Care sunt efectele unei explozii nucleare? Vreau niste raspunsuri cat mai dezvoltate. Funda

4 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Efectele unei explozi nucleare sunt: Unda seismica (socul produs de o explozie ce seamana cu un cutremur sau val tzunami terestru), Unda Luminoasa (acea lumina produsa de o explozie nucleara care arde totul in jur, chiar si ochii celor ce privesc de departe explozia), Radiatia (Produsul ce poarta numele de Efect Radioactiv ce se degaja in momentul exploziei), Norul Radioaciv (nor cu praf radioactiv ce ia nastere in urma exploziei). La toate astea se mai adauga si efectul propriuzis al exploziei. In general la o explozie de cca 20KT totul este distrus pe o raza de 1.5 km excluzand efectele radiatiei.

| NIMENII a răspuns:

In primul rând ar fi distrugerea în masa, apoi ar veni radiatiile care te mănâncă de "viu" și oricine se duce în zona cu explozia fără echipament de protecție adecvat se va infecta cu radiații și la mărimile la bombele noastre sau centralele nucleare care ar face boom nu se va mai putea locui în zona respectiva cel puțin 100 de ani. Am putea la în considerare cernobalul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am tras o privire pe Wikipedia adineauri. Nu esti multumita de cate au dezvoltat altii la acel articol?

http://en.wikipedia.org/wiki/Effects_of_nuclear_explosions

Nu prea-ti place engleza cumva? Si probabil ca Google iti mai gaseste destule rezultate(chiar in romana). Crezi ca membrii TPU reprezinta un izvor de cunostinte, mai ales in ceea ce priveste exploziile nucleare? Doar si patim asta zilnic de stim totul despre ele...ce sa mai zic... in afara de exploziile nucleare provocate de gazele de stomac, doar daca nu ne documentam si noi din alta parte ca sa stim! Chiar asa greu e folosesti Google?