| TudorShen777 a întrebat:

Care sunt etapele de pregatire ale unui multimetru digital in vederea masurarii?

2 răspunsuri:
| iurii75 a răspuns:

Puteai să concretizezi ce anume vrei să măsori -rezistenţa tensiunea...

| Elynad a răspuns:

In principiu:
1 Stabilirea marimii fizice ce va fi masurate (curent, tensiune, rezistenta, capacitate)
2 estimarea, de la mare la mic, a valorii acesteia
3 alegera scalei corespunzatoare si conectarea fiselor
4 efectuarea masuratorii
5 corectarea scalei (daca este nevoie)
6 efectuarea masuratorii finale.
Exemplu:
Vrei sa masori tensiunea alternativa la doua borne fara sa ai idee cat va fi acesta.
1 - marimea masurata tensiune.
2 - Nestiind valoarea tensiunii estimam ca nu depaseste 1000 de volti CA.
3 - se pune comutatorul pe scala de 1000V CA iar fisele se conecteaza pe 0 si V(~).
4 - se masoara tensiunea si indica 1V
5 - se ajusteaza scala la primul domeniu superior tensiunii masurate (functie de aparat poate fi 10 sau direct 200) in cazul nostru, 10.
6 - se repeta masuratoarea si obtinem 1, 45 V. Aceasta este tensiunea masurata.