| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt toate ramurile biologiei?

4 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Aerobiologie, Agricultură, Anatomie, Antropologie, Bacteriologie, Botanică, Briologie, Citologie, Criptobiologie, Criptozoologie, Cronobiologie, Ecologie, Embriologie, Endocrinologie, Epidemiologie, Etologie, Evoluţionism, Ficologie, Filogenie, Fitopatologie, Fiziologie, Genetică, Genomică, Hidrobiologie, Histologie, Imunologie, Microbiologie, Micologie, Morfologie, Neurobiologie, Oncologie, Ontologie, Paleobiologie, Paleobotanică, Paleontologie, Paleozoologie, Palinologie, Parazitologie, Patologie, Protozoologie, Pteridologie, Sociobiologie, Taxonomie, Toxicologie, Virusologie, Xenobiologie, Zoologie

| Diva a răspuns:

Biologie sau stintele naturii, zoologie, ecologie si anatomie(cred ca te referi la biologie ca un obiect studiat in scoala)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Botanica (studierea plantelor) zoologia (studierea animalelor) anatomia (studierea corpului uman) si ecologia (studierea interactiunilor dintre vietuitoare si mediu) acestea sunt principalele ramuri ale biologiei care sunt studiate si la scoala.