| CinevaNou a întrebat:

Ce au de castigat ateii daca nu cred in Dumnezeu?

37 răspunsuri:
| GodBlessYou a răspuns:

Nu au de castigat nimic, ce zici dam o cacare?

| OOOLEOOO a răspuns:

Intr-o astfel de cursa nu se castiga, se traieste.

NOname
| NOname a răspuns:

Independenţa de dogmele religioase, un contact mai bun cu realitatea, un psihic mai liniştit şi echilibrat, o minte mai liberă şi limpede, mai lipsită de prejudecăţi şi superstiţii, lipsa fricii de lucruri imaginare şi a atitudinii de sclav, inutilitatea datului de bani la biserici şi a respectării tradiţiilor bizare...

...nu că ar fi vorba de câştig în cazul lor.
Doar religia are nevoie de pariuri-lui-pascal pentru oportunişti. Cine gândeşte şi nu suferă de ipocrizie acută, nu are nevoie de recompense, căci mintea şi opiniile lui nu sunt de vânzare.

| mODIN a răspuns:

Pentru inceput, in timpul in care voi vorbiti cu peretii noi facem ceva util

| usuk a răspuns:

Tu ce ai de castigat daca, crezi? lucruri inexistente care nici macar nu ti le poti imagina, fara sa mai vorbim de vazut/auzit/mirosit/pipait/gustat

| RAY a răspuns:

Ce as avea de castigat daca as crede ca din nimic o aparut un creator care a creat 240 de miliarde de stele din absolut nimic?

| Mădă0611 a răspuns:

Accesul la real.

| Wøodenpints a răspuns:

Libertate.

| Liviu a răspuns:

Intrebarea e ce am de castigat daca fac 240 de milioane de matani in cursul vieti mele de sa spunem... 70 de ani? Oare ma va mentine tanar acele matanii? sau in biserica cand stau in genunchi sa ma rog la sfantul asteapta.Crezi ca imi face bine? Mai bine fac sala, sau un sport.90% din batrani care se pun in genunchi la biserica mai bine faceau un sport ceva, ieseau mai ieftin si mai impacati cu constinta acasa.

| Crucified a răspuns:

Multe.

| iurii75 a răspuns:

„să mâncăm şi să bem, căci mâine vom muri", totul e o întâmplare bizară şi viaţa nu are nici un sens. (pentru atei)

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Da, castiga favoarea lui Satan, dezaprobarea lui Dumnezeu, nemultumirea lor ca sunt asa cum sunt, ca de fapt inlauntrul lor se da o lupta cu starea lor, deplorabila,. Dovada: faptul ca intra pesite, ca doar ei, ce cauta ei la aceasta categorie. Satan lupta pentru ei, sa-i tina de partea lui. asta e.fiecare cu prietenii lui. Avem libertate de alegere, Dumnezeu nu ne ingradeste, nu ne obliga sa-i slujim lui.

| Rakanishuu a răspuns:

Mai multa libertate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O gandire mai rationala.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Hmm...nimic?big grin

| Scarbo a răspuns:

Nu stiu.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Atentie.

| Mădă0611 a răspuns (pentru ViseleSmulgGratii):

Pai daca sunt destui prosti disperati s-o acorde, adica sa incerce sa prosteasca, e periculos sa fie altii mai inteligenti ca tine. laughing
App, mi se pare ca imi urmaresti raspunsurile, cat de patetic, patetic de penibil. puppy dog eyes

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru Mădă0611):

De unde stii tu ca te urmaresc, mai, catea(emoticonul)?

| Mădă0611 a răspuns (pentru ViseleSmulgGratii):

De fapt daca am pus cainele ala nu inseamna ca sunt eu caine, ci ca esti tu demn de mila. smug

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru Mădă0611):

Iti dadusem doar o porecla. Totusi, o iei cum vrei.

Repet: De unde stii tu ca te urmaresc?

| Mădă0611 a răspuns (pentru ViseleSmulgGratii):

Porecle de genu sa dai cui trebuia sa te educe, ca s-a oprit la "trebuie".

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru Mădă0611):

Arata-mi tu cat esti de educata si nu ma mai lasa sa repet: De ce ti se pare ca te urmaresc? Te rog!

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru ViseleSmulgGratii):

Hai sa-i cumparam o lesa rolling on the floor!

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Punem vreo doi oameni sa treaca pe langa ea cu o lesa la gat, si ai sa vezi cum o va purta de buna voie.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru ViseleSmulgGratii):

Depinde.Daca-i zgarda cu electro-socuri s-ar putea sa avem ceva sanse laughing.Ca e ceva mai socata mada a noastralaughing.Mda...gluma a la Gigilaughing.

| Dragotta a răspuns:

''Ce au de castigat ateii daca nu cred in Dumnezeu?''

Nu devin Hitler

| andreiush25 a răspuns:

Puterea de a crede in Mircea Badea.

| RisenLight a răspuns:

Nu sunt ateu dar sti ce au castigat ei?
La fel de multe ca tine cand ai pus intrebarea asta (ABSOLUT NIMIC)
Ps. Sunt Ortodox nem ateu sau something like that ...agin laughing

| sabrina103 a răspuns:

Libertate la imoralitate(in cazul adevarurilor absolute). Lipsa de responsabilitate.

| Aayan a răspuns:

Nu au de castigat nimic.
Mi se pare foarte interesanta afirmatia : "Dacă crezi în Dumnezeu și nu există, n-ai nimic de pierdut. Însă dacă nu crezi, iar el există, atunci ai pierdut totul. "
Cam asa si cu ateii, au multe de pierdut, dar nimic de castigat.

| RAY a răspuns (pentru Aayan):

Cum sunt 2700 de religii si mii de religii e ceva sa alegi religia corecta si zeul corect asa ca pariul lui peste cade

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Aayan):

Dacă crezi în Dumnezeu și nu există, n-ai nimic de pierdut. Însă dacă nu crezi, iar el există, atunci ai pierdut totul.
Afirmatia e valabila si pentru restul de 3000 de divinitati, si totusi crestinii cred intr-un singur zeu imaginar, si alti cativa sute de pseudozei, numiti sfinti

| ErrorFound a răspuns (pentru Aayan):

E foarte simplu sa scrii ce vrei, dar data viitoare te rog pune intreg citatul, nu doar ce-ti convine tie.

| M25M a răspuns (pentru Aayan):

Mda... Celebrul "pariul al lui Pascal" care practic ambaleaza interesul personal intr-o maxima ce ar trebui sa puna pe ganduri...

| Thunderstruck a răspuns (pentru Aayan):

Esti retardata. sad