| Ambrus a întrebat:

Care ma ajuta si pe mine la istoria de a8a A?
definiti pe scurt urmatorii termeni:
1. obste sateasca
2. cruciada antiotomana
3. groco-catolici

Ordonati cronologic urmatoarele evenimente:
a) formarea poporului roman si a limbi romane
b)"descalecatul"lui Negru Voda din Fagaras
c) cucerirea Daciei de catre romani
d) venirea triburilor maghiare in pannomia

6 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Deşi nu susţin temele pe net, am să-ţi definesc termenul de cruciadă-antiotomană.
Creştinii cei buni şi milostivi, întru slava lui Dumnezeu au mers peste turci şi i-au mătrăşit pe toţi: Soldaţi, femei, copii, nu conta!
Totul în numele Domnului!
De altfel creştinii au ucis singuri mai mult decât au visat Hitler şi Stalin la un loc!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Uzy: Dacă n-ar fi existat cruciadele cre(ş)tine de la bun început, n-ar fi existat nici reacţia la ele, reacţie care mi se pare profund firească.
Păi să vină unu' peste mine să-ncerce să mă omoare pe motiv religios, păi nu-i iau crucea şi-i caut toată familia şi le bag crucea pe unde pot şi le-o scot pe gură?
E fix aceiaşi treabă!

| www a răspuns:

Da nu ai carte? si e Pannonia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Google dragul meu, google

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

3 greco catolici

asta-i tema 100%
sorry cauta in carte... putoarewhistling

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Kongeriket trebuie sa te contrazic tu cred ca ai uitat de cruciadele tarzii in care turcii amenintau europa ce vroiai sa se puna in genunchi si sa se lase omorati romanii si ceilalti?