| katea2 a întrebat:

Care sunt diferentele dintre: miscarea orientata la plante si miscarea neorientata la plante?

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Miscarea orientata la plante(tropismul) se realizeaza prin cresterea inegala a celulelor ---este provocata de sensul /directia de actiune a factorului excitant(a stimulului).
Miscarea neorientata(nastie) se realizeaza prin modificarea turgescentei celulelor--- este provocata de catre variatii ale intensitatii factorului excitant.

| horansgang a răspuns:

Ce clasa esti?