens. Existam doar din intampare.

| Maxim96 explică (pentru ErrorFound):

Fresit! Dumnezeu nu a creat pe nimeni la intamplare!

| ErrorFound a răspuns (pentru Maxim96):

Continua sa crezi asta si o traiesti in minciuna.

| Maxim96 explică (pentru ErrorFound):

Dar tu ce dovada i-mi dai ca spui adevarul?

| ErrorFound a răspuns (pentru Maxim96):

Actionezi exact la fel ca toti ceilalti credinciosi...In loc sa-mi dai o dovada clara conform careia tu spui adevarul(deoarece tu ai intrebat), ma pui pe mine sa-ti dovedesc contrariul. Macar arata-mi ca ai niste argumente pentru ati sustine teoria ta, nu sa ma contrazici pe mine. Totusi, spre deosebire de tine, eu am argumente. Si daca o sa ti le dau, tu o sa cauti o cale de mijloc prin care sa spui ca Nuuuu, Dumnezeu a creat si aia...
Oricum, uite aici:
Daca Dumnezeu a creat universul, inseamna ca el exista inaintea lui, pentru a-l putea crea. Daca asa este, el din ce este facut/creat/construit?
Daca te uiti la modelul universal, o sa afli ca toate lucrurile au un creator. Indiferent daca acela este ceva sau cineva.
Inseamna ca si Dumnezeu are un creator. Deci el nu mai este Dumnezeu, este un supus al altui Zeu.
Prin acest lucru, putem spune ca universul a fost creat de ceva, nu de cineva. Deci, universul a fost creat de un eveniment.Inseamna ca voi, in cel mai bun caz, venerati un eveniment. "Got it now?"
Oricum nu ma crezi, asa ca-ti mai spun:
Din toate religiile, voi considerati ca crestinismul sau chiar ortodoxismul este religia adevarata care va va izbavi. Cate sanse aveti sa aveti dreptate?

Daca crestinismul este adevarata religie, de ce nu a aparut intr-o tara mai dezvoltata, in care Invatatorul ar fi avut cui sa predice?
Daca Dumnezeu este atat de bun si el ne indruma catre iubire si fericire, de ce sa-ti traiesti viata cum vrei este un lucru rau? Nu poti alege ce te face fericit? Trebuie sa aleaga el ce-ti place?
Cred ca-mi bat capu' degeaba asa ca inchei aici.

| Maxim96 explică (pentru ErrorFound):

Da Dumnezeu exista inainte de toate.El este singurul fara de inceput si care exista mai inainte de timp
Dumnezeu este o fiinta nematerialnica, El nu este facut din nimic.a existat si va exista intotdeauna!
La inceput El a creat cerul si pamantul.

La început era Cuvântul şi Cuvântul era la Dumnezeu şi Dumnezeu era Cuvântul.
Acesta era întru început la Dumnezeu.
Toate prin El s-au făcut; şi fără El nimic nu s-a făcut din ce s-a făcut.

| ErrorFound a răspuns (pentru Maxim96):

Si daca universul exista inainte de toate?
Daca nu este facut din nimic inseamna ca este facut din nimic. Deci, nu exista.
Esti cat se poate de ilogic...

| Maxim96 explică (pentru ErrorFound):

Nu poate sa existe universul inainte de toate, caci el este creat de Dumnezeu. Universul e facut din materie, iar Dumnezeu e nematerialnic, e Duh.Chiar nu poti intelege ca Dumnezeu e fara de inceput, exista din eternitate?

| ErrorFound a răspuns (pentru Maxim96):

Esti prea axat pe o idee ca sa poti gandi in afara cutiei....Trebuie sa fi deschis la orice idee/sugestie si sa o adopti pe cea mai buna. Nu spun ca evolutionsimul este bun, fiindca nu-mi pot explica scheletele atlantilor(cauta pe google, s-au gasit si in Romania).Nu spun ca Big-bang-ul este bun, fiindca nu-mi pot explica ce a fost inainte de el(dar e mult mai logic decat un Dumnezeu care are grija de niste maimute cu capul prea mare ca noi).

| Maxim96 explică (pentru ErrorFound):

Stii in fine fiecare are dreptul sa gandeasca ce vrea, nimeni nu interzicehappy

| Broadband a răspuns:

Sensul vietii? traim ca sa murim, ne chinuim, suntem loviti de tragedii, nenorociri, pierderi, unii sunt doborati si inceteaza sa-si mai continue drumul. eu vad viata ca pe un haos, alergam in stanga-dreapta fara un scop anume si la final suntem rasplatiti cu nimic, adica, cu moartea

| Maxim96 explică (pentru Broadband):

De ce spui ca suntem rasplatiti cu nimic?
Dupa moarte ce nu exista nimic?

| Broadband a răspuns (pentru Maxim96):

Tu chiar crezi ca dupa moarte ajungi unde iti ie locul? iad sau rai? eu nu cred asta. ajungi intr-o groapa unde putrezesti si atat. de ce nu vine unul din rai sau iad sa ne spuna: exista aia, exista ala etc de ce nu se intampla o minune, sa invie cineva din morti, sa ne apara barimi in vis sa vorbim, sa ne spuna ca e bine, ca a ajuns intr-un loc minunat, fascinant cum se zice ca e raiul. e chiar atat de greu? nu e greu, dar nu exista. m-am saturat de atatea minciuni, ascunzisuri, vreau dovezi ca exista cu adevarat iad, rai, exista alta viata dupa moarte etc nu vorbe scrise pe o foaie. pana atunci imi sustin teoria in felul ca moartea e doar disparitia de a mai exista.te duci intr-o groapa si atat. ca si cum ai stinge un bec sau ai scoate un electrocasnic din priza

| Mikhtarian a răspuns:

Ne nastem,crestem,intram in viata.
Aflam radacini,avem probleme,iubim,suntem iubiti, si toate cele.
La batranete, cautam mila si indurare, ne privim nepotii, dupa care sufletul se intoarce la Creator.

| lolium a răspuns:

Scopul meu e sa ma schimb tot mai mult, pana cand voi ajunge ceea ce am visat dintotdeauna.

| IoanieCriminalul a răspuns:

Sa fiu fericit cu orice pret!

| andri22 a răspuns:

Sensul vietii este de a trai de a trece si prin bune dar si prin rele sa invatam ce este bine dar si ce este rau pentru a stii sa facem loc de toate! Viata este frumoasa dar trebuie noi sa o aflam sa o gasim, scopul meu este de a trai pana nu mai pot dar sa fac tot ce imi doresc iar apoi sa nu imi para rau de ceea ce am facut si sper ca totul sa nu se termine niciodata! Noroc

| KodeX a răspuns:

Fiecare avem o misiune de dus la bun final aici pe pamant si pentru aceea misiune v-om fii rasplatiti dupa merit