| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt motivele pentru care ateii nu cred in Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| YourDailyApple a răspuns:

1. Lipsa dovezilor empirice
2. Problema existentei raului
3. Nu sunt o persoana credula
Randul tau! Care sunt motivele pentru care persoanele religioase cred in dumnezeu?

40 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Grija asta te framanta? Du-te si plimba cercu` poate scapi de plictiseala si nu te mai dai mare "cocos"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@simple "cei care nu vor sa fie supusi unor reguli sau mai stiu eu ce"
Despre ce reguli vorbesti? Regulile societatii, regulile bunelor maniere, sau regulile crestinilor? Iar analogia pe care ai facut-o lasa de dorit... Domnul sa dea dovezi ca exista, si apoi se inchina lumea.

iar @mrsmith exista deja o religie in care oamenii cred in dumnezeul lor unic.Se numeste "Satanism"(ATENTIE :SATANISM PT CA E OPUS CRESTINISMULUI, nu pentru ca ei cred in zeul Satana/ cautati definitia termenului satanism) si a fost fondata de Anton LaVey.Ateu =/= Satan satanic sau cum o fi denumirea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca daca ar exista un dumnezeu, acesta ar fi bun, si nu ar lasa sa existe saracie si tristete in lume.Eu nu cred ca exista, dar pentru toti ceilalti e bine sa creada asta...decat sa crezi intr-o sticla cu vin, mai bine crezi intr-un mosulet simpatic nu?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Plus de asta, israelienii si palestinienii(eu recunosc Palestina ca stat) au numai de castigat din asta...intr-un loc unde sunt numai pietre, religia e principalul mod de venit... dar nu numai locurile de pelerinaj crestine, absolut toate sunt in locuri unde nu ti-ar placea sa traiesti

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mrsmith, ateii cred in ei si in fortele lor proprii, sau interpreteaza altfel spiritualitatea...eu de ex cred in Karma:bine faci, bine primesti

| OvidiuDanzka a răspuns:

Pai e simplu si greu de explicat in acelasi timp.
Nu pot crede in ceva scris de mana omului, nu pot crede in ceea ce nu am vazut si nu o sa vad in lumea asta, insa cred ca este ceva undeva si pot face diferenta intre bine si rau happy
Dupa parerea mea religia este ceva aberant, dar folositoare la scara mai mare sa spun asa, un fel de psihologie de grup, daca se poate spune asa.
Religia iti spune in general nu face aia, aia si ailalta si la un moment dat poti spune ca te apuca mustrari de constiinta cand faci unele din lucrurile interzise.

Dupa parerea mea cei ce cred vor crede in continuare, iar cei ce nu cred nu o sa creada vrodata.
Ar fi multe argumente de ambele tabere care se bat cap in cap, asa ca nu prea exista cale de mijloc big grin

| AndY_8355 a răspuns:

Http://www.tpu.ro/......ndea-si-l/

Acesta este un raspuns bun la intrebare

| EuCaAsaSpunEu a răspuns:

Cum sa crezi in cineva pe care nu l-ai vazut nici o data. Si daca ar fi chiar asa frumos in rai de ce nu ne omoram toti ca doar "Dumnezeu " ne iarta pacatele si ne ducem in rai.

| DarlYnG a răspuns:

Pentru. ca se indoiesc de existenta lui din lipsa de dovezi...de asta s-a creat si proverbul ce-i in mana nu-i minciuna laughing)

| DarwinCharles a răspuns:

Daca vei cauta raspunsuri aici, iti garantez ca nu le vei gasi. Nu vezi ca aici apar baietei care se cred destepti si afirma ca toti ateii sunt prosti, idioti si multe alte jigniri?

Aha... sa intelegem ca mari oameni de stiinta care au citit mii de carti de-a lungul vietii sunt incuiati, iar acestei baietei, probabil niste manelisti, care n-au citit nici macar biblia(singura dovada a crestinismului) se cred mai destepti decat oamenii de stiinta.

Vrei sa afli motivele unui ateu? Citeste biblia! Dar nu o fa cu indiferenta si plictiseala. Citeste-o cu foarte mare atentie si cantareste foarte bine informatiile din ea! Cand vei vedea la cate crime, razboaie, orori, violuri, indeamna ea, vei deveni ateu. Daca inca mai crezi intr-un zeu, desi biblia (cuvantul domnului) te indeamna sa omori, sa violezi, si multe altele, atunci citeste carti de-ale lui Charles Darwin, Stephen Hawking, Richard Dawkins, si te vei convinge si are dreptate mai mare.

Ceea ce nu inteleg eu, este urmatorul lucru. De ce niciun ateu nu jigneste crestinii, dar toti crestinii jignesc ateii? Daca nu credem in ce credeti voi, inseamna ca suntem prosti? Pai nici musulmanii nu cred in ce credeti voi, si ei sunt prosti? Baptistii, si ei sunt prosti? Adventistii, pentincostalii, martorii lui iehova, budhistii, sunt si ei prosti? Nici ei nu cred in ce credeti voi. Toata lumea e proasta, doar crestinii sunt destepti? Cati crestini au citit biblia? Nici 5% din ei. Iti garantez ca foarte multi atei au citit biblia, si totusi au ramas atei sau biblia i-a facut sa devina atei, ca si in cazul meu. Eram sceptic, nu stiam in ce sa cred, si m-am pus sa citesc biblia, cand am vazut in ce carte diabolica cred crestinii, cate indemnuri la crime si violuri sunt in ea, cate contraziceri, m-am declarat ateu convins!