| fatainvizibila21 a întrebat:

Puteti sa imi definiti si mie urmatorii termeni: Cvadrupla Alianta si Sfanta Alianta? Va rog.

Răspuns Câştigător
| OmuCareInteraba a răspuns:

Sfânta Alianță a fost o coalitie creata de marile puteri ale Rusiei, Austriei, si Prusiei. la inițiativa țarului Alexandru I și semnată pe 26 septembrie 1815 de cele trei mari puteri.

Cvadrupla Alianta a fost un tratat semnat in Paris pe 20 Noiembrie 1815 de marile puteri a Regatului Unit, Austriei, Prusiei, si Rusiei.

1 răspuns: